Від замків до руїн: Які українські історичні будівлі зібралася реставрувати влада (ФОТО)

Мінкульт опублікував список об'єктів, які в цьому році держава почне посилено реставрувати. Загалом програма розрахована на п'ять мільярдів гривень

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Від замків до руїн: Які українські істор…

Деякі з об'єктів і зараз в порівняно дуже хорошому стані, а від деяких тільки стіни і залишилися. На реставрацію одних виділено десятки мільйонів, а на інші - менше двох. Більшість пам'яток в Київі та на Київщині та у Львові та на Львівщині.  При цьому Одеса, Харків, Запоріжжя чи Донбас у список взагалі не потрапили. 

Depo.ua розповідає про ці об'єкти великої реставрації і показує, як вони виглядають зараз. За рік порівняємо.

Троїцька надбрамна церква

Троїцька надбрамна церква

Церква над Святою брамою Києво-Печерської лаври у Києві, побудована у 1106—1108 роках на кошти чернігівського князя Святослава Давидовича, який прийняв постриг у Києво-Печерському монастирі під ім'ям Миколи Святоши. Єдина серед наземних споруд Лаври, яка збереглася неушкодженою з часів Київської Русі, одна з визначних пам'яток архітектури, культури та історії українського народу.

На її реставрацію протягом року планується витратити майже 14 мільйонів гривень.

Онуфріївська вежа (Палатна) Києво-Печерської лаври

Онуфріївська вежа Києво-Печерської лаври

Споруджена в 1701 році. Під час побудови коштом Івана Мазепи оборонних стін Києво-Печерської лаври в 1690-1700-х роках по кутах, відповідно до вимог тогочасної фортифікаційної науки, споруджувалися сторожові вежі.

Вежа з церквою в ім'я Святого Онуфрія замикала вісь, що проходила від Троїцької брами в сторону Дніпра. На момент закінчення будівництва мала три яруси, які збереглися до нашого часу, споруджена з цегли.

На реставрацію планується витратити 8 мільйонів гривень.

Оборонні мури навколо Ближніх і Дальніх печер

Оборонні мури навколо Ближніх і Дальніх печер

Система оборонних стін, веж та інших конструкцій, побудованих для захисту Києво-Печерського монастиря.

В середині XIX ст. навколо Ближніх та Дальніх печер за проектом Отто фон Фреймана, під керівництвом інженера Бурмана зводяться кам'яні мури довжиною 1039 м, товщиною три з половиною цеглини, висотою — близько чотирьох метрів. Фундаменти мурів глибиною 1,5 м викладено з цегли. В оборонній стіні улаштовані бійниці для стрільби з рушниць та амбразури для гармат. 

На реставрацію планується витратити 5 мільйонів гривень.

Галицький замок або Старостинський замок

Галицький замок або Старостинський замок

Замок було споруджено в середині XIV ст. Однак про його попередника вперше згадують 1119 р. як про укріплену цитадель. Археологи вважають, що спочатку це була дерев'яна споруда, яка згодом переросла у міцний замок галицьких князів (XII—XIV ст.).

На виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення ремонтно-реставраційних робіт планується витратити 20 мільонів гривень. 

Хотинська фортеця

Хотинська фортеця

Середньовічна укріплена фортифікаційна споруда в Хотині (Чернівецька область), збудована русо-влахами за господарювання Мушатів у Молдавському князівстві на межі XIII–XVIII століть на місці руського городища (Х—ХІІІ).

На реставрацію планується витратити 12 мільйонів гривень.

Національний художній музей

Національний художній музей

Музей образотворчого мистецтва в Україні, в Києві. Один із найбільших і найстаріших в країні.

Заснований 1 серпня 1899 року за часів Російської імперії, на кошти російського уряду та української родини магнатів Терещенків. Будівля музею спроектована архітектором Владиславом Городецьким.

Музейна колекція створена на основі пожертв Богдана Ханенка, Терещенків, Вікентія Хвойки, Миколи Біляшівського та інших. Відкритий 30 грудня 1904 року. Станом на початок ХХІ століття музейні фонди нараховують близько 40 тисяч експонатів. Має унікальну колекцію творів українського живопису, скульптури та іконопису від XII—ХХ століть.

На реставрацію планується витратити 40 мільйонів гривень.

Софійський собор, або Софія Київська

Софійський собор, або Софія Київська

Збудований 1037 року київським князем Ярославом.

Мав статус кафедрального собору. З перервами був резиденцією київських митрополитів (православних та уніатських). До XIII століття використовувався як головна церква Русі, місце поховання великих князів київських.

На реставрацію планується витратити 16 мільйонів гривень.

Національна музична академія України імені П. І. Чайковського

Національна музична академія України імені П. І. Чайковського

Київська консерваторія була заснована 3 листопада 1913 року на базі музичного училища Київського відділення Імператорського російського музичного товариства.

На реставрацію планується витратити 103 мільйона гривень.

Жовківський замок 

Жовківський замок 

Пам'ятка архітектури епохи ренесансу в місті Жовква Львівської області.

Побудували замок на замовлення Станіслава Жолкевського в 1594–1606 роках як оборонну споруду у стилі ренесансу. Замок витримував облоги, хоча кілька разів його здобували козаки.
Наприкінці XVII століття був улюбленою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського, за якого пережив період найбільшого розквіту.

На реставрацію планується витратити 51 мільйон гривень.

Підгорецький замок

Підгорецький замок

Пам'ятка архітектури епохи пізнього Ренесансу і бароко. Розташований у селі Підгірці Золочівського району Львівської області.

Замок було збудовано протягом 1635–1640 років під керівництвом архітектора Андреа дель Аква за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. Підгорецький замок є одним із найкращих в Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями

На реставрацію планується витратити 32 мільйони гривень.

Олеський замок

Олеський замок

Пам'ятка архітектури та історії XIII—XVIII століть, розташований у смт Олесько, Золочівського району Львівської області. Один із найдавніших в Україні замків, імовірно, побудований одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича на плато пагорба, який височить серед заплави р. Ліберція.

На реставрацію планується витратити 45 мільйонів гривень.

Музей Тараса Шевченко в Каневі

Музей Тараса Шевченко в Каневі

Новітня історія Чернечої гори в Каневі почалася 22 травня 1861 року, коли тут поховали Тараса Шевченка — за його заповітом. Відразу ж канівці перейменували гору на Тарасову. Протягом 1935–1937 рр. було збудоване приміщення музею Т. Г. Шевченка.

На реставрацію планується витратити 16,5 мільйонів гривень.

Національний академічний український драматичний театр імені М. Заньковецької

Національний академічний український драматичний театр імені М. Заньковецької

Відкритий у Львові 28 березня 1842 року. На момент відкриття був найбільшим театром Європи.

У 1833 році граф Австро-Угорщини Станіслав Скарбек розпочав будівництво нового театру для Львова власним коштом. В театральній будівлі планувалося розташувати готель на 300 номерів, крамниці, кав'ярні, помешкання для акторів. Під час будівництва у вологий ґрунт було вбито 16 000 дубових паль. 

На реставрацію планується витратити 4 мільйони гривень.

Міст до Збаразького замку

збаразький замок

Фортифікаційна оборонна споруда в місті Збараж Тернопільської області.

Перший Збаразький замок звів 1393 року князь Дмитро-Корибут на Княжій горі. Його зруйнували татари в 1474, 1598 роках.

Новий замок споруджено в 1626–1631 рр. за проектом італійського архітектора Вінченцо Скамоцці під керівництвом військового інженера Андреа дель Аква, коштом Христофора Збаразького. 

Реставрувати будуть міст, який веде до замку.

На реставрацію планується витратити 2,75 мільйона гривень.

Чортківський замок

Чортківський замок

 Фортифікаційна споруда в місті Чорткові (Тернопільська область).
Служив резиденцією відомих польських родів — Гольських і магнатів Потоцьких. Входить до складу Національного заповідника "Замки Тернопілля".

На реставрацію планується витратити 17 мільйонів гривень.

Національний історико-культурний заповідник "Качанівка"

Садиба в селищі Качанівка

Садиба в селищі Качанівка Прилуцького району Чернігівської області на берегах річки Смош.

Заповідник створений 1981 року на основі палацового ансамблю та парку дворянської садиби, заснованої в 1770-х роках, яка на сьогодні є єдиною серед українських садиб, що збереглася в комплексі. В лютому 2001 року парку надано статус національного.

На реставрацію планується витратити 5,5 мільйонів гривень.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme