Вчені виявили, що древні люди знищили тропічні ліси Центральної Африки

Дослідники виявили сліди впливу людей на природу Центральної Африки приблизно 2600 років тому

Геофізик з університету Потсдама Яннік Гарцин з колегами виявили, що різка зміна екосистеми тропічних лісів в ті часи - результат діяльності людини, передає Depo.ua з посиланням на Новое время.

Дослідницька група вивчила осад в озерах в південній частині Камеруну, щоб вирішити загадку "кризи тропічних лісів". Вони виявили, що радикальна трансформація екосистеми тропічних лісів в цей час не була результатом кліматичних змін, її причиною було людство.

Більш старі шари осаду в основному містять пилок дерев, які характерні для щільних лісів. Навпаки, більш нові шари містили значну частку пилку савани: щільний примітивний ліс швидко трансформувався в савани близько 2600 років тому, після чого послідувало настільки ж різке відновлення лісу приблизно через 600 років. Довгий час найімовірнішою причиною цієї раптової зміни, що отримала назву "кризи тропічних лісів", вважалася зміна клімату, викликана зменшенням кількості дощів і збільшенням сезонності.

Яннік Гарцин з колегами реконструювали як рослинність, так і зміни клімату шляхом ізотопного аналізу молекулярних скам'янілостей, збережених в осаді. З'ясувалося, що в період кризи тропічних лісів відбулися значні зміни в рослинності, але це не супроводжувалося зміною в обсягах дощів.

"Криза тропічного лісу доведена, але її не можна пояснити зміною клімату. Фактично, в більш ніж 460 археологічних знахідках в регіоні ми виявили ознаки того, що люди викликали ці зміни в екосистемі. Ми переконані в тому, що зміна клімату не привела до кризи в тропічному лісі 2600 років тому. Причиною було саме зростаюче населення, яке оселилося в регіоні і потребувало очищення лісу для орних земель. В даний час ми спостерігаємо аналогічний процес у багатьох частинах Африки, Південної Америки та Азії", - підкреслив провідний автор дослідження Яннік Гарцин.

Але робота Гарцина і його команди також показує, що природа має потужні регенеративні здібності. Коли антропогенний тиск зменшився 2000 років тому, лісові екосистеми були відновлені.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme