Як Павленський змусив Путіна податися в митці: 15 київських одкровень палія ФСБ

У Києві з лекцією "Потреби" виступив щойно звільнений з тюрми російський художник-акціоніст Петро Павленський
Depo.Життя
19 червня 2016 23:09
ФОТО: depo.ua
Як Павленський змусив Путіна податися в митці: 15 київських одкровень палія ФСБ
Як Павленський змусив Путіна податися в митці: 15 київських одкровень палія ФСБ

Зала столичного Центру візуального мистецтва забилася вщент - люди сиділи на підлозі і підвіконнях, стояли у проходах. Втім, через шалену спеку у приміщенні до кінця зустрічі слухачів залишилось менше половини. В залі жартували: кондиціонери вимкнула ФСБ, двері якої Павленський підпалив сім місяців тому.

Найстійкіші дістали можливість наприкінці вечора зробити селфі з художником і подарувати йому квіти. 

Сам художник жартома зауважив, що російська в'язниця - Дім відпочинку і більше півроку за гратами дали йому можливість відпочити. А ще - усвідомити: російська влада тримає людей у ярмі, маніпулюючи базовими потребами. Поділитися цим одкровенням Павленський і приїхав у Київ, обравши українську столицю першим публічним майданчиком після звільнення.

Depo.ua пропонує найзнаковіші цитати з розмови митця з киянами. 

1. "Вперше я побачив Київ під час Майдану. Я побачив людей, які звільнили центр міста від влади. На Росії маси або мертві, або сплять. На Майдані ж були інші люди. В Україні я побачив народ"

2. "Український народ - приклад звільнення для російського, і це сильно лякає російську владу. Зараз режим діє жорсткіше, просто тому, що влада злякалась"

3. "Влада визначається покірністю. І невідомо, що тут первинне"

4. "Потрібно прагнути свободи, а не порядку. Тих, хто хоче абсолютного порядку, ласкаво просимо в Північну Корею"

5. "Терористична організація ФСБ заслала групи на Донбас, аби розв'язати війну. Захопила полонених, залишила там своїх людей. Їх не можна назвати повстанцями. Повстанці - від народу. А тероризм - завжди від держави. Тероризм там, де великі грошові потоки"

6. "Історія мистецтва - це історія протистояння людини і влади"

7. "Російська влада намагається назвати мене злочинцем чи божевільним, я повторюю, що я художник. У влади більший ресурс, але він є і у мене. Мені пощастило, що зараз є Інтернет"

8. "ФСБ огородило себе залізною завісою. Їм здається - це найкраща можливість приховати, що відбувається. Путін став балакучою головою стуктури, яка утримує владу над 146 млн людей. ФСБ намагається підкорити собі Росію методом безперервного терору і закриває себе за залізною завісою. Не знаю, нащо вони її зробили, але це стало знаком. Вони викрили самі себе"

9. "Мене мали судити за вандалізм, але перекваліфікували це на пошкодження пам'ятників культури. Вони назвали себе пам'ятником культури тільки через те, що знищували культуру. Виходить, чим більше ти знищив, тим ти більш значущий пам'ятник"

10. "Мої акції завершились з моїм затриманням, а все, що відбувалося далі - це політичне мистецтво. Далі я не дію, самі представники влади стають дійовими особами - вони займаються політичним мистецтвом між моїми акціями"

11. "ЗМІ - це такий самий інструмент влади, як поліція, психіатрія. Я працюю і з цим інструментом. Змушую його працювати на мистецтво"

12. "Якщо ти не хочеш ставати в куток на суді, або дивитися, куди скажуть, у тюрмі тебе можуть не випускати на прогулянку, або не давати пити чай. Так потреби більше поїсти і поспати стають політичним інструментом. Потреби визначають і ламають життя людей. Хоча раніше я думав, що основний інструмент - це страх. Потреби не такі очевидні"

13. "Від Надії Савченко дуже приємні враження. Дуже симпатична людина у всіх смислах. Вона активна, у неї багато енергії. Мені здалося, вона справді хоче щось зробити. Я думаю, якщо їй не будуть сильно заважати, їй це вдасться"

Як Павленський змусив Путіна податися в митці: ТОП-15 одкровень художника у Києві - фото 1

14. "У в'язниці мені приходили листи і від українців. Люди мене підтримували, розповідали, що у вас відбувається. Будь-які листи - це підтримка, неважливо, чи людина ділиться новинами, чи бажає здоров'я. Пишіть більше листів тим, кого хочете підтримати"

15. "Я запросив на суд повій (в якості свідків захисту на процесі через акцію "Свобода", під час якої у Москві відтворили події Майдану - ред.). Вони виявилися до мене нелояльними. Їхня позиція в контексті суду продемонструвала рівнозначність між ними і чиновниками, прибиральниками, вчителями. Вони всі говорили ідентичні речі. Розлам не в виборі професії, а там, де з'ясовується, чи дозволяє людина владі визначати своє життя"

Нагадаємо, вночі 9 листопада 2015 року Павленський підпалив двері будівлі ФСБ на Луб'янській площі у Москві.

Спочатку слідство звинуватило художника у "вандалізмі за мотивами ідеологічної ненависті" (стаття 214 кримінального кодексу), але потім перекваліфікувала справу на 243 статтю - "пошкодження виявленого об'єкту культурної спадщини".