Вчені пояснили "голоси у голові" Жанни д'Арк незвичайною хворобою

Джерелом божественних одкровень, видінь і голосів в голові Жанни д'Арк, що надихнули її на боротьбу з англійськими загарбниками Франції, була незвичайна форма епілепсії
Depo.Життя
2 серпня 2016 05:33
ФОТО: depo.ua

Так вважають вчені, що опублікували статтю в журналі Epilepsy & Behavior, передає depo.ua.

За найпоширенішою версією Жанна д'Арк народилася в сім'ї сільського старости в селищі Домремі на кордоні Ельзасу в 1412 році. Одного разу вона почула голоси святих Катерини і Маргарити, які розповіли їй, що саме їй судилося врятувати Францію від навали англійців.

Дізнавшись про своє призначення, Жанна покинула рідну домівку, домоглася зустрічі з дофіном Карлом VII і очолила французьке військо. Їй вдалося звільнити кілька міст, в тому числі Орлеан, після чого її стали називати Орлеанської дівою. Незабаром Карл VII був коронований в Реймсі, а Жанна здобула ще кілька важливих перемог. Потім Жанна потрапила в полон до бургундців, які передали її англійцям, і ті спалили її на вогнищі в травні 1431 року.

Джузеппе д'Орсе (Giuseppe d'Orsi) з університету Фоджі (Італія) і його колега Паоло Тінупер (Paolo Tinuper) з університету Болоньї (Італія) припускають, що голоси, які періодично чула "орлеанська діва", були породжені особливою хворобою - так званою "ідіопатичною частковою епілепсією з аудиторними рисами".

Це вкрай рідкісна форма припадків, яка викликається мутаціями в гені LGI1, і призводить до формування складних порушень в роботі мозку, внаслідок чого людина періодично починає чути голоси і інші ілюзорні звуки.

На думку д'Орсе і Тінупера, є безліч свідчень на користь того, що Жанна страждала саме від цієї форми епілепсії. Наприклад, частота нападів у неї, як і у хворих з цим типом хвороби, була низькою, і "голоси святих" часто будили її уві сні - у багатьох пацієнтів, як розповідають вчені, припадки часто відбуваються уві сні. Голоси святих, за словами самої діви з Орлеана, вона могла чути як після дзвонів та інших "знамень", так і просто так, що знову ж відповідає тому, як виникають напади в епілептиків.

Відносно недавно, як розповідають вчені, в восковому друку на одному з листів Жанни д'Арк були знайдені сліди її відбитків пальців і волосся. Аналіз генетичного матеріалу, що зберігся в ньому, допоможе зрозуміти, чи дійсно "рятівниця Франції" страждала від епілепсії або якоїсь іншої хвороби.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя