Як робот da Vinci рятує життя українців

У світі таких роботів сотні і тисячі, у Росії - 35, в Україні - 1… Але у першого і єдиного в Україні вже солідне професійне портфоліо - більш ніж 50 надскладних і успішних операцій протягом року. Та, звичайно ж, не без глибокого втручання людських рук ...

 

Як робот da Vinci рятує життя українців…

Провідні українські хірурги Андрій Григоренко (доктор медичних наук, PhD, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, онкогінеколог) та Руслан Церковнюк (лікар-уролог, кандидат медичних наук) розказали Depo.ua про можливості хірурга-робота da Vinci оперувати без розрізів, заощаджуючи сили лікаря та час на реабілітацію пацієнта. При тому, що таке роботизоване втручання мінімум втричі дешевше, ніж у сусідів. 

 

Пропонуємо вам найбільш важливі моменти онлайн-інтервью.

Всі людські умови для робота-хірурга

Григоренко: Взагалі вся світова спільнота хірургії в цьому 2019 році святкує 20-річчя використання роботизованих систем. Тобто перший робот був створений компанією Intuitive Surgical, і почав свою роботу у 1999 році. Майже кожна країна сьогодні використовує цю хірургічну систему. На жаль, країни пострадянського простору трішечки пасуть задніх, як і Україна. На сьогодні в Росії їх вже 35.

Ми мали щасливу нагоду поставити робота у себе в клініці у Вінниці. І вже маємо досвід 50 операцій з використанням цієї системи.  І цей досвід дуже успішний. Це ефективний інструмент в руках хірурга. Але без лікаря він не оперує, сам не приймає ніяких рішень, не виконує ніяких рухів. Система складається з трьох консолей: хірурга, за якою сидить лікар та керує процесом за допомогою невеличких джойстиків, пацієнта, яка має три великих лапи, що втручаються  через невеличкі отвори у черевній порожнині і відділ, який керує всією системою.

Хірург, в якого ніколи не тремтять руки

Григоренко: Є поняття ступеня свободи руху. Ступінь свободи робота і рухи, які він виконує завдяки хіріргу, кращі і більші за своїми можливостями, ніж кисть і пальці хірурга. Ними можна виконувати надзвичайно складні, надзвичайно прицензійні рухи і надзвичайно точні. Нівелюється тремор рук, хірург бачить зображення в 3D. По суті, він знаходиться візуально по сприйняттю як в черевній порожнині. Так можна виконати надскладні маніпуляції в тій частині, які важче зробити при лапороскопії, лапоротомії і інших видах доступу.

Хірург про роботизований золотий стандарт простатектомії: менше травм сусідніх тканин, інфекції і ускладнень

Церковнюк: Коли ми говоримо про важко доступні ділянки, то саме урологія є тому прикладом. Тому що такі складні оперативні втручання як радикальна простатектомія, тобто видалення передміхурової залози, враженої пухлиною органу, саме є золотим стандартом виконання роботасистованої хірургії , тому що робот дозволяє робити рухи більш точними, прицензійними і, завдяки маніпуляторам робота, ми можемо майже мікроскопічно виділити ту чи іншу структуру, менше нанести травму навколишнім тканинам, не допустити інфекування операційного поля. Тому пацієнт має мінімум потенційних ускладнень, швидше виписується зі стаціонару і швидше повертається до свого звичайного ритму життя. Таким чином робот дозволяє робити те, що під час відкритих або лапороскопічних втручань неможливо. 

Хірурги про те, як стати пацієнтом Da Vinci

Церковнюк: Відбір однаковий, як і для пацієнтів, в яких є покази до того чи іншого хірургічного втручання. Відбір здійснюється згідно зі стандартами обстеження, тобто, діагностики. Якщо у пацієнта немає протипоказань до відкритої чи лапороскопічної операції, конкретно до роботасистованого втручання їх не буде. 

Григоренко: Рішення про операцію приймає в першу чергу лікар.  

Про те як лікарі навчалися оперувати з роботом у США, Ізраїлі, Росії

Григоренко: Наша ініціативна група хірургів пройшла стажування в клініках Бельгії і Франції в тренінговому центрі з роботизованої хірургії, проходили стажування вже на робочому місці у США, Ізраїлі та Санкт-Петербурзі на особистих контактах. Тобто протягом всього 2019 року кожні два-три місяці наші лікарі проходили десь стажування.

Українському пацієнту – суттєва знижка!

Григоренко: Середня ціна такого оперативного втручання по світу – це 15 тис. євро, плюс-мінус у залежності від ступеня складності. Ми розуміємо, що маємо справу з українським пацієнтом. І у нас зовсім не та економічна ситуація, ніж у Європі чи США. У нас середня ціна в залежності від ступеня важкості коливається від 60 до 120 тис. грн. І це вартість з моменту перебування до моменту виписки, в тому числі, медикаментозне та анестезіологічне забезпечення, харчування. Реабілітація найскладніших пацієнтів, що перенесли радикальне оперативне втручання таке як простатектомія, радикальна гістеректомія при раку шийки матки, триває тиждень. В середньому це 2-3-4 дні.

Чому у Da Vinci не може бути вчорашнього дня

Григоренко: Є чотири покоління роботизованої системи. Вони міняються, вони доповнюються, змінюється програмне забезпечення. Є деякі нюанси і особливості інструментів, доповнюються ті, яких не було в попередніх поколіннях. Якщо зараз взяти першу і четверту моделі, практично вони виконують одні і ті самі речі, тільки ергономічно зменшилася трішечки консоль хірурга, спростився докінг (тобто підкючення інструментів), трішки змінилася відеосистема, але суть залишається одна і та ж сама. І поки що нічого кращого ніхто не придумав.

Делікатний робот-хірург допомагає якнайшвидше повернутися до нормального сексу

Церковнюк: І пацієнт завжди питає: "Як швидко я зможу тримати сечу? Як швидко я зможу повернутися до свого нормального сексуального життя? Бо це дуже важливе питання, особливо для чоловіка. Саме роботична хірургія дозволяє делікатно виділити ті структури, які відповідають за ерекцію і за сечоутримання. Тобто зберегти важливі сфінктерні механізми і таким чином, пацієнт на 6 добу, після того як забирають у нього уретральний дренаж, він вже, як правило, тримає сечу і повертається до нормального комфортного образу життя.

Втома хірурга під контролем робота

Церковнюк: А є переваги вже для хірурга (для пацієнта це насамперед). А для хірурга це теж перевага: по-перше, це інструмент зручний за рахунок того, що маніпулятори робота дозволяють при довготривалих операціях тримати на рівні втому хірурга. Хірург менше втомлюється тому що він не стоїть біля операційного столу. Він в комфортних умовах управляє руками робота. При тому в нього є чудова візуалізація 3D, яка дозволяє ніби то знаходитися у полі операційному, збільшується контрастність, що дозволяє адекватно виконувати ту чи іншу дисекцію тканин. Це дозволяє і пришвидшити операцію, і покращити її якість.  

Da Vinci: у космосі не оперував, але робив трансатлантичні операції

Прототипом Da Vinci, був робот який називався Robodoc, він був призначений для роботи в умовах бойових дій під час війни в Іраку: був створений для надання дистанційної допомоги пораненим солдатам. Оскільки були різні консолі, лікар міг знаходитися в одному місці, а оперувати в іншому. Перша трансатлантична операція була здійснена ще у 2000-х роках. Хірург знаходився у Лос-Анджелесі, а оперував пацієнта, який знаходився у Європі. Це була звичайна холецистектомія. І все пройшло успішно. І такі операції можна робити за наявності нормального зв`язку та інтернету. Це можливо, але поки що немає такої необхідності, а в перспективі це може частіше використовуватися.  

Робот Da Vinci нівелює тремор рук та специфіку хірурга-лівши

Нівелюється тремор рук повністю. І більше того, хочу зазначити, що сама система цих інструментів, цих лап дає можливість лівою рукою праворукому хірургу користуватися так само, як і правою. І навпаки. Дві руки працюють однаково, і робити надточні рухи як лівою, так і правою рукою.

Дивіться повну версію онлайн коференції "Як американський робот da Vinci оперує українських пацієнтів".

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme