В'язні Кремля: Микола Карпюк, засуджений за вбивства в Чечні, де він ніколи не був

21 травня виповняється 55 років Миколі Карпюку, якого російська влада кинула за грати за сфабрикованими звинуваченнями "у злочинах проти федеральних військ, скоєних у ході першої чеченської війни"

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
В'язні Кремля: Микола Карпюк, засуджений…

Вже 5 років як Микола Карпюк знаходиться в російській тюрмі. Його затримали в березні 2014, під час перетину російського кордону – фактично викрали, і одразу кинули за грати.

На Росію Карпюк поїхав нібито на переговори з особами з оточення Путіна, обговорити можливості скасування кримського референдуму, з ініціативи "Правого сектору", проте Дмитро Ярош таку інформацію спростовує.

Кордон перетинав в Чернігівській області. 17 березня його затримали російські прикордонники і доправили в слідчий ізолятор в Брянськ, а через тиждень – в СІЗ в Єсентуки, там його катували і залякували. Далі, до вересня 2015 року місце перебування Миколи Карпюка було невідоме: російський адвокат Ілля Новіков навіть припустив, що він мертвий. За повідомленням дружини, перша його зустріч з адвокатами відбулася 14 вересня 2015 року, до того ані захисники, ані українські консули до нього потрапити не могли.

Миколі Карпюку, разом з іншим затриманим на Росії українцем - журналістом Станіславом Клихом (вони проходять по одній справі) висунули звинувачення в тому, що він створив і командував загоном "Вікінг" і вбивав російських вояків під час під час першої чеченської війни в 1994—1995 роках, виступаючи на боці Чеченської Республіки Ічкерія. Звинувачення базувалися на показах засудженого до 24,5 років ув'язнення Олександра Малофєєва, який буцімто був членом загону "Вікінг".

Це при тому, що Микола Карпюк в Чечні взагалі ніколи не був. Карпюк брав участь в конфлікті в Придністров'ї на боці ПМР та у війні в Абхазії на боці Грузії, але здебільшого займався політичною діяльністю.

Брав участь у парламентських виборах 1998 та 2002 років за списками Української національної асамблеї (номер 13 та 1 відповідно), був учасником акції "Україна без Кучми", за що був засуджений до 4,5 років ув'язнення. Вийшов із в'язниці у 2004, став заступником голови партії Юрія Шухевича.

Під час Євромайдану приєднався до "Правого сектору". А потім була ця дивна історія з поїздкою на Росію.

26 травня 2016 року Верховний суд Чечні визнав Миколу Карпюка винним та засудив на 22,5 років ув'язнення. Адвокати Карпюка подали на апеляцію, але її було відхилено. Після завершення судового процесу для відбування покарання Миколу Карпюка етапували до колонії у Владимирській області, наприкінці січня 2017 року стало відомо, що Карпюк перебуває у Владимирському централі.

І Карпюк і Клих наразі намагаються добитися, щоб їх перевели відбувати покарання до України. Amnesty International назвала судовий процес над Миколою Карпюком та Станіславом Клихом "пародією на правосуддя".

На волі на Миколу очікують дружина Олена і син Тарас. Поки що родині залишається хіба що відати Миколу з днем народження в соцмережах

Depo.ua розпочинає спецпроект "В'язні Кремля". Ми нагадуємо історії українців, поневолених у СІЗО та тюрмах Росії. Багато з них постраждали через проукраїнську позицію, яку не побоялися відстоювати в умовах окупації. Деякі були викрадені з території України російськими спецслужбами – безпрецедентне свавілля у здавалося б демократичному XXI столітті. До когось силовики країни-агресора застосовували тортури, вибиваючи зізнання у нескоєних злочинах, або ж тиснули психологічно, намагаючись зламати. Багато з цих людей проявили справжній героїзм у важких умовах.

Мета нашого проекту – не давати суспільству забути про українців, які потребують нашої підтримки та привернути увагу світу до злочинних і протиправних дій країни-агресора.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme