Повертаючи до життя дітей війни та вулиці

Через війну все більше дітей залишається на вулиці, сам на сам зі своїми проблемами. Але навіть з глибокого тупика є вихід. У Київському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей №1 розповіли, як можна зробити щасливими нещасних дітей

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Повертаючи до життя дітей війни та вулиц…

Центр розрахований на 70 дітей, від трьох до вісімнадцяти років. Сюди потрапляють ті, хто опинився у складних життєвих ситуаціях - діти-безпритульні, жертви сімейного насильства, малолітні правопорушники. Після реабілітації їх залежно від ситуації повертають батькам, розподіляють в інтернати або нові прийомні сім'ї.

Директор центру Ірина Дуванська працює в центрі вже 11 років. В її кабінеті «мешкають» плюшеві зайці, ведмедики і кошенята, величезну частину приміщення займають ікони. Їх центру дарують зовсім незнайомі люди - залишають пакет з подарунком та йдуть, не назвавшись. Правда, як запевняє директор, в кабінеті вона проводить дуже мало часу. Адже кожна дитина потребує індивідуальної уваги...

Викроївши півгодини з щільного графіка, Дуванська розповіла depo.ua про проблеми дітей війни, помилки батьків і чарівні метаморфози, що відбулися з її вихованцями.

ЛЮДСЬКЕ ТЕПЛО ДОЗВОЛЯЄ ЗАБУТИ ОБРАЗИ

- Ірина, з початком війни у вас з'явилися підопічні зі східних регіонів України?

- Так, кожен день, у нас живе в середньому п'ять-шість чоловік зі Сходу. Так вийшло, що це діти 15-18 років. Ми намагаємося зв'язатися з родичами, дізнатися історію людини і скласти план реабілітації. Найчастіше батьки залишилися в зоні АТО і не можуть забрати дитину. Тому намагаємося розподілити їх в сім'ї, хоча з дорослими дітьми це не так вже й легко.

- Напевно у таких дітей непрості історії...

- Недавно привезли сімнадцятирічного хлопця. Він знаходився у відділенні токсикології, а потім його направили до нас. Мама залишилася на сході, а він жив у Києві з сестрою в іншій родині. Хлопець став надовго відлучатися і ось опинився в лікарні. Каже, він і сам воював... Більше поки що нічого не розповідає.

Вчора поступила дівчинка, теж із зони АТО. Вона перебувала в «Охматдиті», в токсикології. І повірте, це не алкоголь, це спроба суїциду. Добу думали, куди її направити. Родину, яка готова була б її прихистити, не знайшли. Поки направили її до нас. Вона не пояснює, як довго живе в Києві.

- Уже спробували встановити контакт? Напевно, з людиною після спроби суїциду це непросто...

- Сьогодні ми познайомилися ближче. З самого початку ми обійнялись, завдяки цьому виникла певна довіра. Думаю, так вона зробила з кожним із наших співробітників та дітей. Людське тепло дозволяє швидше забути образи.
Якщо хлопці потрапляють із зони АТО - до них особлива увага, особлива любов. Але обіймаємось ми абсолютно з усіма, адже у багатьох дітей вдома це не прийнято.

У ХУЛІГАНІВ ЗАНИЖЕНА САМООЦІНКА

- Можливо, у вас є ще якісь секрети?

- Основа всього - це любов і увага. А ще у нас немає системи покарань, тільки система заохочень. Ми придумуємо багато розваг - екскурсій, заходів, походів. Діти знають: якщо вони будуть добре вчитися і добре себе поводити, то будуть брати участь у всіх наших розвагах. Наприклад, в неділю ми йдемо в Театр української драми на «Наталку Полтавку» Олега Скрипки. Для дітей це просто бомба. До цього були на майстер-класі з готуванні суші...

- До вас і сюди приїжджають гості?

- І дуже часто. Сьогодні виступав український народний хор - жінки пенсійного віку самі організували ансамбль... Зарядили всіх своєю енергетикою. Зараз все, що пов'язано з патріотизмом, Україною, традиціями, творчістю - величезна радість для дітей. Раніше їх вкрай важко було чимось таким зацікавити.

Після хору виступили самі діти. Ця дівчинка із зони АТО, яка тільки вчора прибула, і один хлопчисько поставили дуже креативний танець. Прочитали вірші, подарували гостям малюнки.

- Дітей напевно складно надихнути на самодіяльність...

- Тут часто відбувається диво. Я підходжу й кажу, що нам треба зробити диво. Кажу, ось музика, ми тобі пару рухів покажемо, спробуєш станцювати. І діти самі починають горіти проектом.

- І що, немає «скептика», який хуліганить і всіх розхолоджує? Все ж таки це діти...

- У таких хуліганів, які люблять помахати руками на вулиці, як правило, дуже занижена самооцінка. Але ми показуємо дитині, що віримо в нього і пропонуємо альтернативу хуліганству - проявити себе через творчість, через лідерство.

Адже, приміром, організувати групу підлітків на щось цікаве - не менший адреналін, ніж вплутатися у вуличний конфлікт. У нас проявляють себе абсолютно всі. Не так, як в школах, де виступають завжди одні й ті ж самі та тільки тому, що вони ходять в театральний гурток. У наших дітей інша школа, школа життя. Але ми знаємо, що у кожного з них є талант. І коли заохочуєш дитину, у неї все виходить.

Повторюся, важливо не забороняти щось робити, а запропонувати рівноцінну за емоціями заміну.

МАМА ПОЗБАВИЛА СЕБЕ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ І ПОСТАВИЛА ДИТИНУ ПІД ДВЕРІ ЦЕНТРУ

- Є приклади, коли у вас вийшло витягнути дитину з особливо складної ситуації?

- На початку грудня до нас надійшов 17-річний хлопець з Харківської області. Дуже екстравагантний, все тіло в наколках. Десять місяців відсидів у СІЗО, потім йому дали умовний, але він знову порушив закон... Як виявилося, крім судимості, у дитини органічні ураження головного мозку. Він весь час на таблетках, раз на півроку має лягати в стаціонар. Спочатку хлопець був дуже агресивним, постійно матюкався. Зі страшною ненавистю ставився до жінок середнього віку.

Ми почали давати йому відповідальні доручення. Він здивувався: як ми можемо йому довіряти? Потім переодягли його у Діда Мороза і відправили з волонтерами вітати дітей, хворих на церебральний параліч. Для нього це був шок. Адже він весь час казав: мені погано, я нікому не потрібен... І тоді йому показали, кому дійсно може бути погано. Але при страшній хворобі діти борються за своє життя і навіть намагаються бути корисними іншим. Після цього візиту він почав замислюватися, чому чинив саме так.

Потім у нього була зустріч з людьми, які вийшли з місць позбавлення волі і стали успішними. Вони розповіли, наскільки легко потрапити до в'язниці і наскільки складно повернутися і стати особистістю. Вони просто говорили про своє життя, без усіляких моралей.

Плюс, любов, повага, участь у заходах... За півтора місяця зміни були колосальними. Я дивилася на нього і дивувалася: чому в нього діагнози психіатричні? Адже нормальний хлопець.

Перехідний вік - взагалі складний...

- У маленьких дітей бувають не менш важкі ситуації. У нас був семирічний хлопчик з діагнозом дебільності. Говорити не вмів, тільки мукав. Мама сама себе позбавила батьківських прав і просто поставила під двері центру дитини з цим рішенням суду. Він постійно наносив собі каліцтва, поводився жахливо, намагався імітувати секс з іграшками.

Це був шок для всіх. Хлопчик міг у будь-який момент утнути все, що завгодно. Але терпіння і любов дали приголомшливі результати - дитина заговорила і геть забула про всі свої ненормальності. Він вивчив цифри, букви, почав складати їх у склади. Розповідав вірш, виступав, йому дуже подобалося. Кожна поїздка у яке-небудь місце була для нього щастям.

Коли ми його відправили до інтернату, там були вражені: як він з таким діагнозом може читати вірші, розмовляти, підтримувати особисту гігієну? А він усе це робить. І таких випадків дуже багато.

ДІТИ ЗАГОВОРЮВАЛИ МАСКУВАЛЬНУ СІТКУ

- Ви з дітьми стежите за тим, які події відбувається в Україні?

- Новини дивимося кожен день. Минулого тижня показали дорослішим вихованцям адаптовані фото дітей в зоні АТО. В тому числі, маріупольські знімки. У дітей були сльози на очах. Психологи спочатку боялися їхньої реакції, але потім вирішили, що вони мають розуміти, що зараз у інших дітей дуже велике горе.

- Військовим якось допомагаєте?

- Нещодавно всі разом плели маскувальну сітку - всі брали активну участь, співали пісні. Вони якимись сердечками це все робили, було видно, що плели з любов'ю. Навіть заговорювали, повторюючи: «повертайтеся живими», «ми вас любимо», «ви нам потрібні, ви найкращі».

Коли їздили у військовий госпіталь, діти задавали дуже багато питань: як поводитися з пораненими, як їх підтримати? У підсумку, почитали молитву і заспівали кілька військових пісень. Все було дуже душевно. А один з поранених вояків подарував нашому дорослому хлопчикові свою куртку. І тепер цей хлопчисько з нею не розлучається. Він несказанно гордий, що носить куртку героя.

Та й у гості військові приїжджають часто - ми передаємо для них малюнки і вироби. Зараз ось, крім сітки, у нас готова партія в'язаних шкарпеток.

- А де ви знайомитеся з військовими?

- Ми співпрацюємо з волонтерами, просимо приводити до нас хлопців. Але це тільки за їхнім бажанням, адже у військових дуже короткий період відпочинку. А взагалі знайомимося де завгодно. Наприклад, я йшла сюди через ринок і випадково почула, що чоловік прибув на побивку. Кажу, мовляв, будь ласка, прийдіть до нас. Ну, хоча б на п'ятнадцять хвилин. Ми б вам хотіли дещо передати. Він просто розгубився, коли прийшов. Читали для нього вірші, передали малюнки.

Дитячі малюнки для солдатів - справжній оберіг. Тому дітки пишуть завжди дуже теплі слова, малюють янголят і голубів. До речі, я не бачила жодного сумного малюнка - діти хочуть підтримати наших захисників. Притому, що ми нічого не вказуємо, нічого не забороняємо. Говоримо, малюйте, що побажаєте, головне, щоб було від душі.

ВСЕ НАЛАГОДИЛОСЬ, КОЛИ МАМА З'ЯВИЛАСЯ В ЖИТТІ ДИТИНИ

- У вас у роботі бувають розчарування?

- Розчаровує, коли батьки не прислухаються до наших рекомендацій. На зустрічі кивають головою, а вдома поводяться як і раніше. У дитини протест: що ж таке, я змінююся, намагаюся, а батьки все такі ж... Через це бувають спади в реабілітації.

Часто батьки домовляються зі службою у справах дітей розмістити у нас дитину, а його згоди не питають. Звичайно, для нього це стрес. Відразу ж виникають питання: «Що ж я такого зробив?», «За що ви мене сюди?». Діти навіть не розуміють, куди їх везуть.

Згадайте, часто на вулиці доводиться чути від мам і тат: «Якщо не будеш слухатися, здам тебе до інтернату». Ну, навіщо таке говорити? Як можна відмовлятися від дитини? Адже проблема завжди в дорослих. Навіть якщо генетично закладені негативні якості, їх можна коригувати. Тільки треба порадитися з фахівцями, прикласти зусилля. Але цього робити не хочуть, починаючи звинувачувати школу або міліцію. Всі навколо зобов'язані, окрім мами з татом.

Часто запитуєш у батьків, де вони останній раз бували з дитиною, чим займалися разом. У кращому випадку, відповідають, що ходили в супермаркет або на шашлики. Причому батьки спілкувалися з друзями, а діти займалися самі собою.

У підсумку, коли ставиш питання самим дітям про те, що найважливіше в їхньому житті, називають гроші і розваги, але не сім'ю і здоров'я.

- Буває, що батьки проходять реабілітацію з дітьми?

- Одна родина прийшла до висновку, що їм потрібна допомога. Мама була у нас кожен день разом з дитиною. Дитина бачила мамину зацікавленість, тому проблему вирішили дуже швидко. А не так у них все пішло тільки тому, що мама приділяла їй вкрай мало часу. І тому дитина почала звертати на себе увагу іншими способами. А коли мама з'явилася в її житті, все налагодилося.

Фото: Косс Казимко/depo.uafacebook.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme