Як правильно паритися у лазні та сауні: Основні правила

Ходити до сауни чи лазні можна у будь-яку пору року, адже такий спосіб розслаблення є не тільки приємним, а й корисним для організму 

Як правильно паритися у лазні та сауні:…

Depo.ua розкаже про переваги, недоліки приймання сауни чи лазні та окреслить основні правила, які допоможуть почувати себе добре та бадьоро.

Сауна та лазня: У чому відмінність

баня чи сауна

Навіть шанувальники спа-процедур не завжди знають, яка різниця між сауною та лазнею. Насправді тут усе просто: у лазні пара, а у сауні – сухе повітря. У звичайній лазні вологість становить від 50 до 65 відсотків при температурі 50-90 градусів, а ось у сауні –  не менше 10 відсотків при температурі в майже 100 градусів. 

Також існують турецька лазня – хамам, римська, інфрачервона сауна та фінська. 

Структура приміщення для сауни та лазні не відрізняються нічим. Зазвичай сауна чи лазня мають передбанник, парню, душову або басейн. Також інколи є кухонну зону, де відвідувачі можуть випити чаю. 

Перші лазні почали з'являтися ще у давньому світі – Єгипті, Греції, Римі. На території України вперше прамати лазні з'явилася у Трипільській культурі, і була вона з глини. Спочатку лазні робили "по-чорному", без труби, згодом "по-білому" – з трубою та на більшій кількості дров, а наразі найпопулярніші сауни – на електриці.

До речі, часто сауну називають "фінською", адже саме фіни сприяли популяризації цьому виду відпочинку. На 5,5-мільйонне населення Фінляндії припадає два мільйони саун, які фіни розташовують у своїх квартирах. 

Користь від лазні та сауни

лазня як паритися

Користь сауни описує давнє прислів'я: "Десять переваг дає обмивання: ясність розуму, свіжість, бадьорість, здоров’я, силу, красу, молодість, чистоту, приємний колір шкіри і увагу красивих жінок".

Процедура має позитивний вплив, в тому числі, на психологічний стан. Адже пара та висока температура не тільки очищує пори, допомагає організму позбавлятися від забруднень, а  й допомагає розслабитися та позбавитися від тривог та зайвих думок, очищуючи розум. 

Втім, про бонуси від походу у лазню чи сауну розповімо детальніше.

Активне спалювання калорій і омолодження організму 

Висока температура та вологість покращують крово- та лімфообіг. Завдяки потужному потовиділенню та втраті води відбувається жироспалювання. Пришвидшення обміну речовин омолоджує організм і дарує йому молодість. 

Очищення шкіри

Завдяки потовиділенню через пори очищується наша шкіра, позбуваючись від бруду, пилу, надлишку шкіряного сала. Шкіра стає шовковистою та гладенькою.

Психологічний баланс

Сауна знімає стрес, бадьорить та допомагає наситити тіло киснем. Настрій покращується ще й тому, що поліпшується фізичний стан людини. 

Підвищення імунітету та покращення кровообігу

Завдяки високій температурі у лазні чи сауні, організм починає інтенсивніші виробляти клітини, які борються з вірусами та інфекціями. Розширюються капіляри,  що дозволяє крові безперешкодно бігти по організму, забезпечуючи усі органи киснем. 

Покращення носового дихання

Тепло покращує стан слизових оболонок, що сприяє очищенню від зайвого слизу і покращує дихання.

Кому не можна ходити до сауни та лазні: Протипоказання 

як приймати сауну

Попри чимало плюсів лазні чи сауни,  такі процедури мають протипоказання:

  • гострі стани, запалення, розпал хвороби;
  • стенокардія та серцеві захворювання як ендокардит, міокардит, перикардит;
  • гіпертонія;
  • серцева недостатність, тахікардія;
  • запальні інфекції і хвороби шкіри;
  • травми головного мозку середнього і важкого ступеня;
  • епілепсія;
  • вагітність та місячні;
  • анемія;
  • онкологія;
  • активна фаза туберкульозу;
  • схильність до кровотеч та тромбозу;
  • діабет;
  • захворювання судин;
  • атеросклероз.

Як правильно паритися у лазні

лазня

Збільшити користь від походу у лазню та сауну допоможуть наступні правила. 

1. Прийміть душ, проте не використовуйте мило чи гель. Ці засоби зможуть змити ваш природний жир, який слугує захистом від високих температур. 

2. За дві години до процедур у лазні чи сауні не можна їсти. Це може бути небезпечно для організму. Якщо відчуваєте нестерпний голод – можна вжити невелику кількість овочів та фруктів.

3. Не забувайте про рідину. Перед сауною потрібно випити достатню кількість води чи чаю без цукру. В жодному разі не вживайте спиртне. По-перше, це навантаження на організм, по-друге, у стані алкогольного сп'яніння набагато важче слідкувати за дотриманням правил безпеки. 

4. Існує багато сперечань щодо того, у якому одязі йти до бані чи до лазні. Краще за все бути без одягу, проте не забувати про правила гігієни, підстилаючи собі рушника, який зроблено з натуральних тканин. Також можна загортатися в рушник, а ось від синтетичних купальників та плавок краще відмовитися. Також захистіть волосся – вдягніть спеціальний капелюх чи зробіть чалму з рушника. Можна трохи намочити капелюх чи рушник. 

5. Чим вищу ви обираєте полицю, тим спекотніше  буде. Якщо маєте проблеми із серцево-судинною системою, краще обрати нижню полицю. Проте для того, аби тепло розподілялося і впливало на ваше тіло рівномірно, краще не сидіти, а лежати на полиці. Таким чином вам вдасться запобігти перепаду температур та жорсткій дії спеки на ваше тіло. 

6. Зазвичай один сеанс триває від 5-15 хвилин. Але потрібно орієнтуватися на свої відчуття. Новачкам достатньо п'яти хвилин. Згодом прийміть прохолодний душ, пірніть в прохолодний басейн чи ополонку. Висохніть та перепочиньте хвилин 20 і можете знову заходити у сауну чи лазню. 

7. Якщо є змога у цей час зробити масаж – обов'язково скористайтеся такою можливістю. 

8. Обов'язково пийте воду чи трав'яні чаї, до яких можна додавати мед і ягоди. 

9. Одягатися після сауни слід, коли добре висохнете, зазвичай це 20 хвилин. Не дивуйтеся, адже потіти ви будете ще впродовж деякого часу: пори відкриються і таким чином будуть виводити вологу.

Як правильно паритися жінкам

Особливих відмінностей від загальних правил нема. Головне – зважайте на свій стан. В жодному разі не можна ходити до лазні чи сауни під час менструації та при вагітності. Також не можна паритися, якщо маєте хвороби у гострому стані, запалення та гінекологічні хвороби.

Що взяти з собою до сауни

Якщо йдете вперше, то цей список допоможе вам зібратися і нічого не забути.

  • Змінне взуття
  • Шапочка для душу або рушник на голову
  • Велике простирадло чи великий рушник із натуральних тканин
  • Віник для лазні та рукавички, аби його тримати
  • Аромаолії, трав'яний чай, мед 
  • Вода
  • Шампунь та гель для миття після сауни

Чи можна до лазні чи сауни дітям

сауна фото

Вважається, що дітям у лазні чи сауні до чотирьох років робити нема чого. Серцево-судинна система дитини ще не сформована і не підготовлена для таких навантажень. Після чотирьох можна поступово привчати дитину до лазні чи сауни. Головне – робити це без примусу і регулярно. Наприклад, раз на тиждень. Звісно, зважайте на самопочуття дитини у день походу і на її загальний стан здоров'я. Раптом вас щось бентежить і маєте питання, обов'язково зверніться до вашого сімейного педіатра за порадою.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme