"Втеча Порошенка": Найцікавіші приклади, коли справжня фотографія бреше

Кажуть, документальна фотографія не бреше, але історія ЗМІ знає безліч випадків, коли те, що зображено на знімку, не відповідає тому, що було насправді

"Втеча Порошенка": Найцікавіші приклади,…

На цьому тижні український інтернет збурила фотографія із зустрічі президента Петра Порошенка в Житомирі, на якій президент нібито втікає від своїх виборців, не бажаючи з ними спілкуватися після мітинга.

Зроблене це фото було фотокореспондентом Леонідом Шевчуком, який сам же і спростував "фейк". Зображення просто вирізали з контексту і надали йому свого тлумачення. Насправді ж президент просто перестрибував калюжу, йдучи до людей. І відбувалося все це ще до виступу Порошенка.

Як бачимо, змушувати документальну фотографію "брехати" можна і без фотошопа. Найчастіше цей метод, коли зображення виривають із контексту і надають йому свого тлумачення, використовують у пропагандистських ЗМІ, особливо російських. Для прикладу згадаємо два ось таких епізоди.

Російські ЗМІ масово поширили фото, на якому боєць АТО Едмонд Саакян позує на тлі автомобіля, до "запаски" якого прикріплена рука манекена. Однак за версією російських медіа, на фото була зображена "відрубана рука "ополченця". 

Дуже часто у російських ЗМІ ілюструють новини про російські реалії фотографіями з реалій західних країн. Наприклад, новину про групу кораблів ВМФ РФ на чолі зі старим задимленим авіаносцем "Адмірал Кузнецов", що увійшла в протоку Ла-Манш, проілюстрували фотографією авіаносної групи ВМФ США. 

Загалом існує три основних способи змусити справжню фотографію брехати. Найпростіший і найчастіше використовуваний із них - обрання правильного ракурсу при зйомці. Для прикладу - кілька зразків із політичних звітів світових ЗМІ.

Масштабування зображення. Зверху - лідер британських консерваторів Тереза Мей запускає кампанію партії в Нортамберленді у травні 2017 року. Фотографія внизу - як це було насправді.

Перше фото - мітинг на підтримку Гіларі Клінтон в Омасі, знятий з правильної точки, яка створює ілюзію його масовості. На другому зображенні видно, скільки людей було насправді.

Прийом масштабування часто використовують телевізійні ЗМІ для створення більш ефектної картинки при записі стендапів тележурналістів. Ось так, наприклад, висвітлювало протест проти податків у Парижі одне із французьских ЗМІ.

Завершимо тему ракурсів зовсім анекдотичною історією. 

Обидві фотографії принца Вільяма були зроблені в один і той же момент, проте з різних боків. А насправді британський принц просто ділиться новиною про те, що його дружина Кейт Міддлтон чекає на третю дитину.

Другий поширений метод - кадрування фотографії, яке змінює сутність того, що на ній зображено. 

Найвідоміший зразок подібної маніпуляції - фотографія американських піхотинців, які допомагають іракському солдату, давши попити води з фляги, зроблена 2003 року. Окремі ЗМІ кадрували це фото, вирізаючи з нього частину із флягою, і тоді здавалося, що американські солдати погрожують гвинтівкою знеможеному іракському військовому, що зовсім не було правдою.

Ще один аналогічний випадок. Якщо відрізати від нижньої фотографії правий край, то буде здаватися, що американський військовий погрожує хлопчику тенісною ракеткою.

Ну і третій поширений метод - ілюстрування розповіді фотографією, яка насправді говорить зовсім про інше.

2015 року був дуже популярним був знімок, який нібито зафіксував падіння зірки і її відображення в річці. Насправді фото оманливе, адже на ньому зображена двохвилинна експозиція запуску шаттла 2010 року.

Багато світових ЗМІ розтиражували фотографію, на якій нібито сирійський хлопчик спить між могилами своїх батьків. Насправді фото належить арабському фотографу Абдул Азіз аль-Отаібі, і говорить воно дещо про інше. Отаібі робив фотопроект про силу любові дітей до своїх батьків, навіть близько при цьому не маючи на увазі сирійські події.

Знімок, який викликав співчуття у багатьох людей, позиціонувався як випадково зроблений під час падіння літака Ейр Франс, рейс 447. Насправді це просто кадр із фільму Lost.

Оголена дівчина, яка голосує на дорозі, стала одним із символів фестивалю "Вудсток" Ця фотографія регулярно з'являється в матеріалах, присвячених цьому легендарному фестивалю. Однак зроблена вона була аж ніяк не на Вудстоці, а для рекламної кампанії фірми Landlubber, яка виробляла одяг. 

І знову завершимо анекдотичною історією, яка щоправда не має відношення до ЗМІ, а стала наслідком звичайної неуважності і безвідповідальності фоторедактора одного із видавництв.

Студенти, які вивчають математику в Таїланді, полюбили цей предмет ще більше, коли на обкладинках їх підручників раптово з'явилася зірка японського порно Мана Аокі. Найімовірніше, дизайнер обкладинки не став сильно заморочуватися з підбором зображень, а вибрав перше-ліпше з пошукача за запитом "вчителька математики".

Після виявлення помилки "бешкетну математику" довелося вилучати прямо з магазинів і бібліотек, оскільки підручник вже встиг вийти в світ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme