Україна відкриває для поляків таємні архіви

Інститут національної пам'яті Польщі (ІНП) підписаву Варшаві договір з Державними архівами в Одеській, Вінницькій та Хмельницькій областях

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на "Польське радіо".

Угоду про співпрацю підписали президент Інституту національної пам'яті Польщі Ярослав Шарек та директори українських Державних обласних архівів в Одесі, Вінниці та Хмельницькому – докторка Лілія Білоусова, доктор Юрій Легун та доктор Володимир Байдич.

Домовленості передбачають відкриття доступу для польських вчених до тисяч документів у справі злочину, вчиненого НКВС проти поляків у 1937-1938 роках у Радянському Союзі.

"Польща та Україна, раніше Польща та Русь, це століття сусідства. Сусідства часто важкого, сусідства, яке іноді приносило важкі наслідки, але і сусідства, яким ми можемо пишатися", – сказав Шарек.

Він нагадав про угоду, яку у 1920 році підписали маршал Юзеф Пілсудський та лідер Української Народної Республіки і головнокомандувач її військ, союзник Польщі у війні з більшовиками Симон Петлюра.

"Я вважаю, що це тема нашої спільної історії, де можемо зустрічатися і спільно святкувати цю річницю", – наголосив Шарек.

Голова ІНП Польщі зазначив, що, незважаючи на перешкоди співпраці з Україною у сфері ексгумацій та увічнення пам'яті, в архівній сфері співробітництво проходить добре. Ярослав Шарек сказав, що архівна співпраця між Польщею та Україною є тим елементом, довкола якого можна розвивати добрі відносини.

"Ми сусіди і це важке та болюче минуле не може нас ділити, зокрема тому, що Україна, як і Польща, була жертвою однієї тоталітарної системи. Це був більшовизм, комунізм", – сказав Шарек.

Нагадаємо, підписання договорів дозволить почати процес оцифрування архівних документів з фондів українських архівів у справі політичних репресій проти поляків у першій половині XX століття на території сучасної України.

Оцифрування має охопити, зокрема, так звану польську операцію НКВС 1937-1938 років, внаслідок якої комуністи вбили щонайменше 111 тисяч поляків на терені колишнього Радянського Союзу.

Крім наукової цінності та слідчої інформації, документи з українських архівів дозволять встановити долю польських жертв НВКС, яка для багатьох їхніх рідних, зокрема, для дітей та внуків, залишається таємницею.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme