26 років "Червоної Рути" чи Як починався український шоу-бізнес

26 років тому у Чернівцях стартував перший музичний фестиваль "Червона Рута", який відкрив українцям і світу чимало талановитих артистів

26 років "Червоної Рути" чи Як починався…

Depo.ua пропонує зазирнути в історію фестивалю і згадати, як розвивалася українська естрада. 

Відбірковий тур першого фестивалю проходив по різних містах. А от фінал відбувся у Чернівцях у двох локаціях. Рок- та поп-виконавці змагалися у Літньому театрі у центрі міста, а от барди співали у парку на околиці. За умовами фестивалю, конкурсанти мали виконувати лише україномовні пісні. 

Не обійшлося без проблем з правоохоронцями - на підході до стадіону та безпосередньо на шоу міліція затримувала молодь у жовто-блакитному одязі.

Гран-прі фестивалю у 1989 році  отримав Василь Жданкін, втім розкрутитися у виконавця не вийшло - наразі він співає в церковному хорі на Тернопільщині. 

А от володар третьої премії Павло Дворський продовжив кар'єру доволі вдало, перемігши у чималій кількості різноманітних фестивалів та здобувши звання народного. Наразі творчість Дворського вважається класикою традиційної естради, хоча молоде покоління не надто добре знається на його піснях.

Другу премію у жанрі рок-музики розділили "Кому вниз" та "Брати Гадюкіни".

Цікаво, що "Кому вниз" запізно подали фонограму на конкурс і взяти їх у заключний етап організатори погодилися лише завдяки Тарасові Петриненку, якому молоді рокери впали до душі.

Гурту виповнився всього рік, а пісня українською в репертуарі була лише одна. Втім, жюрі вона припала до душі. 

Для "Братів Гадюкіних" участь у фестивалі стала стартом проривної кар'єри - гурт виконав вельми авангардну для тих часів композицію "Наркомани на городі". 

А незабаром їхню дебютну платівку "Всьо чотко!" розкупили по всій Україні і навіть по всьому СРСР. 

У тому ж 1989 році гурт їздив в Росію, на фестиваль "Рождественские встречи с Аллой Пугачевой", але московську цензуру "Гадюкіни" не пройшли.  Їхній виступ вирізали з ефіру.

Гурт пережив зміну лідера і численні трансформації. У 1996 році гурт припинив свою діяльність, а вокаліст і автор пісень Сергій Кузьминський поїхав до Москви робити кар'єру діджея. 

Воз'єдналися "Гадюкіни" аж у 2006 році, давши феєричний концерт у вщент забитому столичному "Палаці Спорту".

А 2009 Кузьминський помер від тяжкої хвороби. Зараз пісні гурту можна почути на численних концертах-триб'ютах. Пісня гурти виконують як молоді виконавці, так і лідери рок-сцени - "Океан Ельзи", "Гайдамаки", "ТіК", "Пікардійська терція" та ін.

Серед бардів друге місце зайняла 19-річна Марія Бурмака - одна з наймолодших учасниць фестивалю. Дівчина виконала пісню "Ой не квітни, весно" на вірші Олександра Олеся.

Наразі на рахунку Бурмаки 12 альбомів. Співачка виступає у клубах по всій Україні і бере активну участь в громадському житті. Так, Марія підбадьорювала українських революціонерів на обох Майданах. 

Дипломантом "Червоної Рути" став і київський гурт "Воплі Відоплясова", тоді вже відомий закдяки виступу на фестивалі Київського рок-клубу та "Рок-форумі-88" у Вільнюсі.

Гурт пережив доволі бурхливу історію, включаючи п'ятирічний французький період. В портфоліо "ВВ" шість студійних платинок. Колектив і зараз продовжує збирати повні концертні зали. 

Також диплому "Червоної Рути" удостоїлися Сестри Тельнюк

Галина і Леся продовжують займатися інтелектуальною творчістю, організовуючи концерти та перфоманси. Останній найгучніший хіт сестер - вистава "Повертайся живим", яку можна побачити на сцені Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва.

Цікаво, що також у фестивалі брала участь Ірина Білик. Але дівчині не сподобався власний виступ, і вона поїхала з Чернівців ще до завершення фестивалю. Як стало відомо пізніше, Білик прихворіла у готелі - саме цим співачка потім пояснювала власне фіаско. 

Згодом Білик стала шалено популярною - пік кар'єри співачки прийшовся на 90-ті роки. Найкасовішими платівками співачки стали "Кувала зозуля", "Я розкажу", "Так просто".

А от перехід Білик на російську в альбомах "Любовь. Яд" і "На бис" чимало критиків вважає закатом її кар'єри. 

Наразі ім'я співачки згадують у зв'язку зі скандалом щодо її поїздки до окупованого Криму та її фото з Кіркоровим, якому подарували перстень з Путіним

Зауважимо, що наступні фестивалі в Запоріжжі (1991) та Донецьку (1993) видалися не менш врожайними на зіркові імена, відкривши меломанам творчість "Плачу Єремії", "Табули Раси", "Пікардійської терції" та Олександра Пономарьова. 

У 2015 фестиваль стартує 18 вересня у Маріуполі. Фіналісти змагатимуться у номінаціях "Український автентичний фольклор", "Популярна музика", "Сучасна танцювальна музика", "Акустична музика", "Рок музика" та "Інша музика". 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme