Чи захистять вакцини від варіанту "Дельта": Останні дослідження

Наскільки вакцини ефективні від варіанту "Дельта"? Чи запобігають так званому "тривалому ковіду"? І наскільки нині доступні українцям?

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Чи захистять вакцини від варіанту "Дельт…
Фото: УНІАН

 

На основі останніх досліджень та офіційних даних журналісти Depo.ua відповідають на ці та інші запитання.

Запобігання "довготривалому ковіду"

Вакцинація не лише запобігає важкому перебігу хвороби, а й вдвічі зменшує ризик "довготривалого ковіду", йдеться у новому дослідженні, опублікованому в журналі The Lancet Infectious Diseases

Науковці дійшли висновку, що у людей, які попри щеплення двома дозами вакцини все ж заразилися, на 50% знижується ймовірність того, що хвороба затягнеться більше, ніж на місяць.

При "довготривалому ковіді" симптоми можуть бути різного ступеню тяжкості і включають слабкість, відчутне виснаження, кашель, задишку, біль у м’язах та суглобах, проблеми із слухом чи зором. Симптоми також можуть стосуватися серця, нирок та кишківника. Крім того, можуть додаватися проблеми із психічним здоров’ям – всуціль до депресії та тривожних розладів.

Ефективність вакцин проти варіанту "дельта"

Наявні дані свідчать, що затверджені вакцини від COVID-19 захищають більшість людей від важкого перебігу хвороби (або й від захворювання загалом), викликаних варіантом "дельта". Втім, певні дані з Ізраїлю вказують, що ефективність Pfizer-BioNTech знижується на тлі поширення цього варіанту.

На жаль, точні цифри "наскільки та чи інша вакцина захищає від дельти" наразі ми навести не можемо – у нас є кілька досліджень, на які можна спиратися, втім вони не завжди збігаються висновках.

Згідно з аналізом Public Health England, дві дози вакцини Pfizer-BioNTech виявилися приблизно на 88 % ефективними проти симптоматичної хвороби та на 96 % ефективними щодо госпіталізації з варіантом Delta. Те саме дослідження показало, що вакцина була приблизно на 80 відсотків ефективна у запобіганні інфікуванню "дельтою". До такого висновку вчені прийшли, проаналізувавши в Англії історії хвороби 14019 людей, 166 з яких були госпіталізовані.

В іншому звіті, опублікованому у Nature, йдеться про те, що одна доза Pfizer-BioNTech або AstraZeneca, має "ледь помітний гальмівний вплив" на розвиток хвороби. Однак дві дози забезпечують потужний захист проти "дельти" у близько 95%. Також згідно з результатами, "дельта" гірше піддається сироватці, отриманій від перехворілих людей. Тож дослідники роблять висновок, що вакцини здатні захистити і тих, хто перехворів раніше. 

Дослідження, проведене в Канаді виявило, що дві дози вакцини COVID-19 працювали так само проти варіанту "дельта", як це було з "альфою". За цими даними, вакцина Pfizer-BioNTech була ефективна приблизно на 87 відсотків через 14 днів після двох доз.

У Шотландії дослідники дійшли висновку, що Pfizer-BioNTech пропонує "дуже хороший" захист від варіанту Delta і демонструє 79-відсоткову ефективність через 14 днів після  другої дози.

Однак, одне дослідження все ж стало виключенням: ізраїльські дослідники вважають, що вакцинація не так уже й ефективна проти дельта, а на головну сцену у боротьбі з ним вступає природний імунінтет. Втім, наразі дослідження ще не рецензоване, тому його результати варто розглядати з обережністю. 

Вакцинація і природний імунітет

Ізраїльтяни порівняли показники зараження штамом "дельта" після вакцинації та повторним зараженням. Спиралися на дані з бази Maccabi Healthcare Services – державного, некомерційного фонду охорони здоров’я, який охоплює 26% населення країни та забезпечує репрезентативну вибірку. Досліджували випадки людей, яким виповнилося 16 років і які потрапили в одну з трьох категорій:

  • ті, хто був щеплений принаймні за 6 місяців до цього

  • ті, у кого була документально підтверджена інфекція SARS-CoV-2 принаймні за 6 місяців до цього

  • ті, хто мав інфекцію SARS-CoV-2 принаймні за 6 місяців до цього і отримав одну дозу вакцини Pfizer-BioNTech принаймні за 7 днів до початку періоду дослідження

У результаті з’ясувалося, що люди, які ніколи не хворіли ковідом та отримали вакцину у січні чи лютому 2021 року, мали в 13 разів більшу ймовірність заразитися вірусом, ніж люди, які перехворіли на нього (при цьому важкість перебігу хвороби до уваги не брали). 

Дослідники також порівняли рівень повторного зараження серед людей, які хворіли ковідом і не були щеплені з людьми, які колись перенесли інфекцію, а також отримали одну дозу вакцини Pfizer-BioNTech.

Результати показали, що у невакцинованої групи вдвічі більше шансів знову заразитися інфекцією, порівняно з тими, хто отримав одну дозу вакцини.

Фактично, висновки цього дослідження показують, що природний імунітет, можливо, забезпечує більш тривалий і сильний захист від інфікування та симптоматичного перебігу ковіду варіанту "дельта", порівняно із вакцинацією. Втім, кращий захист забезпечують поєднання природного та вакцинального імунітету.

У США усіх планують щепити ще й третьою дозою

Міністерство охорони здоров’я США, швидше за все, порекомендує своїм громадянам отримати третю дозу щеплення від COVID-19 через вісім місяців після другої дози (ймовірно, ці рекомендації озвучать близько 20 вересня). Все це, аби посилити захист від "варіанту дельта", який нині панує у країні.

Третю дозу тут пропонують називати "бустерною". Нині відомо, що додаткову дозу, ймовірно, рекомендуватимуть щепленим Pfizer або Moderna. Щодо інших вакцин даних нині немає.

Попередньо тактику мусить затвердити Управління з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами (FDA).

Нещодавно FDA вже схвалила "треті щеплення" – але лише для людей з ослабленою імунною системою.

Чи торкнуться такі рекомендації України і коли саме, нині сказати важко. Станом на 6 вересня в Україні від коронавірусу зробили 9 789 501 щеплень, з них лише 4 208 085 – другою дозою. Тож говорити про третю у наших умовах, ймовірно, поки зарано.

Доступність вакцин в Україні

Проблеми з доступністю вакцини виникли у випадку з препаратом Moderna: її розібрали, мов гарячі пиріжки. Ще станом на 24 серпня її не залишилося на національному складі України. Втім, вона все ще є на місцях – для щеплення другою дозою тих, хто раніше вже "модернувався". За запевненнями МОЗ, останнім залишків Moderna точно вистачить, аби завершити вакцинацію: для цього станом на 26 липня було зарезервовано 805 652 дози препарату. 

Близьких поставок (принаймні, у вересні) вакцини від Moderna не передбачається – ті 2 млн доз були отримані Україною у рамках програми Covax, а не придбані через держзакупівлі.

Щодо інших вакцин, то останні дані про кількість наявних доз також доступні за 24 серпня:

Вакцина CoronaVac 

На національному складі – 2 700 560 доз;
на регіональних і місцевих складах – 3 808 082 дози.

Вакцина Pfizer

На національному складі – 37 440 доз; 

на регіональних і місцевих складах – 523 798 доз.

Вакцина Astrazeneca

На національному складі – 1 807 980 доз;

 на регіональних і місцевих складах – 1 380 568 доз.

Загалом – більше 11 млн доз вакцини.

Щодо майбутніх поставок, то у вересні до України мають надійти ще 6,5 млн доз вакцини проти COVID-19 від тих виробників, препарати яких використовуються у нас зараз. А до кінця року – ще близько 47 млн доз вакцин. Близько 39 млн з них – закуплені за рахунок держбюджету. Ще близько 8 млн отримані на безоплатній основі, у рамках COVAХ.

Контакти центрів масової вакцинації та пунктів щеплень доступні на офіційному сайті про вакцинацію проти Covid-19 в Україні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme