Медики про засоби контрацепції: У чому різниця та які обрати

Контрацептиви допомагають уникнути небажаної вагітності та захистити себе від інфекцій, що передаються статевим шляхом, однак правильно підбирати їх вміють не всі

Журналіст стрічки новин
Медики про засоби контрацепції: У чому р…
Ілюстративне фото. Джерело: Рixabay

Щороку у період з 2015 по 2019 рік у світі робилося в середньому 39 абортів на 1000 жінок віком від 15 до 49 років. 29% всіх вагітностей закінчилися через штучне переривання, при цьому кожний третій аборт проводився в найменш безпечних умовах. Також за даними на 2019-й, близько 1 млн людей щодня заражаються хворобами, що передаються статевим шляхом. При цьому щоб захистити себе і партнера під час статевого акту, достатньо правильно підійти до вибору контрацептивів. 

Найпоширеніші засоби контрацепції

Методів контрацепції існує багато. Це і вагінальні кільця, і внутрішньоматкові спіралі, і стерилізація (як чоловіків, так і жінок). Вони мають різні механізми дії та ефективність у запобіганні небажаній вагітності. Однак, за словами фахівців МОЗ, тільки один метод контрацепції перешкоджає як вагітності, так і поширенню інфекцій, що передаються статевим шляхом, зокрема ВІЛ – це презерватив. До того ж усі інші методи контрацепції вимагають консультації лікаря, а деякі навіть хірургічного втручання. Розповідаємо про найпоширеніші.

Гормональні методи

До цієї групи контрацептивів відносять оральні таблетки, імплантати, пластирі, вагінальні кільця тощо. Їхня особливість у тому, що вони виділяють невелику кількість одного або кількох гормонів, які перешкоджають овуляції.

Комбіновані оральні контрацептиви, або КОК, – це препарати, що впливають на організм жінки за допомогою гормонів. Їх важливо приймати регулярно, проте не можна вживати під час вагітності, годування грудьми.

Щодо гормональних імплантів, то їх вводять під шкіру руки, де вони виділяють гормони. Такий метод контрацепції працює впродовж п'яти років.

Внутрішньоматкові спіралі

Цей контрацептивний засіб імплантують у матку, де він виділяє мідний компонент або невелику кількість гормону, щоб запобігти проникненню сперматозоїдів до яйцеклітини. 

Внутрішньоматкова спіраль

Внутрішньоматкова спіраль перешкоджає прикріпленню заплідненої яйцеклітини у матці, а гормональна спіраль виділяє гормон прогестерон, що забезпечує потрійний захист від вагітності. Встановлюється спіраль на п'ять років.

Таблетки екстреної контрацепції 

Таблетки контрацепції 

Їх використовують для запобігання вагітності після незахищеного сексу або якщо контрацепція виявилася неефективною – наприклад, порвався презерватив. Мають вкрай негативний вплив на організм жінки, тому підходять для використання лише у ектремальних випадках. 

Презервативи

Презервативи бувають не лише для чоловіків, є й жіночі. Чоловічі надягаються на ерегований статевий член безпосередньо перед його введенням, а жіночі (фемідом) вводяться у вагіну у будь-який обраний момент. Вони можуть залишатися всередині до 10 годин.

жіночі презервативи

Фахівці МОЗ зазначають, що чоловічі і жіночі презервативи при правильному використанні надійно захищають від небажаної вагітності та запобігають передачі хвороб, що передаються статевим шляхом. Такі засоби контрацепції ще називають бар'єрними, адже вони перешкоджають зустрічі сперми та яйцеклітини. 

Стерилізація

Стерилізація

Стерилізація чоловіків називається вазектомія. Завдяки їй сперматозоїди не потрапляють у секрет передміхурової залози, а потім – у статеві шляхи жінки й не можуть запліднити яйцеклітину. Жінкам роблять трубну оклюзію – хірургічне блокування прохідності маткових труб. 

Перерваний статевий акт

статевий акт

Цей метод контрацепції є природним і найпоширенішим. У МОЗ України перерваний статевий акт називають ненадійним методом захисту, оскільки сперматозоїди у чоловіка можуть бути в уретрі й виділятися до моменту сім'явилиття. До того ж він не дає ніякого захисту від інфекцій.

Симптотермальний метод

Симптотермальний метод контрацепції

Цей спосіб базується на тому, що жінка визначає, коли в неї овуляція, і в цей час утримується від статевих контактів. Медики називають цей метод не дуже надійним й доволі клопітким, адже вимагає щоденної оцінки вагінального слизу і базальної температури, яка має вимірюватися одразу після пробудження до будь-якої фізичної активності.

Як правильно обрати метод контрацепції

Лікарі пояснюють, що спосіб захисту від небажаної вагітності та інфекцій потрібно обирати відповідно до ризиків. У молодому віці все ж краще не ризикувати з радикальними методами контрацепції (стерилізація), а користуватися презервативами. Гормональна контрацепція, зокрема оральні контрацептиви, краще використовувати у 18-35 років, при цьому враховувати застереження медиків. У більш пізному віці ризик побічних ефектів від таких таблеток значно зростає. 

При виборі способу контрацепції необхідно враховувати:

  • ефективність;
  • надійність;
  • безпечність;
  • доступність;
  • побічні дії;
  • неконтрацептивні ефекти.

Що важливо пам'ятати при виборі контрацептивів

Обирати оптимальний метод контрацепції варто з лікарем. При цьому важливо враховувати вік, сімейний стан, наявність дітей, звички та стан здоров’я партнерів, прихильність до певного методу, а також необхідність захисту від хвороб, що передаються статевим шляхом.

Лікар має також пояснити механізм дії, правила користування, зворотність методів та повідомити про можливі побічні ефекти, а також розповісти, що робити в разі порушення правил користування.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme