Справа про хабар та збій "сигналки": Що відомо про смертельну пожежу у психоневрологічному інтернаті на Луганщині

Пожежа у психоневрологічному інтернаті, де загинули чотири людини, нагадала про події минулого, які і могли призвести до трагедії

Справа про хабар та збій "сигналки": Що…

У передсвятковий час, коли усі метушаться, готують подарунки та скуповують ялинки, 22 грудня на території одного з корпусів Старобільського психоневрологічного інтернату спалахнула пожежа.

Врятувати всіх пацієнтів, тим більше лежачих, персоналу інтернату не вдалося. Рятувальники не змогли вчасно дістатися до місця події через проблеми з оповіщенням – сингал про пожежу просто не надійшов до диспетчерської. Підсумок – чотири людини загинули, ще троє – госпіталізовані. Правоохоронні органи відкрили два кримінальних провадження, призначили низку експертиз і розслідувань. Втім, відомі факти і озвучені посадовцями після пожежі нові подробиці дозволяють припустити – саме недбалість і порушення правил пожежної безпеки є ймовірними причинами смертельної пожежі.

За наслідками трагедії 23 грудня в Луганській обладміністрації відбулася прес-конференція за участю представників обласної влади, рятувальників, поліцейських і прокурора. Деякі озвучені дані викликали тільки нові запитання. Виявляється, про порушення пожежної безпеки в інтернаті було відомо давно, а директор інтернату Надія Колесникова 9 лютого 2018 року була затримана співробітниками військової прокуратури на хабарі. Ще однією фігуранткою справи про хабарництво була голова департаменту соцзахисту Луганської ОДА Елеонора Поліщук – вона, до речі, теж була присутня на прес-конференції в якості все тієї ж глави департаменту.

Фігурантки, за даними слідства, протягом листопада 2017 року та лютого 2018 року вимагали та отримали від приватного підприємця хабар у розмірі 109 тисяч гривень за безперешкодну виплату коштів за виконані будівельні роботи у приміщенні психоневрологічного інтернату. Чиновниць гучно затримали та вилучили "темні" гроші. Поліщук на деякий час відсторонили від посади, але потім тихо поновили. Судові засідання у цій справі продовжуються і досі. Ніякого вироку, звісно, немає.

Інший аспект – питання перевірок щодо дотримання правил пожежної безпеки в інтернаті. За словами тимчасово виконуючого обов`язки керівника обласного управління ДСНС Сергія Горбаня, про порушення було відомо ще з вересня 2017 року. Саме тоді відбулася позапланова перевірка. За результатами перевірок були складені документи про порушення і вручені керівнику інтерната. Штраф склав аж 34 гривні.

Набагато більш кричущою проблема пожежної безпеки постала у вересні цього року. Тоді на території інтернату згоріла господарська будівля. Після цієї події представники ДСНС знову прийшли в інтернат з перевіркою. Загалом, згідно із законодавством, планові та позапланові перевірки подібного роду заборонені в зоні АТО/ООС.  Тим не менш, знову були виявлені порушення, які пов`язані зі шляхами евакуації та системою протипожежного захисту.

Обласна влада, як стверджує заступник голови Луганської ОДА Катерина Безгинська, вжила заходів – 11 грудня провела навчання з евакуації. Як видно в підсумку, навчання не допомогли. Окреме питання до системи оповіщення пожежників. З'ясувалося, що тривожний сигнал від пожежної сигналізації інтернату не виведений "напряму" на пульт диспетчера ДСНС, а підключений до приватної фірми під назвою "Набат". Приватники повинні були стати оперативним "посередником" між палаючим об'єктом і пожежниками. За словами Горбаня, нічого протизаконного в цьому немає, а схема цілком відповідає нормам і вимогам законів. Так чи інакше, схема не спрацювала, а інформацію про пожежу рятівники отримали за номером "101" безпосередньо від працівників інтернату. Таким чином, був втрачений час, а питання щодо неробочої "сигналки" – вже сфера відповідальності розслідування поліції.

До речі, 23 грудня директорка інтернату Надія Колесникова заявила журналістам місцевої "Телегазети", що проблем з пожежною охороною в інтернаті ніколи не було. Як і пожеж. "Ніде, нічого, ніяких проблем у нас не було протягом 22 років, скільки я працюю, ніяких загорянь… У нас 20 листопада була перевірка пожежної сигналізації. 11 грудня були навчання. Ми вчили підопічних, вже не в перший раз, як у випадку надзвичайної ситуації виходити. О 20:46 мені подзвонили, що загорілася друга палата, але причини ніхто не знає. Сказали, що задимлення. Спрацювала пожежна сигналізація. Було зрозуміло звідки, у нас постраждала тільки одна палата і навпроти палата інтенсивної терапії, де лежали тяжкохворі люди. Двоє сердечників, яких крапали, і один з цукровим діабетом. І тут ось таке сталося. Санітари почали гасити вогнегасниками з боку задимлення і викликали рятувальників. Але у нас же дороги... Поки рятувальники приїхали, вісім разів дзвонили в "швидку", поки вона приїхала", – стверджувала Колесникова.

Ця заява, вочевидь, має бути перевірена слідством, адже якщо Колесникова має рацію щодо відсутності надзвичайних подій в минулому, то представники ДСНС брешуть. А це навряд чи, адже є, за словами Горбаня, складені відповідні  протоколи та документи.

Тим часом, Державне бюро розслідувань здійснює досудове розслідування за фактом можливого неналежного виконання службових обов’язків посадовими особами ГУ Держслужби України з надзвичайних ситуацій в Луганській області. "Слідство надасть оцінку діям посадових осіб ГУ ДСНС у Луганській області, які попередньо здійснювали нагляд та перевірку функціонування аварійно-рятувальних систем лікувального закладу. Причини виникнення пожежі встановлює Національна поліція України у рамках окремого досудового розслідування", – йдеться у повідомленні бюро у Facebook.

Відреагували на трагедію і на найвищому державному рівні. Як повідомив у своєму Facebook заступник міністра соціальної політики Олег Коваль, Міністерство соцполітики ініціювало перевірки всіх підвідомчих установ на предмет дотримання заходів протипожежної безпеки після пожежі у Старобільську. "У Національній поліції, яка розслідує цю справу, заявили, що попередньо причина пожежі – коротке замикання електропроводки в одній з палат – саме там, де були обгорілі. Ми вкрай стурбовані такою трагедією, особливо враховуючи, що недавно схожа ситуація була в Одесі. Саме тому ми ініціювали комплексні перевірки всіх підвідомчих установ Мінсоцполітики на предмет дотримання заходів протипожежної безпеки", – зазначив Коваль.

У свою чергу, працівник регіонального представництва Уповноваженого щодо дотримання прав жителів Донецької і Луганської областей Олександр Дубина здійснив візит до Старобільського інтернату. Про це у Facebook написала омбудсмен Людмила Денисова й навела дані, які, знов таки, спростовують твердження директорки інтернату Колесникової про відсутність пожеж. "Зафіксовано, що у вересні 2019 року в цьому ж закладі сталася пожежа, в результаті якого згоріла будівля бібліотеки і майстерні. Згідно журналу перевірок інтернату, співробітники ДСНС в поточному році провели дві перевірки. Одна – 20 вересня після попередньої пожежі, а друга – 11 грудня", – йдеться у дописі Денисової.

Більше того, у повідомленні сказано, що у психоневрологічному інтернаті немає жодного лікаря-психіатра, а також відсутня ліцензія на здійснення діяльності з медичної допомоги.

23 грудня на Луганщині було днем жалоби у зв'язку з трагедією, що сталася в Старобільському обласному психоневрологічному інтернаті, правоохоронці ведуть розслідування, а питань до слідства стає чим далі, тим більше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme