«Донбас», який вислизнув від окупантів готовий топити російських військових

Корабель морської охорони «Донбас», який захистив від росіян Тузлу, після окупації вирвався з Криму і на Азові захищає український кордон від російських кораблів

Валентина Емінова
Головний редактор
«Донбас», який вислизнув від окупантів г…

Про це depo.ua розповів начальник штабу Маріупольського загону морської охорони Державної прикордонної служби України Роман Магера.

Прикордонний корабель морської охорони «Донбас» базувався в Керченському загоні морської охорони Азово-Чорноморського регіонального управління Держприкордонслужби України. Довгі роки основною його справою було - ганяти браконьєрів: українських і російських.

У 2003 році під час конфлікту навколо Тузли корабель, привівши знаряддя у бойову готовність, охороняв острів. Тоді обійшлося без пострілів, відносини з російськими силовиками з часом налагодилися, і в останні роки українські прикордонні кораблі та судна РФ навіть спільно патрулювали Керченську протоку, спільно ловили браконьєрів та контрабандистів.

Зараз українські прикордонники кажуть з гіркотою: хто б тоді знав, що мужики з російськими шевронами, яким вони ще вчора тиснули руку, застромлять ніж у спину.

У лютому, після того як «зелені чоловічки» одну за другою блокували українські військові частини, прикордонникам довелося терміново рятувати кораблі та катери. На наступний день після так званого референдуму плавсклад Керченського загону морської охорони пішов у Бердянськ.

«Пішли не всі: третина офіцерів і дві третини старшин, мічманів і матросів стали зрадниками. Це стосується і «Донбасу», і всієї військової частини, - розповідає Магера. - Чому серед офіцерів виявилося менше зрадників? У офіцерів ставлення до присяги серйозніше. Моя думка: для багатьох контрактників присяга була, грубо кажучи, чимось типу здачі заліку: розписався у відомості, що прийняв, - і все. Зрадники пішли по-англійськи, нічого нам не сказавши. А ми виїхали, зібравшись поспіхом. Без нічого. Деякі досі сім'ї не можуть з Криму забрати, у корінних кримчан там і квартири залишилися, і речі... »

Після передислокації завдання «Донбасу» змінилися: він, як і раніше, охороняє кордон, але, якщо в мирний час основні сили йшли на боротьбу з браконьєрами, зараз ворог озброєний вже не сітками та вудками.

«Беремо участь у АТО, охороняємо акваторію Азовського моря від Генічеська до Новоазовська, який зараз трошки «віджатий». У серпні збили російський безпілотник, неодноразово під «Гради» потрапляли. Товаришів по службі наших потопили: 31 серпня зазнав обстрілу і затонув прикордонний катер, вісім поранених, двоє вважаються зниклими безвісти. Їх не можна називати загиблими, ще півроку не пройшло», - говорить Магера.

Зараз корабель, якщо дозволяє погода, патрулює акваторію, не дозволяючи російським кораблям порушити український кордон або висадити диверсійно-розвідувальну групу. У відкрите протистояння з росіянами «Донбас» ще не вступав, але Магера не приховує: у разі агресії готові адекватно відповісти.

«Якщо виникне загроза порушення кордону або загроза особовому складу, або корабель почне порушувати міжнародне законодавство, у нас є розпорядження на застосування зброї, - пояснює начштабу. - Але поки прямого контакту не було: вони стоять на якорі, ми підходимо - вони знімаються і йдуть, і не виходять на зв'язок».

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme