Види COVID-тестів: В чому різниця і який обрати

Тестування на коронавірус – найбільш дієвий та доступний спосіб виявити наявність збудника, а також перевірити наявність антитіл після хвороби чи вакцинації

Журналіст стрічки новин
Види COVID-тестів: В чому різниця і який…
Ілюстративне фото. Джерело: Рixabay

Тестів на коронавірус декілька, при цьому чимало все ще не розуміє, який краще обрати у певній ситуації. Depo.ua з посиланням на пояснення фахівців МОЗ розповідає, чим відрізняються види аналізів на COVID-19.

Як в Україні перевіряють на коронавірус: види тестів

Тестування на COVID-19 у нашій державі проводять двома методами – полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР-тест) та за допомогою експрес-тесту на антиген. Обидва види тестування дають змогу виявити активну інфекцію. У чому їх подібність та різниця?

  • ПЛР-тести проводять шляхом забору мазку з носоглотки й ротоглотки. Тестування варто робити на початку хвороби. Медики кажуть, що найкраще – між 7 та 14 днями після інфікування. Зазвичай, результат можна отримати через добу після забору матеріалу. На сьогодні ПЛР-тестування є найбільш точним методом діагностики COVID-19. Лише він є підставою для встановлення діагнозу "коронавірус".

плр-тест

  • Для експрес-тесту на антиген також беруть мазок із носоглотки чи ротоглотки. Найефективніше його проводити на початковій стадії захворювання. Результати дослідження можна отримати вже за 15 хвилин. 

Чим відрізняються ПЛР та експрес-тест від ІФА

Важливо розуміти, що ні ПЛР-тест, ні експрес-тест на антиген не допомагає визначити, чи є в організмі людини антитіла до коронавірусу. Це можна з'ясувати лише за допомогою тестування методом ІФА. 

Тест методом імуноферментного аналізу (ІФА) допомагає визначити ознаки постінфекції. Для аналізу у людини беруть венозну кров. Тобто ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус – рівень антитіл. Метод визначає імуноглобуліни двох типів: IgM і IgG. Перші вказують на гостру фазу захворювання, другі – на те, що людина перехворіла та вже має антитіла до коронавірусу.

тест на антиген до коронавірусу

Нерідко людина намагається визначити, чи хвора на коронавірус, за допомогою експрес-тестів. Вони є найдешевшими та їх можна робити вдома. Експрес-тести також визначають антиген вірусу COVID-19 у зразку мазка з носоглотки. Проте такі тести не гарантують точний результат.

Чому наявність антитіл – не показник, що не потрібно робити COVID-щеплення

Медики звертають увагу, що наявність антитіл не завжди є ознакою перенесеної хвороби, а може вказувати, що людина раніше контактувала з вірусом. Антитіла не гарантують наявність імунітету до всіх штамів коронавірусу. До того ж наразі невідомо, яким має бути рівень антитіл для захисту від коронавірусу та як довго вони зберігаються.

вакцинація від коронавірусу

Жодні дослідження не визначають, скільки саме людина повинна мати антитіл, щоб повторно не захворіти на COVID-19 та не потрапити до лікарні. Тест на антитіла може лише показати їх наявність або відсутність, але не дасть відповідь на запитання, чи захворіє людина знову або як саме перенесе коронавірусну хворобу. Тому у МОЗ вважають, що робити такий перед вакцинацією непотрібно. 

Чи можна зробити COVID-тест в Україні безкоштовно

У державних лікарнях всі тестування на коронавірус проводяться безкоштовно. Для цього потрібно взяти направлення у сімейного лікаря. 

тестування на коронавірус

Безоплатному тестуванню на COVID-19 підлягають не лише пацієнти, у яких є підозра на коронавірусну хворобу. Лікар обов'язково повинен призначити ПЛР-тестування:

  • особам з ознаками інших ГРВІ;

  • особам з ознаками вірусної пневмонії;

  • пацієнтам із позагоспітальною пневмонією;

  • контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme