Як кладовище в центрі Києва перетворюється на зачарований ліс: Фоторепортаж

Солом'янське кладовище - 135-річний некрополь, де ховали жителів мікрорайону, а також загиблих в громадянській і Другій Світовій війні. У 80-х частину вже закритого кладовища забрали під забудову, а 16 років тому кладовище відкрили для повторних поховань. Тож серед заростей високої трави подекуди протоптано стежки до сучасних пам'ятників і нових могил

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Як кладовище в центрі Києва перетворюєть…

Навколо Солом'янського кладовища вирує життя: біля нього - Апеляційний суд, Солом'янська площа, військова частина, супермаркет та академія МВС. Ще ближче - церква і броварня в парку імені Островського. Заради якого частину тоді ще не закритого кладовища знесли. 

парк імені островського

Парк імені Островського. Тут і далі - фото автора

На відміну від інших старовинних київських кладовищ, наприклад того, що на горі Хоревиці, лісом воно ще не остаточно поглинуте і серед кущів та дерев добре видно металеві хрести, елементи огорожі і рештки пам'ятників. А от що саме на них написано - вже часто і не прочитаєш.

старовинний памятник на соломянському кладовищі в києві

А подекуди вони такі, що краще би і не читав… Моторошний віршик

моторошні вірші на памятнику

Ще одна дитяча могила. Тут вже разом, мабуть, з мамою. 

дитяче поховання на соломянському кладовищі в києві

Дивний напис, ніби і українською, але з купою помилок

памятник з написом українською на соломянському кладовищі в києві

Головний вхід на кладовище починається зі скорботної алеї, обабіч якої - братські могили учасників німецько-радянської війни, перенесені сюди з віддалених зон. Це зробили в сімдесяті роки, встановивши обеліск і 40 гранітних надгробних плит із прізвищами.

головний вхід на соломянському кладовищі в києві

соломянське кладовище алея

Ворота, які ведуть сюди - закриті, їх відчиняють в поминальні дні і на 9 травня. В цю дату доводилося бачити, як прямо навколо воріт ставили магнітофон на вкриту червоним сукном табуретку і крутили радянські військові пісні. 

Прибирати на могилах радянських солдат, судячи з їхнього вигляду, не ходили.

радянський памятник соломянське кладовище

Вхід на кладовище майже завжди доступний через інші ворота, наліво від головних.  Машиною сюди не пускають, а пішки - скільки завгодно.

вхід на соломянське кладовище

На вході - прохання не приносити пластикові квіти. В найбільш прибраній і охайній частині кладовища, цього добра все одно валом - майоріє посеред могил, стежки до яких вже давно заросли. Розкришилася мраморна плита на могилі, змило дощами і здуло вітрами ніс і підборіддя янголу на надгробку. А на пластик, здається, нічого не діє. Лежать собі синтетичні гілочки троянд і півоній, яскраві навіть коли присипані землею.

Може і той, ким вони були принесені, вже теж тут десь неподалік лежить...

соломянське кладовище зруйнований памятник

Солом'янське кладовище відкрили в 1886 році, замість ще не старого Паньківського, яке опинилося поблизу залізниці. Крім мешканців мікрорайну тут ховали викладачів та учнів Кадетського корпусу. В 1915  ховали військових, померлих від ран. Після революції, вже під час Другої світової на кладовищі з'явилися братські могили цивільних киян, загиблих під час оборони Києва і закатованих у ґестапо. Урочисте поховання було облаштоване тільки через 30 років після перемоги.

В 1950 на двох зруйнованих кладовищенських ділянках облаштували парк імені Островського. Не виключено, що на місці, де колись були могили, стоїть і Апеляційний суд. 

В 1959 кладовище закрили для масових поховань, а в 2005 році, у зв'язку з завершенням кладовищного періоду,  відкрили для повторного поховання (поховання труни в родинну могилу). Тож тепер серед столітніх пишних пам'ятників і аскетичних радянських хрестів можна зустріти сучасні могили. 

соломянське кладовище сучасні могили

соломянське кладовище сімейна могила

соломянське кладовище могила монахині

соломянське кладовище нові могили

соломянське кладовище могила хокеїста

Набагато рідше можна зустріти не занедбані могили старше 50 років. Мабуть, просто вже не лишилося родичів.

соломянське кладовище стара могила

соломянське кладовище старра доглянута могила

Нерідко можна побачити сімейні поховання різних років - це якраз те, на що дали дозвіл в 2005. Цікаво, на одному хресті прізвище - Буркот, а на другому Буркотенок-Буркот.

соломянське кладовище сімейне поховання

Син загиблого в авіатрощі пілота-інструктора Сандлера в 2007 році встановив на кладовищі знак у вигляді пропелера літака Іл-14 на місці, де поховано його батька та інших пілотів. 

соломянське кладовище памятник авіакатастрофі

Катастрофа сталася в серпня 1957.  Іл-14 з бортовим номером Л-2071 віз з Софії багаж китайських спортсменів. У зону київського аеропорту Жуляни літак увійшов в 19:45 на висоті 900 метрів і зв'язався з диспетчерським пунктом, передавши своє місцезнаходження, а також запросив, чи працює система посадки. У відповідь диспетчер Зайцев дав їм умови польоту в коридорі і підходу до аеродрому.

Тим часом, о 19:45 з аеропорту Жуляни вилетів Іл-14 з бортовим номером Л-1360, який виконував тренувальний політ по колу. Орієнтовно о 19:54 він приземлився на злітно-посадкову смугу, а потім зробив другий зліт. При цьому завдання на другий політ даного літака служба руху аеропорту не знала. 

Борт Л-2071, підходячи до дальнепріводной радіостанції аеропорту Жуляни, почав виконувати лівий поворот, коли пілоти несподівано побачили прямо перед собою борт Л-1360, який заходив на посадку. Екіпаж спробував піти від зіткнення поворотом вправо, але через секунди правий гвинт борту Л-2071 врізався в праве крило борту Л-1360, в результаті чого в останньому вибухнув паливний бак, а саме крило відірвало. Літаки врізалися. Загальний радіус розкиду уламків становив 250 метрів. Були частково або повністю зруйновано 4 будинки і 2 сараї. У катастрофі загинули всі 9 членів екіпажу обох літаків, а також 6 осіб на землі, тобто 15 осіб. Ще 23 людини на землі отримали поранення, з них 11 - важкі. Винними в зіткненні літаків суд визнав диспетчера Зайцева і чергового по польотах Ф. Світличного. Обидва були засуджені до 10 років позбавлення волі. 

соломянське кладовище памятник авіакатастрофі іл

соломянське кладовище памятник авіакатастрофі іл над жулянами

Разом з одним з пілотів в 2011 було поховано жінку, мабуть - його дружину. 

соломянське кладовище памятник авіакатастрофі іл поховали поряд дружину

дорога соломянське кладовище

Все далі цією дорогою проходимо вглиб кладовища, і з кожним сектором воно все більше нагадує ліс. 

соломянське кладовище занедбане

Заросло усе і пробиратися не хочеться - раптом наступиш на чиюсь могилу чи потрапиш у яму, адже деякі могили вже встигли обвалитися. 

соломянське кладовище одні з перших могил

Цій могилі вже більше ста років.

соломянське кладовище перетворюється на ліс

соломянське кладовище 1

А кого так урочисто поховали тут вже і не прочитаєш.

соломянське кладовище 2

Старі поховання разом із новими. Родичі кожного разу мусять чи не прорубати собі дорогу, як в джунглях.

соломянське кладовище 3

соломянське кладовище 4

соломянське кладовище вже ліс

Так виглядає кладовище вже майже в самому його кінці. Не видно ні хрестів, ні могил, ні пам'ятників. Нема, що цікаво, і слідів якогось літнього табору безхатків, який міг би тут бути - за деревами вже паркан, місце доволі віддалене, ніхто не потурбує. 

Тут не живуть вже навіть спогади, бо нема кому доглядати за столітніми могилами. Спів птахів, шум дороги за парканом і вгодований чорний кіт, що гріється на чорній мармуровій плиті.

Цікаво, скільки ще простоїть це старе кладовище, поки місто не витіснить його геть.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme