Якими хворобами може захворіти солдат від харчування в АТО

Depo.ua розбирався, наскільки корисним є солдатський раціон і чого не треба вести волонтерам на передову

Якими хворобами може захворіти солдат ві…

В стандартному  раціоні українського солдата не вистачає цілої низки корисних мікроелементів і вітамінів. Лікар-дієтолог Оксана Скиталінська проаналізувала солдатський раціон і порадила, як зробити харчування військових  здоровішим. 


Як солдатам позбавитись зайвих кілограмів - фото 1Багато вояків скаржаться на ожиріння - мовляв, до АТО важив 70 кг, а повернувся - під 90. Що робити військовим, які не хочуть набирати вагу? Чи існують якісь міри профілактики, зважаючи на стресовість їх служби?

Швидкий набір ваги відбувається за рахунок жиру, а не м'язів. Для того, щоб уникнути товстішання, потрібно, щоб в раціоні переважали натуральні продукти: каші, яйця, молочні (сири, сухе молоко у страви), птиця, м'ясо, риба, овочі, фрукти, ягоди (як у свіжому, так і в сушеному вигляді), горіхи. Ці продукти багаті необхідними харчовими речовинами та сприяють нормальному обміну речовин, хорошому самопочуттю. Вони підвищують імунітет організму та сприяють більшій стійкості до емоційних стресових навантажень.

Тобто, щоб не товстішати, варто в першу чергу, обмежити у власному раціоні вживання білого хліба, солодощів (кондитерська випічка, здоба, цукерки), а також солодких готових напоїв (шипучі напої та пакетовані нектари), жирних ковбас на зразок салямі, великої кількості майонезу. Ці продукти допустимі, але не в щоденному харчуванні і в невеликій кількості.

В Україні розроблені спеціальні норми продовольчих пайків, які відповідають основним вимогам до харчування військовослужбовців. Згідно з такими нормами, солдатський пайок повинен містити 104 г жирів, 109 г білків, 654 г вуглеводів і сумарну енергетичну цінність 4246 ккал. Скільки днів можна харчуватись такою висококалорійною їжею без шкоди для здоров'я?

Це залежить від рівня фізичної активності: якщо її багато, тоді це нормальна калорійність. Якщо фізична активність дуже інтенсивна, може бути і більша калорійність.

Найважливіше в будь-якому харчуванні, в тому числі і військовому - якісний склад жирів, білків та вуглеводів. Так, жири мають бути корисними. Це олії і дуже цінні жири - Омега-3 (жирна морська риба та морепродукти, риб'ячий жир, горіхи), а не смажені страви, ковбасні вироби, випічка тривалого зберігання (круасани, рулети і тп), консерви із твердим жиром.

Вуглеводи в солдатському раціоні мають бути так званими "повільними" - які повільно засвоюються, дають декількагодинне відчуття енергії. Це: крупи, бобові, овочі, фрукти. Що стосується "швидких" вуглеводів, то їх кількість має бути обмежена. "Швидкі" вуглеводи миттєво засвоюються, а через 20 хв викликають млявість, сонливість. Окрім того, вони погано впливають на підшлункову залозу. До "швидких" відносяться вуглеводи, що містять біле борошно та цукор: випічка, солодощі, цукерки, варення і тому подібна їжа.

Що стосується білків, то це мають бути повноцінні білки: яйця (омлети, варені), молочні страви (кисломолочний сир, кисломолочні напої, запіканки творожні, сир твердий), м'ясо (в першу чергу, птиці, оскільки вона менш жирна, більш дієтична), рибу; а також білки рослинного походження - бобові (горох, квасоля, чечевиця), крупи (вівсяна, гречана, перлова, ячмінна).

Нещодавно була збільшена щоденна доза калорій на 600-700 ккал. Чи виправдані такі зміни в військовому раціоні?
Швидше за все це викликано потребою в посиленій фізичній підготовці - має бути пояснення такому факту.

Проаналізуйте, будь ласка, стандартний військовий сухпайок. Чи є він збалансованим? Скільки днів можна харчуватись таким сухпайком без шкоди для здоров'я?

Як солдатам позбавитись зайвих кілограмів - фото 1

 

Склад цього сухпайка - це набір їжі, яка забезпечує людину енергією, але вона має дефіцит важливих нутрієнтів, зокрема вітамінів-антиоксидантів С та Е. Так, вітамін С необхідний для захисту організму від вірусних та бактеріальних інфекцій, а також для посилення загальної працездатності, зменшення чутливості до холоду та переохолоджень. Більше за все він є в зелені, цитрусових і шипшині.

А вітамін Е стимулює м'язеву активність, протидіє болям у м'язах і також підтримує імунну систему. "Брати" цей вітамін простіше всього з яєць (жовтки), рослинні олії (кукурудзяна) та зелений салат.

Також мало в цьому пайку кальцію, який необхідний для нормальної роботи нервової та серцево-судинної системи, а також попереджує появу судом у нижніх кінцівках. Основними джерелами кальцію є молочні продукти, зелень, насіння кунжуту і тахінна халва.

Окрім того, хочу порадити  солдатам треба більше їсти моркви( у свіжому і сухому вигляді, помідорів (або їх заміна -якісна томатна паста), гарбуз (свіжий та сушений) та сливу (свіжа та чорнослив). Саме в цих продуктах є вітамін А, який покращує роботу печінки, поліпшує зір та має ранозагоювальні властивості.

За оповідками військових, свіжих овочів (не кажучи вже про фрукти) - практично ніде не передбачено. Як впливає тривала відсутність в раціоні свіжих овочів і фруктів?
Овочі, фрукти, ягоди, як у свіжому (оптимально), так і в замороженому чи сушеному вигляді - є джерелом вітаміну С та антиоксидантів. Недостатня кількість цього вітаміну ослаблює організм, призводить до зменшення його противірусних здатностей

Чи є консервовані помідори,огірки,перець гідними замінниками свіжих овочів-фруктів?

Практично ні, за винятком якісної томатної пасти (містить антиоксидант лікопен) та квашених, не консервованих з використанням оцту овочів: капусти, огірків, помідорів. Квашені овочі покращують травлення, а квашена капуста є багатим джерелом того самого потрібного для імунної системи вітаміну С.

Чи є тушонка гідним замінником м'яса? І як впливає на здоров'я людини тривала відсутність в раціоні м'ясних страв (не тушонки)?

Як солдатам позбавитись зайвих кілограмів - фото 3

Якщо тушонка якісна, тобто містить високий відсоток м'яса (понад 50%), то нею цілком можна замінити м'ясо протягом певного часу. Частково відустність м'яса можна "перекрити" яйцями та продуктами на їх основі (печива, бісквіти, сухий яєчний порошок), а також молочними продуктами (сир, сухе молоко у стравах), рибою (консерви), меншою мірою - бобовими (консерви).

Тривалий дефіцит білкових продуктів (м'яса в першу чергу) спричинює м'язеву слабкість, зменшує витривалість, погіршує самопочуття, знижує імунітет та підвищує схильність до застуд та вірусних захворювань, збільшує ризик ожиріння.

Чи потрібно солдатам видавати вітаміни?

Так, однозначно треба. В першу чергу це мають бути збалансовані полівітамінномінеральні комплекси. Вітаміни регулюють обмін речовин, стимулюють хороше функціонування імунної системи,

Як солдатам позбавитись зайвих кілограмів - фото 4

Не секрет, що більшість вояків виживають або просто урізноманітнюють свій раціон за рахунок постачання волонтерів. Як правило це цукерки, ковбаси, майонези та інша жирна та насичена вуглеводами солодка їжа. Як впливають такі "додатки" на здоров'я військових?

Така їжа є дуже калорійною за рахунок жирів та вуглеводів (борошна та цукру) і бідна на вітаміни. У ній багато консервантів та інших додатків для збереження та надання йому привабливого вигляду. Саме за рахунок такої їжі можливий швидкий набір зайвих кілограмів при відсутності відповідної рухової активності. Крім того, таку їжу часто їдять всухом'ятку і вона є важкою для травлення. У людей із хронічними захворюваннями шлунка, кишечника, підшлункової залози, печінки та нирок вона може спровокувати загострення захворювань, погіршення самопочуття, зниження працездатності.

Набагато краще, якби передавали в АТО зернове печиво із сушеними фруктами, ягодами та горіхами. А також більше сушених овочів, зелені та горіхів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme