Вірус Коксакі: Чим небезпечна ця хвороба для дітей і як її лікувати – історія однієї сім'ї

Ентеровірусні інфекції атакують українців щороку. Однією з найпоширеніших є вірус Коксакі. Про нього, можливо, чули далеко не всі, але ті, у кого є діти, ймовірно, мали справу з його проявами та лікуванням

Дар'я Самборська
Заступник шеф-редактора відділу новин, журналіст відділу «Життя»
Вірус Коксакі: Чим небезпечна ця хвороба…

Depo.ua дізнався, як передається це захворювання і за яким лише одним симптомом можна його визначити. Також нам вдалося поспілкуватися з мамою, якій довелося зіткнутися з ознаками цієї неприємної інфекції. Один з двійнят киянки, назвемо її Кірою, підхопив вірус Коксакі. Оскільки раніше їй не доводилося чути про таке захворювання, прояв вкрай незвичайних симптомів у дитини став, м'яко кажучи, шоком.

Як передається і проявляється вірус Коксакі

Коксакі є групою вірусів із 30 активних ентеровірусів, які розмножуються в шлунково-кишковому тракті. Вперше їх було виділено з фекалій хворих дітей з синдромом поліомієліту в одному з госпіталів американського міста Коксакі, тому вони й отримали таку назву.

За інформацією Міністерства охорони здоров'я України, вірус Коксакі є надто заразним і передається повітряно-крапельним й фекально-оральним шляхами (у результаті потрапляння в стравохід через забруднені руки й продукти). 

У дитячих таборах - високий ризик підхопити вірус Коксакі

Найчастіше вірус підхоплюють діти до п'яти років, а основними джерелами захворювання є хворі та вірусоносії. Нерідко воно виникає після відвідування дітьми курортів, таборів, дошкільних навчальних закладів.

Після перенесеної інфекції імунітет не виробляється, тому заразитися можна повторно. Однак вторинне протікання інфекції переноситься легше.

Симптоми хвороби

Спалахи захворювання найчастіше виникають в осінній і літній періоди. До найпоширеніших симптомів вірусу відносять кашель, високу температуру, можливі розлади шлунку, головний біль, біль у м'язах, висипи.

Фахівці МОЗ повідомляють, що прояви хвороби схожі на більшість сезонних захворювань, тому її важко діагностувати. Однак є головний симптом, за яким можна безпомилково визначити цей вірус – "рука-нога-язик". Для нього характерна висипка з водяних пухирців, які найбільше локалізуються між пальцями рук та ніг й у ротовій порожнині.

Скільки триває інкубаційний період і як розпочинається хвороба

Вірус Коксакі у дитини

Інкубаційний період захворювання триває від двох до десяти днів. Початок хвороби супроводжується лихоманкою, сильним головним болем та інколи блювотою. Також спостерігається почервоніння горла, жовтуватий наліт на язиці, збільшення лімфатичних вузлів.

Зазвичай такі симптоми турбують близько двох днів, після чого на тілі хворого з'являється висипання – особливо на сідницях, ступнях та кистях – у формі невеликих червонуватих плоских плям або пухирів. Також вони можуть виступати у ротовій порожнині й навіть горлі.

Чим небезпечний вірус Коксакі

Висипка на тілі через декілька днів після головного болю та лихоманки зазвичай не є дуже важким симптомом, тому більша кількість дітей одужують без ускладнень. Водночас інколи у хворих можуть злазити нігті – зазвичай це стається через три місяці після початку захворювання, що називають запізнілим симптомом.

Іноді вірус може призвести й до запалення центральної нервової системи, вірусного менінгіту.

Вірус Коксакі: історія однієї сім'ї

Семирічні двійнята Кіри щороку влітку відвідують закордонні курорти, їздять до бабусі в село, однак таке з ними трапилось вперше. Вони нещодавно повернулися з дитячого табору на Закарпатті й мали намір відвідати родичів за містом, але поїздку довелося скасувати через хворобу одного з хлопців.

"Коли захворів один із наших синів, я була в розпачі. У нього майже увесь день боліла голова. Спочатку не сильно, але згодом – до сліз. При цьому під вечір піднялася температура до 38,5. На ніч довелося її збивати, але це допомогло не сильно. Всю наступну добу температура скакала"від нормальної – 36,6 до високої – понад 38", – каже вона.

На другий-третій дні у дитини почало боліти горло, зокрема при ковтанні, й з'явилися висипання. За її словами, спершу симптоми були схожі на застуду, яка згодом деградувала у щось на кшталт водянки.

висип при вірусі Коксакі

"Потім висип охопив п'ятки та пальчики на ногах дитини, а згодом – трішки зачепило пальці рук та вушко. Спочатку ми не могли зрозуміти, що саме відбувається з дитиною. Грішили на простуду та її побочки, і навіть на повторний COVID-19, яким перехворіли торік. Але, коли діти з татом поїхали до лікаря, виявилося, що це "банальний" вірус Коксакі", – розповіла Кіра.

За словами сімейного лікаря, зараз багато дітей хворіють саме на це. Батьки сприймають прояви захворювання за звичайні перегрів на сонці або застуду, особливо, якщо хвороба протікає з легкими симптомами або взагалі без них.

Кіру та її чоловіка здивувало саме те, що один з двійнят захворів, а інший – ні, хоча у всіх джерелах пишуть, що вірус передається повітряно-крапельним та фекально-оральним шляхами, а вони нікого не ізолювали.

"Наші хлопці за літо відпочивали й в Туреччині, і в Карпатах, і у бабусі в селі. Крім того, вони займаються спортом, де також контактують з іншими дітками… То ж, де саме прилипла до нас ця болячка, сказати насправді важко", – розповіла вона.

Як лікувати захворювання Коксакі

лікування вірусу Коксакі

Лікар одразу зміг встановити діагноз сину Кіри й наголосив, що зараз багато хто звертається з подібними симптомами. Найчастіше – ті, хто нещодавно повернулися з-за кордону.

Медик додав, що висипка не потребує додаткового лікування: лише у разі запалення чи погіршення самопочуття потрібно знову прийти на огляд. Водночас лікар порадив симптоматично лікувати горло, щоб хвороба не призвела до ускладнень.

Як захиститись від вірусу Коксакі

Профілактика вірусу Коксакі

Цьому захворюванню запобігти неможливо, особливо, якщо людина мала контакт із забрудненою водою та інфікованими особами. Однак миття рук одразу після відвідування громадських місць та прогулянок, а також нагляд за дітьми допоможе знизити ризик зараження.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme