Вичавлюють з Криму: Чому кинули за грати адвоката полонених моряків Еміля Курбедінова

Сьогодні в окупованому Криму затримали адвоката Еміля Курбедінова, який захищав полонених українських моряків, фігурантів у справі Хізб ут Тахрір, "кримських диверсантів" та "екстремістів"

Нагадаємо, як повідомляв Depo.ua, Еміля Курбедінова затримали по дорозі в офіс співробітники так званого "Центру з протидії екстремізму" в Сімферополі.

За словами кримського журналіста Антона Наумлюка, адвокат затриманий за підозрою в пропаганді або публічній демонстрації нацистської атрибутики чи символіки, або атрибутики чи символіки екстремістських організацій (ст. 20.3 КоАП). Йому ставлять в провину допис на "Фейсбуці", нібито із зображенням символіки забороненої організації, датований 2013 роком. Донос, судячи з матеріалів справи, написав на Курбедінова такий собі Мухаммед Салем - колишній житель Криму, який переїхав жити в Дамаск (Сирія).

Це вже не перша спроба запроторити відомого адвоката в буцегарню. В січні 2017 Еміль Курбедінов вже був заарештований на 10 діб за допис з символікою "Хізб ут-Тахрір" в "ВКонтакте" – це був репост про мітинг. Більше того - виявляється, що цього разу Курбедінова затримали за той самий допис, тільки тепер за "фейсбучний".

Курбедінов з 2011 року активно захищає правах кримських мусульман, яких пов'язували з ісламською партією "Хізб ут-Тахрір". На відміну від Росії вона не була заборонена в Україні, але кримські силовики переслідували "хізбів".

В листопаді 2018 року співробітники ЦПЕ з прокурором прийшли в адвокатський офіс і вручили Курбедінову попередження "про неприпустимість екстремістської діяльності".

Таке ж застереження йому вручали і 27 жовтня йому і ще кільком кримським адвокатам.

Еміль Курбедінов - один з провідних кримських адвокатів, спеціаліст з політичних справ. Захищає так званих "екстремістів", веде в Криму резонансні справи, надає широкого розголосу фактам порушення прав кримчан і вже давно став кримським "правоохоронцям" кісткою поперек горлянки. Враховуючи, що вищу освіту він отримав на Росії і вже потім зміг переїхати в омріяний Крим, де підтвердив свій диплом, Еміль знається і на українських, і на російських законах.

В 2014 році в Криму почало діяти законодавство Російської Федерації, і щоб продовжувати практику і захищати своїх підзахисних йому довелося отримати статус російського адвоката.

Роботи справді було багато, буквально з перших місяців окупації. В травні, після того як росіяни не впустили в Крим Мустафу Джемілева і на адмінкордоні виникла суперечка між "Беркутом" і прибічниками Джемілева, Курбедінов взявся захищати кримських татар, на яких окупанти завели справи за "насильство по відношенню до представників влади" і за перекриття дороги. По цій же справі проходив брат голови ЦВК Курултаю кримських татар Таїр Семедляєв.

З осені 2014 року Курбедінов долучився до Кримської контактної групи з прав людини - об'єднання, яке було створено після викрадення Ісляма Джеппарова і Джевдета Іслямова - сина і племінника правозахисника з Білогірська Абдурешита Джеппарова.

Курбедінов захищає фігурантів "справи Хізб ут-Тахрір" (Росія впроваджує принцип ретроспективного правосуддя і заднім числом судить кримських мусульман за можливу участь в забороненій на Росії партії, вважаючи всіх хізбів терористами)

Він же був захисником кримського журналіста Миколу Семену, якого судили за його статтю про громадянську блокаду півострова, звинувачуючи в невизнанні законності окупації Криму Росією.

Курбедінов добився чималих успіхів в захисті фігуранта справи "українських диверсантів" Редвана Сулейманова. Йому вдалося довести, що ФСБ помилково пов'язала Редвана Сулейманова з іншими "диверсантами" Євгеном Пановим та Андрієм Захтеєм, а на прикладі "севастопольської четвірки" (Зейтулаев, Сайфулаев, Ваит і Примов) якщо не повністю розбити доводи ФСБ, то принаймні суттєво пом'якшити вирок.

"Цього йому силовики не пробачили. По-перше, всім його підзахисним слідчі стали додавати до звинувачення ще одну статтю - нібито вони планували захоплювати владу в Росії. По-друге, російські силовики в Криму вирішили "тиснути" на самих адвокатів. На початку 2017 го року, вони влаштовують обшук у жителя Бахчисарая, кримського татарина. До нього виїжджають адвокати Еміль Курбедінов і Едем Семедляев, на в'їзді в місто їх зупиняє патруль ДПС, з'являються співробітники "Центру протидії екстремізму МВС РФ", затримують Еміля, обшукують його офіс і квартиру, вилучають ноутбуки. Потім везуть до суду і засуджують на 10 діб адмінарешту за ... "екстремістські" повідомлення в мережі "ВКонтакте" за 2013 про конференцію "Хізб ут-Тахрір", - пише Громадське.

Курбедінов захищав заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова. Займався справою українських рибалок, яких 4 травня схопили біля берегів Криму. Тоді були захоплені два українські судна — "ЯМК-0041" і "ЯОД-2105". Українських рибалок понад 1,5 місяця утримували на території прикордонного управління ФСБ Росії у Балаклаві в нелюдських умовах

В травні 2017 року отримав премію Front Line Defenders за свою адвокатську і правозахисну діяльність в Криму.

Коли 25 листопада російські прикордонники захопили у полон українських моряків, їхні родичі також звернулися до Еміля Курбедінова. До захисту бранців, крім нього, долучилися адвокати Едем Семедляєв, Ліля Гемеджи, Айдер Азаматов та Маммет Мамбетов.

В Криму Курбедінов є не тільки адвокатом, а й правозахисником і громадським діячем. Він цілодобово перебуває на звязку з активістами, їздить за кордон з доповідями про реальний стан прав людини. Крім того, він є кримським татарином – представником корінного народу Криму і своїми розповідями ламає окупантам ідеальну картинку про життя кримських татар під російською владою. Звісно, росіянам дуже вигідно закрити його, оголосивши злочинцем, а ще краще - залякати, примусивши втекти з окупованого Криму. Про те, що кримська "влада" прагне залякати всіх, щоб примусити замовкнути, виїхати, здатися Еміль сам неодноразово наголошував у своїх виступах.

Вдома на нього чекає дружина, донька і син. За гратами - десятки його підзахисних. Захищати адвоката взявся його колега, кримчанин Едем Семедляєв.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна