Вакцинація від грипу: Скільки коштує, де зробити і чому це важливо


Жодні вітамінні комплекси, "імуномодулятори" та часник з цибулею не захистять вас від грипу. А от вакцинація - може

Вакцинація від грипу: Скільки коштує, де…
Фото: Shutterstock

Depo.ua розповідає, які вакцини цьогоріч завезли до України, де їх можна знайти, скільки вони коштують, і, головне, чому вакцинація - це важливо.

Щороку в Україні реєструють  близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких складають захворювання на грип та ГРВІ. За даними МОЗ, протягом минулого епідсезону від грипу померли 64 людини, із них 12 – діти віком до 17 років. Жоден з них не був щеплений проти грипу.

У міністерстві наголошують, що щорічна вакцинація — це найдієвіший засіб для профілактики грипу, який зменшує ризик  тяжкого перебігу захворювання та ускладнень на 60%, ймовірність смертельних випадків - на 80% а частоту госпіталізацій  - на 50%.

Чи можна захворіти через вакцину від грипу?

Ні. У вакцину поміщений інактивований (неживий) вірус. Він не може заразити організм людини, а лишень вчить імунну систему захищатися. Тим не менш, ви можете захворіти після вакцинації від грипу, але НЕ через щеплення.

Колишня в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун пояснює, чому так відбувається:

"По-перше, вакцина проти грипу починає діяти не одразу. Зазвичай імунітет формується протягом двох-трьох тижнів після вакцинації і якщо в цей період людина заразиться вірусом грипу, то захворіти можна. Тому так важливо не затягувати з вакцинацією та дотримуватися простих правил гігієни в публічних місцях, головне з яких — часте миття рук. По-друге, з різних причин організм може виробити недостатньо антитіл після вакцинації. Або ж, у випадках, коли концентрація вірусу в крові надто висока. Тоді вірус грипу навіть попри вакцинацію може вразити організм. Але є дуже суттєве але. У вакцинованої людини такий грип мине як звичайна застуда та, щонайважливіше, без ускладнень. Саме ускладнення є найбільш небезпечним наслідком грипу та у деяких випадках призводять до смерті людини. Тому однозначно варто вакцинуватися від грипу щороку. Робити це можна протягом всього епідсезону, тобто з осені й до весни. Але, звісно, краще зробити щеплення якомога раніше. Вакцинація від грипу не проводиться у випадках, коли є ризик ускладнень або, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується".

Кому варто вакцинуватися?

Будь-якій людині, яка не має до щеплення протипоказань. Першочергово, вакцинуватися у МОЗ рекомендують людям, які входять до груп ризику.  Це, зокрема, медичні працівники, вчителі, діти від 6 місяців і до 8 років, вагітні, люди старше 60 років, пацієнти з хронічними захворюваннями і всі, хто працює у місцях великого скупчення людей. 

Який грип "йде" до України?

Згідно з прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у новому епідсезоні в Україні ймовірно циркулюватимуть:

  • вірус A/Brisbane/02/2018 (H1N1), 

  • вірус A (H3N2), 

  • вірус, подібний на B/Colorado/06/2017, 

  • вірус, подібний на B/Phuket/3073/2013.

Саме до цих небезпечних штамів сформувати імунітет допоможуть вакцини.  

Які вакцини у наявності

Цьогоріч в Україні доступні 2 вакцини проти грипу: "Джісі Флю" (виробництво Південної Кореї) і "Ваксигрип Тетра" (Франція). 

"Джісі Флю" є тривалентною вакциною, тобто захищає від трьох штамів вірусу: це "Канзас", "Брізбен" і "Колорадо". Французька - квадривалентна, захищає від 4 штамів: "Канзас", "Брізбен", "Колорадо" і "Пхукет" (тобто від усіх штамів, про які попередили у ВООЗ). 

Редакція Depo.ua обдзвонила низку приватних клінік Києва. В усіх у наявності виявилася французська "Ваксигрип". За щеплення, разом із попередньою консультацією лікаря, приватні медичні заклади беруть від 699 гривень.

Сама вакцина "Ваксигрип" в київських аптеках коштує від 249 до 310 грн. "Джисі Флю" коштує приблизно так само. 

Увага! Остерігайтегайтеся покупок із незнайомих інтернет-сайтів та аптек - часто ціни на вакцини там пропонують у рази дорожчі, а чи зберігаються вакцини у належних умовах за дотримання температурного режиму - невідомо.

Зробити щеплення можна і у державних клініках - для цього проконсультуйтеся із своїм сімейним лікарем щодо наявності вакцин у вашому медзакладі та їх вартості. Запишіться на прийом до сімейного лікаря. Якщо ваш стан здоров'я дозволить, то вам зроблять щеплення.

Зверніть увагу! Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень, тому за вакцину вам, швидше за все, доведеться заплатити. Виключення можуть бути, якщо вакцини були закуплені за рахунок місцевих бюджетів, підприємств для груп населення підвищеного ризику. Можливість надання вам вакцини на безоплатній основі уточнюйте у своєму медзакладі.

Які є протипоказання до вакцинації? 

  • гіперчутливість до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця (вакцину отримують шляхом вирощування вірусів грипу в курячому яйці);

  • пацієнти з лихоманкою або недостатньою вагою тіла;

  • пацієнти з гострим, серйозним чи активним захворюванням серця, судин, нирок або печінки;

  • пацієнти з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;

  • пацієнти у період одужання;

  • пацієнти, у яких діагностовано імунодефіцитне захворювання.

Де придбати вакцину

Придбати вакцину можна безпосередньо у медзакладі, де ви хочете зробити щеплення. У випадку необхідності придбання вакцини в аптеці, важливо пам’ятати про дотримання умов транспортування - доставити вакцину потрібно без порушень холодового ланцюга, інакше вакцина може втратити свої якості. На такий випадок в аптеці вам запропонують отримати під заставу сумку з холодовим елементом або ж доставити вакцину до вас самостійно.

Увага! Від часу придбання вакцини до її введення має пройти не більше двох годин, інакще є ризик, що вона втратить свої захисні властивості. Важливо зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини. 

Зробити щеплення вам можуть у кабінеті щеплень або ж у кабінеті сімейного лікаря, якщо він відповідно облаштований. 

Вакцинуватися - дешевше, ніж лікуватися

А лікуватися відповідними препаратами з доведеною ефективністю дешевше, ніж "пічкати" себе усім підряд.

На своїй Facebook-сторінці екс-в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун пише, що одна з причин відмови від вакцинації проти грипу — її вартість, однак люди часто не помічають,  у яку суму врешті виливаються витрати на лікування. "Особливо, коли в хід йдуть вітаміни, сиропи від кашлю, антигістамінні засоби чи різні рослинні препарати, яких в принципі не треба було купувати для лікування грипу або застуди. В сумі все це вартує набагато дорожче, ніж вакцина, яка могла б захистити від хвороби або вберегти від небезпечних ускладнень", - пише Супрун. 

 Коли вакцинуватися

Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), до початку сезонних спалахів грипу. Для утворення достатньої кількості антитіл знадобиться близько 2 тижнів. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовано спалахи грипу.

Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook зазначає, що від грипу потрібно вакцинуватися щороку за відсутності протипоказань. Робити це можна протягом всього епідсезону — з осені й до весни. Але краще зробити щеплення якомога раніше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme