Повстанець та нащадок Габсбургів у вишиванці: На чию честь Зеленський назвав полки Нацгвардії

Президент Володимир Зеленський присвоїв почесні найменування кільком полкам та Навчальному центру Національної гвардії

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Повстанець та нащадок Габсбургів у вишив…

Так, 50-й полк Національної гвардії отримав почесне найменування "імені полковника Семена Височана". Четвертий полк став "Павлоградським". А навчальний центр Нацгвардії України відтепер носитиме ім’я Василя Вишиваного.

"Сім років тому була створена Національна гвардія України, яка об'єднала в своїх лавах військових, правоохоронців і добровольців-патріотів. У критичний для держави момент, навесні 2014 року, нацгвардійці стали на захист територіальної цілісності України і опинилися в епіцентрі подій, які вирішували долю нашої країни. Щоб відзначити бойові заслуги, патріотизм і доблесть бійців Нацгвардії, її підрозділам присвоюються почесні найменування", – сказав президент у вітальному відео.

Журналісти Depo.ua коротко розповідають, хто ці постаті та чим їх імена закарбувалися в історії України.

Найпростіше – з четвертим полком НГУ. 4-й полк охорони особливо важливих державних об'єктів дислокується у місті Павлоград Дніпропетровської області, і був названий саме на його честь. А от з українськими діячами – цікавіше, адже серед них українські герої, один із яких – австрієць із дуже, дуже відомої родини.

Семен Височан

Семен Височан

Восени 1648 року, коли війська Богдана Хмельницького підходили до Львова, Семен Височан очолив селянське повстання у  Східній Галичині. З окремих повстанських загонів у місті Отинії він сформував 15-тисячне військо і виступив проти польської шляхти на Прикарпатті. 

Також Семен Височан служив сотником у війську Івана Богуна, за три роки після селянського повстання обороняв Вінницю. Брав участь у повстаннях 1664–1665 років на Правобережній Україні разом із військами Івана Сірка та відзначився ще кількома бойовими заслугами. 

"Ураховуючи бойові заслуги, мужність, зразкове виконання покладених завдань, високий професіоналізм особового складу 50 полку Національної гвардії України, постановляю присвоїти 50 полку Національної гвардії України почесне найменування "імені полковника Семена Височана" та надалі іменувати його – 50 полк імені полковника Семена Височана Національної гвардії України", – йдеться в указі президента України.

Василь Вишиваний

Василь Вишиваний

Василь Вишиваний - австрійський ерцгерцог та нащадок королівської династії Габсбургів (одна з найвпливовіших династій Європи, що правила багатонаціональною імперією протягом близько 600 років), який закохався в українські землі.  Василь Вишиваний – пізнє ім’я чоловіка та водночас прізвисько. Його ім’я при народженні – Вільгельм фон Габсбург.

У нас його знають як "Габсбурга, що обрав українську ідентичність". Він вивчив українську взяв ім’я Василь Вишиваний, писав вірші нашою мовою і військову кар’єру робив також в українському війську. 

Щодо його українського імені існує один переказ, про який нагадав голова Львівської ОДА Максим Козицький. 

"Кажуть, один з підлеглих в уманському полку подарував ерцгерцогу вишиванку, і той носив її повсюди. Через це й отримав прізвисько "Василь Вишиваний", – зазначив чиновник у Facebook.

Майбутній Василь зростав у сім'ї прихильника відродження незалежної польської держави (і потенційного претендента на її престол) у місті Живець (на той час землі Австро-Угорщини). Українське населення імперії у сім'ї не надто шанували – боялися конкуренції у боротьбі за Галичину. Тож до 17 років ерцгерцог чув про українців як про бандитів та "розбишацьке плем'я", доки у 1912 році не поїхав у Ворохту мандрувати гуцульськими селами, і не повернувся із любов'ю до нашого краю та народу.

Згодом це приведе його до дипломатичної діяльності в інтересах українців. Він також стане полковником Легіону Українських Січових Стрільців та Армії УНР.

Вже після Другої світової війни його заарештує радянська розвідка та кине за грати, де він і помре. Подейкують, на допитах російською він використовував лише українську мову.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme