У Криму вчителя української мови в Україну не хочуть

Кореспонденти ДеПо спробували знайти вакансію вчителя української мови та літератури на окупованому півострові

У Криму вчителя української мови в Украї…

«ПАТРІОТИЗМ? ВИБАЧТЕ, Я ДЛЯ ЦЬОГО ДУЖЕ СТАРА»

Нагадаємо, так званий глава Криму Сергій Аксьонов неодноразово заявляв, що українська мова займе «гідне місце в системі викладання Криму». Анонімні повідомлення вчителів про те, що «години порізали», транслювалися в ЗМІ неодноразово. ДеПо вирішив з'ясувати, що відбувається насправді і обдзвонив два десятки шкіл у кримських містах: Сімферополь, Керч, Саки, Євпаторія. За легендою, шукаємо вакансію вчителя української мови та літератури, готові взяти позакласні години і факультатив.

- У нашій 25-й школі немає уроків укрАїнської мови, взагалі, навіть факультативно, - з якимось самовдоволенням і підкресленим наголосом на букву «А» відповіли нам у приймальні сімферопольської школи №25. - І не буде. Так. Не буде. Що робити? А всі наші вчителі перекваліфіковуються. І ви цим займіться, а не в школи дзвоніть.

Відзначимо, щоб домогтися хоч якоїсь відповіді, нам довелося перейти з української мови на російську: інакше в школах просто кидали слухавки.

- У нас ставок вчителя української мови не залишилося, - повідомили в приймальні керченської школи №1. - І ніде не знайдете. До побачення.

Схожа ситуація в Євпаторії та Саках: вчителі української мови змушені або змінювати професію або перекваліфікуватися. Втім, самі кримські педагоги на умовах анонімності розповідають, що зараз бажаючих піти зі школи, продемонструвавши свій патріотизм, одиниці. І справа тут не в залякуванні або боязні стати неугодними. Все просто і дуже «по-кримськи»: зарплати хороші.

- Навесні поїхала в основному молодь, але зовсім небагато, - розповіла ДеПо педагог Галина Миколаївна, з 25-річним стажем роботи у сімферопольській школі. - Ми, люди старшого покоління, залишилися. Куди нам їхати? Та й навіщо? Давайте чесно - зараз Росія платить вчителям такі зарплати, які в Україні нам тільки снилися: 25-30 тисяч рублів (8-10 тисяч гривень, - ДеПо). Звання та категорії зберегли. Так, українська мова майже не викладається в школах, але можна перевчитися на викладача російської чи англійської. Патріотизм? Вибачте, я для цього дуже стара. Ті, хто хотів, давно виїхав. Ніхто нікого насильно не тримає.

Відзначимо, що Галина Миколаївна відповідала нам російською, незважаючи на те, що кілька разів ми ставили їй запитання українською.

Втім, розлучатися з робочим місцем довелося не всім. У кількох школах Сімферополя ставки вчителів української мови залишили.

- Я викладаю українську мову з 2003 року в школі та коледжі, зараз навіть антураж мого кабінету не змінився, просто переписали табличку на дверях на «Народознавство», - розповідає Ольга Кушицька з Сімферополя. - У коледжі зарплата за ставку 720 годин на рік викладача 1 категорії з 15 річним стажем - 26000 рублів. З мінусів - величезна плутанина з оформлення документації, індивідуальних планів роботи, поурочних планів і так далі. Але це поки що.

«ДУЖЕ ПРОШУ - НЕ ВВАЖАЙТЕ НАС ЗРАДНИКАМИ»

ДеПо додзвонився в інститут післядипломної педагогічної освіти Криму. Зараз йде запис колишніх українських вчителів у групи: психологія, англійська та російська мови. Переучуватися доведеться 18 місяців, вартість - 27 тисяч рублів (близько 9000 гривень).

- Диплом, фотографії та російський паспорт, - перерахували на тому кінці дроту необхідні документи. - Групи вже частково сформовані, тому визначайтеся скоріше.

Втім, нам вдалося в Криму знайти вчителя (не виключаємо, що їх багато, але, ймовірно, вони побоюються говорити), який дотримується проукраїнської позиції. Відносно.

- Я ходила на мітинги за Україну під час «кримської весни», - розповідає 29-річна колишня вчителька української мови та літератури Людмила з Сімферополя. - І розповідала своїм дітям (учням, - ДеПо) дуже багато хорошого про нашу країну, сварилася з батьками, які були за Росію. Збиралася переїжджати після референдуму в Україні. Але вибачте, коли я побачила по українському ТБ, в яких умовах живуть кримські біженці... З чоловіком я в розлученні, у мене дворічна дитина, і я не готова зимувати з нею в бараці на двадцять чоловік! Я люблю Україну, але я не готова покласти життя дитини на цей вівтар. Зараз переучуватися, буду викладати російську. Моя знайома педагог сказала мені: «Нарешті ти будеш викладати нормальну мову, а не телячу мову». Було прикро. Ми посварилися. Я розумію, що Україна зараз воює, що там гинуть люди і всім зараз не до нас, але дуже прошу - не вважайте нас зрадниками. Ми змушені так чинити. Слава Україні!

Останні слова дівчина практично викрикнула в слухавку. Дивно, але здалося, що це її «прощай і прости» Україна. Схоже, що всі, хто міг і хотів, з Криму дійсно виїхали.

ПОГЛЯД З РЕДАКЦІЇ

Найпростіше засудити цих людей і повісити ярлик: «зрадники». Але спробуйте поставити себе на їх місце: окупований півострів нашпигований російськими спецслужбами і поліцією, українська армія пішла, не надавши збройного опору. Більшість людей зі зброєю взагалі зрадили присягу і перейшли на бік РФ. Але що саме бридке: у половини населення мізки промиті кремлівською пропагандою - вони вірять, що Путін врятував їх від війни.

Ви готові бути затятим проукраїнським активістом в таких умовах? Готові відкрито, не ховаючись, просувати ідеї та ідеали вільної України і впевнені, що зможете з таким послужним списком там знайти роботу, щоб прогодувати себе і дітей? Точно?

Тоді чому ви ще не в Криму?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme