Вчені з США створили гель, який прискорює загоєння ран

Молекулярні біологи зі Стенфорда створили гель, що подвоює швидкість затягування порізів і інших ран, та успішно перевірили його роботу на мишах

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на Advances in Wound Care.

"Рани не тільки швидше затягувалися, а й відбувалася реальна регенерація тканини - поріз не тільки "заростав" шкірою, але і всередині неї з'являлися волосяні мішечки і інші залози. Подібний крем можна використовувати не тільки для лікування порізів, але і важких бойових поранень і хронічних ран", - розповідають біологи.

Як розповідають вчені, всі тканини тіла людини та інших тварин виробляють невелике по силі електричне поле. Це поле, як сьогодні вважають біологи, грає важливу роль в управлінні рухом клітин при загоєнні ран і зростанні тіла. Наприклад, поява порізу або подряпини призводить до "обвалу" цього поля в тій точці, де була нанесена рана, що змушує майбутні клітини шкіри і м'язів мігрувати в напрямку цієї "електричної ями".

Біологи досить давно намагаються зрозуміти, як можна змінити роботу цього поля так, щоб майбутні клітини шкіри швидше мігрували в місце порізу та раніше затягували рану, не залишаючи при цьому помітних шрамів. Нещодавно біологи відкрили кілька генів, "диригує" цим процесом, і успішно перевірили їх роботу на мишах і інших тварин.

Наприклад, три роки тому Шарп і його колеги виявили, що подібну роль відіграє ген FL2 - він "гальмує" рух нових клітин шкіри, що рухаються в сторону "електричної ями". Це відкриття наштовхнуло їх на думку, що тимчасове блокування його роботи прискорить заростання рани.

Керуючись цією ідеєю, Стенфордський біологи створили набір з коротких РНК-молекул, що заважають зчитування копій FL2 рибосомами, клітинними "заводами" зі складання білків, і додали їх в один з популярних бактерицидних гелів, яким лікарі просочують марлі і пов'язки.

Роботу цього крему вчені перевірили на мишах, які пережили сильні опіки або порізи шкіри. Спостерігаючи за змінами в їх стані протягом двох тижнів, Шарп і його колеги оцінили ефективність роботи "чистого" гелю, а також його комбінації з РНК-молекулами.

Як показали ці досліди, придушення роботи FL2 змушувало рани затягуватися приблизно в два рази швидше, ніж при природному загоєнні порізів або застосуванні чистого гелю. Завдяки цьому абсолютно всі миші, що одержували подібне лікування, позбулися всіх слідів опіків і порізів всього через два тижні після початку експерименту, тоді як тільки 30% інших мишей встигли одужати.

Зараз, як відзначають вчені, вони проводять аналогічні досліди на шкірі свиней, і готуються відправити запит на проведення клінічних дослідів на добровольцях в регулюючі органи США.

Нагадаємо, 1 лютого міжнародна група вчених з Великобританії і Німеччини ідентифікувала 24 нових препарату, які потенційно зупиняють старіння і продовжують життя.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme