Як торгуватися на східному базарі і що там купувати: Лайфхаки для туристів

На Сході базар завжди був місцем обміну інформацією, а торг - частиною спілкування, ритуалом, що давав змогу приємно провести час за цікавою бесідою і краще пізнати людину. У випадку з туристами це, звичайно, не актуально, але традиція торгуватися залишилась

Олена Міловідова
Тревел-блогер, журналіст-міжнародник
Як торгуватися на східному базарі і що т…
Фото: depositphotos.com

Торгуються на ринках майже у всіх африканських та азіатських країнах, тому якщо відправляєтесь ви у Єгипет чи на Шрі-Ланку. Підказки від Depo.ua  допоможуть вам і вигідно скупитися, і добре провести час.

Продавець називає ціну, дивлячись на вас

Досвідчений продавець на східному базарі відрізняє туриста від місцевого ще коли той тільки підходить до ятки і знається на типовій поведінці покупців з різних країн. Наприклад, для європейців, особливо німців чи британців ціни назвуть найвищі, а ті і торгуватися не будуть. Інші традиції. У нашій країні вплив східних звичаїв був завжди більший, тому у Єгипті чи Туреччині до українців ставляться майже як до своїх, чекають на можливість поторгуватися і поступитися ціною. Часто нашим навіть так і кажуть: "це ціни для німців, не дивіться на цінники".

Не піддавайтеся чарам східного базару

Складіть список всіх, кому збираєтеся купити сувеніри, та приблизний список того, що потрібне вам, щоб не накупити зайвого. Роздивляючись східні сувеніри уявляйте, як вони виглядатимуть у вашому інтер’єрі. Або гардеробі. Часто ми купуємо те, що органічно виглядає лише біля моря або у східному стилі будинку, а у нашій звичайній квартирі виглядає як щось зайве. Чудова ідея для сувеніру – засоби для догляду за собою або гостинці. Східні солодощі чи олія для тіла мають набагато більше шансів не перетворитися на докучливий пилозбірник.

Торгуйтеся ввічливо, але впевнено

Поважайте того, у кого купуєте та змушуйте його поважати вас і не давайте себе збити з пантелику. Торг передбачає спілкування на рівних. Саме у такому випадку і ціна, і враження від покупок будуть найліпші. Це ніби гра у шахи, обидва хочуть виграти, але з повагою до суперника. Та ще й з кавою чи чаєм чи шматочком лукуму. Спробуйте, це приємний та цікавий досвід! А у випадку, коли вам розповідають історії про сімох дітей, яких треба годувати, спокійно реагуйте з усмішкою та стійте на своєму, не дозволяйте себе збентежити.

Зважайте на цінову категорію товару і вигляд ятки 

Соромно збивати долар з бідного єгиптянина при покупці брусочка мила, краще попросіть щось вам додати, але дайте людині заробити. І навпаки, якщо ятка схожа на музей та на стінах висять фото власника з відомими людьми – тут вам не будуть поступатися у ціні, на своїх клієнтів торговець чекатиме тижнями, але одна покупка окупить його очікування.

Не показуйте скільки у вас грошей в гаманці

Перед походом за сувенірами відкладіть невелику суму окремо, а більшість – заховайте. Інакше ваші спроби збити ціну не будуть сприйматися на віру. Також звичайно торгуються з готівковим розрахунком. Якщо у вас карта, спитайте про можливість безготівкової оплати заздалегідь.

Питайте ціну на річ, що сподобалась з певною байдужістю

Не показуйте продавцю, що вам аж горить, так хочеться це придбати. Порівняйте ціну на те, що ви хочете купити в кількох ятках. Коли вже повертаєтесь до того, що реально плануєте купити – одразу збивайте ціну втричі або мінімум вполовину. У Індії чи Марокко можна і в 10 разів збити ціну. Єдиних стандартів немає. Варто спробувати, з реакції продавця ви зрозумієте чи реально, те що ви пропонуєте.

Користуйтесь правом піти

Це найкращий тест на адекватність ціни. Якщо торговець ніяк не знижує ціну, кажіть свою і сміливо йдіть з лавки. Якщо він вас кличе, доганяє, просить повернутися – ціна реальна, треба брати. Якщо ні – ви справді сказали занизьку ціну, можна поторгуватися, трохи піднявши ставки.

Якщо ви сторгували щось - купуйте

Неписане правило хорошого тону на східному базарі - якщо ви вибрали товар, назвали свою ціну і торговець погодився – треба купувати. Інакше до вас поставляться з неповагою. На крайній випадок, можливо купити іншу річ у тій самій лавці.

Шукайте не просто річ, а цікаву історію, яка наповнить її теплом та приємними спогадами

Наприклад, на ринку в Тунісі ми з подругою знайшли майстра, який вибивав на металевому браслеті імена арабськими літерами. Процес, коли ти бачиш створення вручну свого сувеніра надає йому іншої цінності, хоч ціна і не перевищувала 5 доларів.   

До речі, надія на подарунки у duty free себе в більшості випадків не виправдовує, адже там сувеніри і продукти коштують у кілька разів дорожче ніж на ринку. Реальною альтернативою базарам у пошуку цікавих сувенірів може стати хіба що місцевий супермаркет, де можна придбати солодощі, напої, місцеві соуси та прянощі. 

Головне фото: depositphotos.com

Читайте також - День Валентина без карантину: Як спланувати романтичну подорож в Туреччину

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme