Як зберегти зір й вчасно виявити захворювання очей у дорослих та дітей: Поради медиків

Через надмірну кількість справ та небажання визнавати проблему ми нерідко ігноруємо факт погіршення зору. Якщо до одних лікарів ми звертаємося постійно, то до офтальмологів, – ледь не в останню чергу, вмовляючи себе, що негаразди із зором тимчасові, й після кількагодинного відпочинку все мине

Журналіст стрічки новин
Як зберегти зір й вчасно виявити захворю…
Фото: Рixabay

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, різні розлади органів зору або сліпоту мають щонайменше 2,2 мільярда людей. З них принаймні 1 мільярд страждає від порушень, виникнення яких можна було б попередити завчасно чи усунути. У Міністерстві охорони здоров'я стверджують, що насправді захворювання очей дуже легко пропустити, адже вони часто не супроводжуються болем. Depo.ua зібрав поради медичних працівників про те, як вчасно виявити проблему із зором, чому погіршується зір, а також як цьому запобігти.

Чому погіршується зір: правда і міфи

Щоб вчасно запобігти порушенням зору, варто знати найпоширеніші причини та фактори ризику.

Генетика vs робота за комп'ютером: чому виникають проблеми з зором

У МОЗ наголошують, що однією з причин порушення зору є генетика. За словами фахівців, фізіологічна причина короткозорості – неправильний розмір очного яблука та дефекти системи фокусування. Це спадкове порушення, а читання книжки чи сидіння перед екраном на його розвиток не впливають. Хоча люди часто пов'язують погіршення зору з частим використанням смартфонів, ноутів на інших гаджетів, науковці не знайшли зв'язку між короткозорістю та часом, проведеним за моніторами. 

довге сидіння за ком"юютером не викликає серйозні проблеми із зором

"Втім, не виключено, що ми можемо відчувати певні симптоми, як-от напруження, сухість очей чи подвоєння зображення. Але зазвичай ці симптоми тимчасові й не мають впливу на розвиток хвороб ока. В сукупності такі симптоми називаються комп'ютерний зоровий синдром. Він часто зустрічається в користувачів комп’ютерів – по всьому світу їх мають близько 60 мільйонів людей", – кажуть у МОЗ.

Чи шкідливо дивитися на монітор у темряві

За словами лікарів, наразі наука не підтверджує, що дивитися на монітори у темряві шкідливо. Відповідно і читання при поганому світлі або ж лежачи не призводить до хвороб очей.

"Багато батьків вважають, що погіршити зір може сидіння на задній парті. Втім, бажання посадити дитину на першу парту – не виправдане. Дивитись на віддалені предмети – нормальна функція нашого ока, тому нашкодити зору задня парта не зможе. Сидіння ж за першою партою бажане дітям, що мають вади зору, які не підлягають корекції", – зауважують медики.

Чи дійсно морква і чорниця є корисними для зору

У МОЗ наголошують, що вітамін А, який міститься у моркві, бере участь у функціонуванні сітківки і його дефіцит може призвести до погіршення нічного зору. Втім, дефіцит має бути дуже великий, щоб мати якийсь негативний вплив. Цікаво, що у зворотний бік це не працює, а лікування проблем із зором поїданням кілограмів моркви не принесе результату.

у моркві міститься велика кількість вітаміну а

"Те саме стосується і чорниці. Логічно, що ніякі біологічно активні добавки та фітопрепарати теж не матимуть жодного ефекту", – кажуть експерти.

Як запобігти захворюванню очей

Фахівці Міністерства охорони здоров'я зазначають, що для того, аби вчасно виявити зниження гостроти зору чи інші стани та запобігти розвитку офтальмологічних захворювань, треба регулярно проходити профілактичний медичний огляд.

Також потрібно звернутися до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра при появі будь-яких тривожних ознак. Лікар проконсультує, а за необхідності направить до вузького спеціаліста.

офтальмологічний огляд

Для виявлення проблем зору пацієнтам роблять офтальмологічний скринінг. Це дослідження, яке передбачає огляд, визначення гостроти зору та за необхідності — додаткові процедури. Наприклад, пацієнту можуть здійснювати вимірювання внутрішньоочного тиску.

Людям, яким понад 40 років, потрібно проходити офтальмологічний скринінг для профілактики виникнення захворювань очей не рідше одного разу на три роки. 

Особливу увагу потрібно приділяти здоров'ю очей дітей. Діти рідко скаржаться на проблеми із зором, однак їх можна виявити самостійно тоді, коли дитина сидить близько біля телевізора чи монітора, тримає предмети впритул до обличчя, часто блимає, розтирає очі, якщо має помітні ознаки косоокості або на фотографіях її зіниці висвічуються білим кольором.

Що також потрібно пам'ятати

Крім профілактичних оглядів, потрібно також дотримуватися здорового способу життя: займатися спортом або збільшити час фізичної активності, раціонально і збалансовано харчуватися, достатньо відпочивати.

фізична активність допомагає підтримувати здоров"я очей

У МОЗ наголошують, що важливо також контролювати масу тіла, адже зайві кілограми є фактором ризику та можуть спричинити виникнення цукрового діабету чи інших захворювань, які можуть зумовлювати погіршення зору й навіть його повну втрату. Варто відмовитися й від поганих звичок.

Щоб не завдати непоправної шкоди зору, потрібно уникати поглядів прямо на сонце. Для цього використовуйте протисонцеві окуляри – вони допоможуть мінімізувати шкідливий вплив ультрафіолетових променів на очі.

Чому важливо дотримуватися особистої гігієни та гігієни зору

щоб очі були здоровими, важливо дотримуватись гігієни

Через очі до організму можуть потрапляти шкідливі бактерії, тому важливо дотримуватися певних правил догляду. Так, наприклад, окуляри чи контактні лінзи потрібно використовувати лише за рекомендацією та призначенням лікаря. Зі спеціалістом потрібно періодично консультуватися й щодо їхньої заміни. Не менш важливо мити руки перед тим, як одягати чи знімати контактні лінзи.

Вправа для профілактики порушень зору

Якщо довго працюєте перед комп’ютером — давайте очам відпочити та виконуйте гімнастику для очей. У МОЗ радять вправу "20–20–20". Кожні двадцять хвилин дивіться вперед на відстань 20 метрів упродовж 20 секунд. Оптимальна відстань між очима й екраном монітора повинна бути від 40 до 75 см. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme