Вітаміни в овочах, фруктах чи пігулках: Як підготуватися до зими

Багата на врожай осінь насичує нас корисними речовинами та готує до холодів. Проте чи вистачить організму вітамінів, якщо вживати лише дари природи?

Вітаміни в овочах, фруктах чи пігулках:…
Фото: depositphotos.com

Авторка: Таїсія Алексєєва

Про це Depo.ua поговорило з фахівчинями – Аллою Волохою, докторкою медичних наук, завідувачкою кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика та Оленою Зінченко, лікаркою-дієтологинею, терапевткою "Клініки дієтології Самойленко".

Що краще: смаколики чи таблетки

Олена Зінченко

Як каже Олена Зінченко, якщо не йдеться про хронічні захворювання, майже будь-які дефіцити вітамінів можна компенсувати завдяки збалансованому харчуванню. "Осінь багата на овочі та фрукти, а ті плоди, сезон яких закінчується, я рекомендую заморожувати, щоб зберегти в них як найбільше  поживних речовин, вітамінів та мінералів", – каже вона. 

Алла Волоха

Прихильницею натуральних вітамінів називає себе і Алла Волоха. 

"Вважається, що жменька ягід, яка вміщується в долоні, містить добову кількість вітаміну С та  антиоксидантів. Щодо фруктів – залежить від організму – хто скільки може їсти. Загальні рекомендації – вживати один якийсь фрукт на день", – коментує лікарка. 
Однак, якщо у людини є хронічні захворювання, які погіршують процес всмоктування вітамінів, для неї можуть бути кориснішими вітамінні комплекси. Але тут необхідна консультація лікаря: самостійний прийом може зашкодити, і можлива алергія – не єдиний підводний риф.

"Без урахування результатів аналізів складно передбачити, як відреагує організм. Так, наприклад, якщо є порушення у роботі шлунково-кишкового тракту, поживні речовини можуть не засвоюватися, а якщо є проблеми у роботі нирок – страждає процес виведення. Як наслідок – в організмі накопичуються  токсичні продукти обміну", – зазначає Олена Зінченко.

Як зрозуміти, що організму бракує вітаміну D

За словами Олени Зінченко, зазвичай про брак вітаміну D організм сигналізує через сухість шкіри, заїди в куточках рота або ламкість нігтів і волосся, бажання вершкового масла та солодкого. Оскільки вітамін D відповідає за імунну функцію, про те, що його не вистачає в організмі, можуть свідчити часті простудні захворювання. 

Ще одна ознака дефіциту – проблеми з настроєм та загальна слабкість. 

"Дослідження показали, що при дефіциті вітаміну D люди більш схильні до клінічної депресії, – каже пані Олена. – Тому варто звертати увагу на такі симптоми як слабкість, відчуття розбитості, зміни настрою, почастішання епізодів вірусних захворювань на фоні якісного сну, регулярних занять спортом, достатнього харчування. Такий стан може сигналізувати про брак вітамінів або ж дефіцит заліза, насамперед серед жінок репродуктивного віку".

Вітамін D: чи приймати додатково

Восени тривалість світлового дня скорочується, і організм потребує вітаміну D. 
"Він зазвичай синтезується шкірою під впливом ультрафіолетового випромінювання. Сонця на вулиці з кожним день усе менше, відповідно ймовірність його вироблення зменшується. Хоча дефіцит вітаміну D може виникати і у літній період, частіше він зустрічається саме восени та взимку. Тому у період з жовтня по квітень профілактична доза вітаміну D буде не зайвою. В середньому вона складає 1000 – 2000 МО", – поясняє пані Зінченко. 

Дещо іншої думки Алла Волоха. За її словами, таблетований вітамін D потрібен маленьким дітям і людям після 60-ти – 65-ти років. Решті –  лише після діагностики.

"Через те, що вітамін D бере участь в багатьох обмінних процесах в організмі, а його рівень впливає на імунітет, багато органів і систем, важливо знати, чи в достатній кількості він є в організмі. Для цього можна здати аналіз крові і уже залежно від результатів вирішувати, приймати чи ні", – пояснює вона.

Бракує вітаміну С? Вживайте ківі, а не лимон

Восени збільшується кількість простудних та вірусних захворювань, знижується імунна функція організму, люди менше рухаються, а рівень стресу росте через більшу кількість роботи або інтенсивне навчання. Аби підтримати такий темп, багато людей пробує вживати вітамін С у таблетках. 

Олена Зінченко впевнена: його запаси в організмі можна поповнити завдяки свіжій журавлині, кизилу та відвару шипшини. "Або можна вживати ківі, в якому вітаміну С навіть більше, ніж у лимоні чи цитрусових. Необхідну добову кількість вітаміну С можна також отримати завдяки квашеній капусті або огіркам. Тобто максимальну користь для нашого мікробіому несуть не мариновані або засолені продукти, а саме ферментовані – квашені", – каже вона.

Осінь – м’ясний сезон, та чи будь-яке м'ясо корисне? 

Із приходом холодної пори року чимало людей починають активніше налягати на м'ясні страви – але не кожне м'ясо корисне для організму. 

"Дієтологи рекомендують обмежувати рівень червоного м’яса та вживати більше птиці, – коментує осінній раціон Алла Волоха. – Корисними вважаються і субпродукти, оскільки містять достатню кількість вітамінів групи B. На сьогодні відомо, що надлишок червоного м’яса збільшує ризик розвитку раку кишечника". 

Також, за словами лікарки, джерелом багатьох вітамінів є риба: жирні сорти містять корисні поліненасичені кислоти, а в нежирних, як правило, більше фосфору та білка. 

Корисно знати: 

Жителям міст із забрудненим повітрям частіше не вистачає ультрафіолетових променів, тому, на відміну від сільських жителів, вони частіше відчувають дефіцит вітаміну D. 

Головне фото: depositphotos.com

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme