Всі дороги ведуть до Libra: Як Цукерберга "розносили" за нову криптовалюту

23 жовтня Марк Цукерберг (або ж його копія-андроїд) протягом 6 годин робив спроби переконати конгресменів у необхідності запуску ініційованого Facebook проєкту – криптовалюти Libra. Але вдалося йому не дуже добре

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Всі дороги ведуть до Libra: Як Цукерберг…

Главі Facebook не лише пригадали головні "проколи" компанії (а їх було немало), але і засумнівалися у її "благих намірах" запустити проєкт для "бідних людей без доступу до банківських послуг".

"Насправді ви намагаєтеся допомогти тим, для кого долар - не дуже хороша валюта: наркоторговцям і тим, хто ухиляється від сплати податків", – закинули Цукербергу, додавши і про можливості використання нової криптовалюти задля фінансування терористичних організацій.

Depo.ua розбиралося, що таке це Libra, чому Цукербергу потрібна підтримка влади США та які побоювання викликає новий проєкт. 

Що таке Libra

Project Libra – це платіжна платформа на базі технології блокчейн. Блокчейн-платформа називається  Libra Blockchain, власне криптовалюта – Libra. В рамках проекту також розробили спеціальний криптогаманець, який заплановано інтегрувати у додатки Messenger і WhatsApp, а також зробити доступним у вигляді окремих додатків для iOS і Android.

І цей криптовалютний гаманець – лише перший продукт Facebook Calibra – відносно нового підрозділу компанії, зосередженого на технології блокчейн. Керує Facebook Calibra екс-очільник PayPal і віце-президент Facebook Messenger Девід Маркус.

При цьому криптовалюта від компанії, на відміну від більшості інших, буде фінансово підкріплена, і не лише "живими" грошима, але і акціями, які утворять так званий Libra Reserve, що наповниться за рахунок вступних внесків партнерів.

Варто зазначити, що Libra буде прив'язана не лише до долара, але і до купи інших валют і цінних паперів, що має забезпечити відсутність значних "скачків" курсу і зробити її відносно стабільною. 

Хто керуватиме Libra

Ймовірно, після усіх проблем із безпекою, витоків даних та сумнівів щодо доброчесності збирання компанією інформації про своїх користувачів у Facebook вирішили, що буде розумно децентралізувати управління криптовалютним проєктом.

Ним керуватиме Libra Association – спеціально створена автономна некомерційна організація, утворена коаліцією 21 компанії, включаючи фірми венчурного капіталу. "Libra Association буде керувати проєктом, але залишиться незалежною. Ми її не контролюємо", – заявив Цукерберг.

Схвалення влади

Перед 6-годинним слуханням Марк опублікував вступне слово, в якому закликав   швидше приймати рішення, адже відмова від інновацій призводить до ризиків: "Поки ми обговорюємо ці питання, решта світу не чекає. Китай запустить подібний проект в найближчі місяці".

Тим не менш, він запевнив, що не стане запускати Libra до схвалення проєкту усіма американськими регуляторами.

На запитання конгресменів, як діятиме Facebook, якщо Libra Association проголосує за запуск валюти без дозволу американської влади, Цукерберг відповів, що тоді компанії доведеться покинути асоціацію.

"Я сподіваюся, що асоціація зважатиме на нашу рекомендацію і те, що на нашу думку, має відбутися. Втім, якщо ми не отримаємо дозволів, які, на нашу думку, нам потрібні для просування вперед, і асоціація вирішить рухатися вперед без нас, то ми опинимося в становищі, коли ми не будемо частиною цієї асоціації", – сказав Цукерберг.

І яким малоймовірним сценарієм це не здавалося б, від проєкту вже відмовилися кілька провідних компаній, таких як Visa, Mastercard, PayPal і eBay.

Цукерберг під час слухань у Конгресі, 23 жовтня

Коли член палати представників Анна Вагнер запитала, у Цукерберга, чому, на його думку, ряди об’єднання порідшали, він відповів, що це "ризикований проєкт, який піддається пильним перевіркам". 

Окрім цього, конгресменів цікавило, чому Libra Association базується в Швейцарії, а не в США. Цукерберг пояснив, що вони "намагаються створити глобальну платіжну систему", а "в Швейцарії діє багато міжнародних організацій". Конгресмени порекомендували Марку перенести проєкт на терени США.

Шквал критики

За заявою Цукерберга, запуск Libra необхідний, бо "є люди, змушені занадто довго чекати, щоб відправити гроші своїм сім'ям за кордоном", а "існуюча система їх підводить". Нова ж криптовалюта повинна дозволити здійснювати перекази безпечно і швидко тим користувачам, які з різних причин не мають банківських рахунків.

Втім, цією заявою Цукерберг нарвався на шквал критики з боку демократа Бреда Шермана. "Бідним людям, які не мають доступу до банківських послуг потрібні песо, потрібні долари, щоб вони могли купити собі продукти в найближчому магазині. А ви ніколи нічого не робили, щоб допомогти таким людям". Тим часом нова криптовалюта, на думку конгресмена, може допомогти "лише наркоторговцям і іншим злочинцям, які намагаються обійти закон".

Цукерберг під час слухань у Конгресі, 23 жовтня

"Ви, найбагатша людина в світі, приходите сюди і ховаєтеся за спинами найбідніших людей в світі. І говорите, що намагаєтеся їм допомогти. Насправді ви намагаєтеся допомогти тим, для кого долар – не дуже хороша валюта: наркоторговцям і тим, хто ухиляється від сплати податків", - сказав Шерман.

Закиди Шермана можна зрозуміти: конгресмени побоюються запровадження непідконтрольної владі валютної системи з анонімними гаманцями, що теоретично легко можна використати для фінансування злочинних угрупувань та дій.

Член палати представників Керолін Мелоні відзначила, що політики щойно ухвалили законопроєкт про боротьбу з підставними компаніями, і запитала у Цукерберга, чи зобов’яжеться він не анонімізувати гаманці Libra. Той спочатку спробував відповісти "водою":

"Ми бачимо ряд криптовалют і намагаємося створити безпечну, надійну і регульовану альтернативу. Як велика компанія, ми не збираємося робити щось нерегульоване. Ми хочемо перейти на той же стандарт по убезпеченню ві відмивання грошей або фінансування тероризму".

Незадоволена відповіддю, депутатка натиснула на главу Facebook:

"Я не думаю, що ви можете протидіяти відмиванню грошей з анонімними гаманцями. Я бачу в цьому нову лазівку для злочинців, які хочуть приховати кошти. Чи зобов’яжетеся ви не мати анонімних гаманців? Ви створюєте абсолютно нову валюту, яка потенційно може бути анонімізована".

Цукерберг відповів, що Calibra "буде мати надійну перевірку особистості і працювати з усіма регулюючими органами, щоб переконатися, що ми знаходимося на рівні AML або CFT, якого очікують люди". Втім, попередив, що не може говорити за всю асоціацію, і відповідає лише за Facebook.

Загалом Цукерберга у Конгресі зустріли досить скептично. Цікаво, однак, що переважна більшість критики належала демократам, тоді як деякі республіканці похвалили Марка "за внесок в інновації та сміливість". Конгресмен Баррі Лаудермілк навіть примудрився улесливо порівняти Цукерберга із Трампом: "Ви обидва успішні бізнесмени, ви обидва капіталісти, обидва мільярдери, і обидва процвітаєте. Але думаю, що ви найбільше схожі в тому, що ви обидва кидаєте виклик статус-кво. Він називає це осушенням болота, а ви – інноваціями".

Цукерберг під час слухань у Конгресі, 23 жовтня

Тим часом демократи згадали Цукербергу усі попередні великі провали компанії і порадили "сконцентруватися на поточних проблемах, перш ніж запускати Libra". Представниця демократів Максін Уотрес згадала і втручання Росії у вибори 2016 рокку через Фейсбук, і боротьбу із фейками на платформі. "Ми серйозно стурбовані вашими планами створити глобальну криптовалюту, яка вплине на американський долар", – сказала вона.

Демократка Нідія Веласкес запитала, чому Конгрес повинен довіряти Facebook, особливо після скандалу з Cambridge Analytica: "Ви розумієте, чому ми стурбовані? Ви усвідомлюєте, що тут стоїть питання про довіру? Довгий час внутрішнім девізом Facebook був вираз "поспішай і руйнуй". Містер Цукерберг, ми не хочемо зруйнувати міжнародну валютну систему".

Окрім того, Цукерберга звинувачували у відсутності репрезентації в компанії і дозволі "мови ненависті" у соцмережі, зокрема створення відповідних груп. 

"Я знаю, що нам потрібно працювати краще. Ми не ідеальні. Ми робимо багато помилок", - визнав Цукерберг.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme