Українські мультфільми і зрада: Чим живе вітчизняна анімація

Поки Disney продовжує домінувати на міжнародному ринку мультфільмів та бити власні рекорди касових зборів, українська анімація потроху стає на ноги

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Українські мультфільми і зрада: Чим живе…

На днях нова стрічка студії Disney "Крижане серце 2" офіційно стала найуспішнішим мультфільмом в історії кінематографу, зібравши $1,32 млрд касових зборів та побивши рекорд своєї першої частини ($1,28 млрд).

Окрім того, за даними IMDb зараз стрічка посідає 11 місце серед найкасовіших фільмів у світі:


Більше зібрав хіба що ремейк "Короля Лева" (7 місце у списку) - $1,65 млрд, але у студії стрічку називають художньою (live-action), а не мультиплікаційною.

Почесну трійку лідерів у анімації після двох частин "Крижаного серця" замикає продовження мультфільму "Суперсімейка" (2018 рік), з яким вдалося зібрати $1,24 млрд.

Для українських виробників такі показники – поки у мріях, втім, певні досягнення є і у нас. Depo.ua проаналізувало, чим живе вітчизняне виробництво мультфільмів, та коли ми почнемо конкурувати із Disney.

За часів СРСР українську анімацію здебільшого представляла студія "Укранімафільм" (нині приєднана до Довженко-центру), на рахунку якої культові стрічки на кшталт "Енеїди" чи "Як Петрик П’яточкін слоненят рахував"

Втім, часи змінюються, а 2D анімація поступово втрачає свою актуальність. За часів незалежності, а радже після 2010-го, на українському ринку мультфільмів починають з'являтися нові гравці, які "можуть" у сучасні технології створення мультфільмів. 

У 2019 у прокат вийшов дійсно якісний український мультфільм "Викрадена принцеса: Руслан і Людмила", цьогоріч до прокату готується "Мавка", яка здивує глядачів деталізацією образів персонажів.

Повний метр

і зрада

Перший український мультфільм у повному метрі, який вийшов у широкий прокат – "Бабай", побачив світ 2014 року завдяки студії "Укранімафільм".

За сюжетом, старий казкар оповідає історію про чарівного птаха Алконоста, що раз на сторіччя зносить яйце, здатне виконати найзаповітніше бажання його володаря. За яйце починаються справжні перегони: тут змагаються і Відьма, що мріє про доньку, і Змій Горинич, який хоче окреме тіло для кожної із голів, і Вій, що прагне загарбати купу діамантів. Аж раптом яйце поцуплює Бабай, а у центрі подій опиниться маленька дівчинка, що прагне знайти батьків.

Виробничий бюджет проекту, що проходив за програмою держзамовлення, становив 7,1 млн грн (100% - фінансування Держкіно). 

Загальні збори за 6 тижнів українського прокату склали 1 мільйон 926 тисяч гривень, а фільм подивилося 58 тисяч глядачів. 

Частину грошей із прокату (за 4 тижні — близько 56 тысяч грн) було направлено на допомогу дітям переселенців. При цьому мультфільм вийшов у прокат і на Росії. Що ще цікавіше, сталося це 11 грудня 2014 – на тиждень раніше, ніж в Україні. Також  стрічку показали у Білорусі та Казахстані.
 

"Микита Кожум’яка" –  це перший фентезійний мультфільм українського виробництва у форматі 3D, виробництва київської студії Panama Grand Prix Animation.

За сюжетом, у легендарного київського богатиря Кирила Кожум’яки є син  Микита, який в усьому хоче бути схожим на батька. Хлопчик впевнений, що йому конче потрібно повторити давній подвиг свого татуся - перемогти злісного дракона. Та чи справді йому це потрібно і чи вдасться малому Микиті довести справу до кінця?

В Україні у 2016 році стрічка зібрала рекордну на той момент для національного кіноринку касу – 12 млн грн. Всього, за підрахунками авторів, мультик подивилися понад 200 тис. глядачів.

Вийшов мультфільм і у іноземний прокат, зібравши за один уік-енд майже 7 млн грн. Виробник стрічки повідомив, що мультфільм взяв участь у Каннському кіноринку і отримав контракти на кінотеатральний показ у 15 країнах світу, зокрема у Великій Британії, Китаї, Японії, Південній Кореї, Польщі, Болгарії, Туреччині а також...на Росії.

Фільм вийшов в широкий російський кінопрокат, на окупованих країною-агресором регіонах України на Донбасі та у Криму 27 квітня 2017 року. Дистриб'ютор – "Ракета Релизинг".

Навесні 2018 року у прокат вийшов мультфільм "Викрадена принцеса", який став дебютним повним метром для студії "Анімаград".

За сюжетом, у чарівному Києві за часів відважних воїнів та принцес а також могутніх чаклунів мандрівний артист Руслан зустрів доньку київського князя, і, не знаючи про істинне походження дівчини, закохався у неї. Втім, щастя було коротким: Людмилу на очах у закоханого викрадає чаклун Чорномор. Руслан вирушає у погоню за викрадачем. аби довести – кохання сильніше за  чаклунство.

В українському прокаті мультфільм пробув  п'ять вікендів та зібрав 35,7 мільйонів гривень, ставши новим рекордсменом вітчизняного прокату серед фільмів українського виробництва. У решті країн світу стрічка зібрала $6.53 млн.

Стрічку показали і на Росії – з 1 серпня 2019 року. Окрім того, її пустили і на окуповані Росією українські території – Крим та непідконтрольні Україні частини Донецької та Луганської областей. Прокатник — Exponenta Film. На окупованих українських територіях стрічку демонстрували з російським дубляжем, а не з українським.

Згодом українська компанія-виробник Animagrad/Film.ua стверджувала ніби вони не знали, що російський кінопрокатник Exponenta Film збирався показувати фільм також і в окупованих Криму і частині Східної України й попросила Exponenta Film зняти стрічку з прокату в Криму. 

Мультфільми "не для прокату"

Якщо в анімації а-ля Disney Україна лише починає прокладати свій шлях, то у мультсеріалах для малечі вже є певні здобутки. 

Щоправда, є "але": деякі з якісних мультфільмів із 3D-анімацією орієнтовані на експорт – озвучуються англійською, та навіть не мають українського дубляжу. 

Але і у 2D є симпатичні зразки, орієнтовані на локальну аудиторію.

Пригоди Котигорошка та його друзів (2014)

У цьому мальованому серіалі Ярослави Руденко-Шведової у кожного козака є своя суперздатність, як у справжніх супергероїв. Вернигора звертає гори, Вернидуб може обертатися на дерево та керує рослинами, Крутивуса підкорює собі воду: від річок до водоспадів та хмар. Котигорошко — сміливий та сильний. А історії дітлахам розповідають від імені Хвалька-Одуда.

Ескімоска 

"Ескімоска" виходив із 2013 по 2016 рік та став першим 3D-мультсеріалом в Україні. Сюжет розповідає про дівчинку Ескімоску, її маленького брата та друзів — білого ведмедя і оленя, які живуть у Арктиці. Ескімоска постійно намагається з’ясувати призначення різних предметів, які виносить на берег океан: це то підзорна труба, аптечка, бінокль, тощо. Після кумедних помилкових спроб дівчинка демонструє, як ними користуватися. 

Мовне питання у мультсеріалі не стоїть: Ескімоска та її друзі спілкуються на лише їм зрозумілому бурмотінні, а картинка повністю зосереджена на навичках маніпулятивної діяльності із предметами. Серіал призначено для дітей до 3-ох років.

Буба

"Буба" – це мультсеріал про маленьку істоту з бородою, яка весь час потрапляє у кумедні ситуації. При цьому Буба продовжує справу Ескімоски: показує дітлахам, як використовувати ті чи інші предмети. Серіал також призначено для дітей до 3-річного віку.

Дейв і Ава

А ось цей 3D-мультсеріал для малечі 3-5 років став справжнім хітом: за 1,5 місяці після випуску у нього вже було понад 15 млн переглядів. У мультику за допомогою дитячих пісень глядачі вивчають літери, цифри, кольори, форми. Сюжет розповідає про хлопчика у костюмі цуценяти та дівчинку у костюмі кошеняти, які потрапляють у різні ситуації. 

Втім, мультфільм створено під англомовну аудиторію, і українського дубляжу немає. Але з цього можна отримати і плюс – із такими персонажами дітлахи можуть почати весело вчити англійську.

Козаки. Футбол (2016) та Козаки. Навколо світу (2018)

Відродження легендарних Тура, Ока та Грая, які полюбилися українцям ще в 1967 році відбулося у мультсеріалі формату 2D. Цікаво, що сучасні версії намалював той самий художник, що і у 70-ті роки — Едуард Кірич, а малюнки потім зацифрували й анімували. 

У серіалі козаки грають у футбол у 26 країнах (по одній на кожну серію), де на них, звісно ж, очікують пригоди. У 2018 додалося ще три серії, де зник футбол, натомість залишилися самі мандри та зустрічі із незвичайними персонажами.


 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme