Українців зобов'язали писати "розписки на секс"

Відсьогодні, 11 січня, в Україні почали діяти зміни до Кримінального кодексу (КК) про обов'язкову згоду на секс

Про це повідомляє Depo.ua із посиланням на УНІАН.

Так, якщо раніше зґвалтуванням вважався статевий акт, здійснений із погрозами або застосуванням сили, то тепер цей злочин у законі визначається як проникнення в тіло партнера без його добровільної згоди.

Експерти пояснюють, що із сьогоднішнього дня секс без згоди - усної, письмової або невербальної - буде вважатися зґвалтуванням.

Покаранням за такий проступок стануть до п'яти років в'язниці. Такий же термін загрожує, наприклад, за пестощі та поцілунки.

За зґвалтування особи до 14 років незалежно від її згоди злочинцеві загрожує перебування у в'язниці до 15 років.

Зміниться і стаття КК "Примушування до вступу в статевий зв'язок". Зараз вона застосовується тільки в тому випадку, якщо потерпілий матеріально або в робочих моментах залежний від "агресора".

За новими правилами, потенційним підозрюваним може стати не тільки керівник, але і будь-яка людина. У цьому випадку правопорушнику загрожує штраф до 850 грн або арешт на півроку.

Якщо ж неналежну поведінку дозволив собі начальник, то його можуть покарати штрафом до 17 тисяч грн або двома роками позбавлення волі.

"Ускладниться робота слідчих. Складно довести в суді факт зґвалтування, ґрунтуючись тільки на тому, було згоду чи ні. Величезна кількість роботи ляже на плечі експертів, адже саме вони і будуть встановлювати факт насильства. Наприклад, за наявності синців і саден. Саме їхніми висновками ми і будемо керуватися", - розповів заступник начальника кримінальної поліції однією з областей, що побажав залишитися анонімним.

Юристи ж звертають увагу на некоректність формулювань закону.

"Вживаючи слово "проникнення" в цьому випадку ми можемо говорити тільки про насильство з боку чоловіків. Але може бути і зворотний варіант! Але якщо говорити про зґвалтування чоловіком жінки, то формулювання, швидше, формальне і на результат справи навряд чи вплине, - пояснила юрист Діна Дрижакова. - А ось необхідність згоди, звичайно, розширить поле для шантажу і дасть можливість аферисткам додаткового легкого заробітку. Адже хто зможе підтвердити добровільність? Ви ж свідків кликати не будете. Та й навряд чи хтось вирішить перед початком статевого акту взяти розписку для суду, що все було добровільно".

Норма про розписку на секс викликала найбільше запитань, оскільки в кодексі не прописано, якою вона повинна бути.

"Не може бути розписка про те, що особа дає згоду на сексуальні дії, це нонсенс. Я вважаю, що це спроба нівелювати і применшити значення цього закону", - розповіла 24 каналу Галина Федькович, юрист ГО "Жіночі перспективи".

Із появою нових норм відходить у минуле стереотип про "подружній обов'язок": якщо дружина чи чоловік не хоче займатися сексом, не можна примушувати. Раніше за такі справи правоохоронці й братися не хотіли.

Криміналісти зазначили, що в будь-якому випадку факт зґвалтування все одно має бути доведеним.

А ось юристи побоюються, адже є ймовірність, що кількість шахраїв, які можуть вдаватися до шантажу, збільшиться.

Передбачена тепер кримінальна відповідальність і для жінок-ґвалтівниць. Такі випадки хоч і рідко, але трапляються. Якщо провину доведуть, то за зґвалтування чоловіка жінка може загриміти за ґрати на п'ять років.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme