МОЗ б'є на сполох: Хто і за скільки виманює українських медиків з країни

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що якщо лікарям не підвищити зарплати – усі вони поїдуть за кордон. І здається, це може бути реальністю 

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
МОЗ б'є на сполох: Хто і за скільки вима…
Фото: depositphotos.com, колаж: Depo.ua

В Україні в умовах пандемії – нестача медиків. Поза величезною інтенсивністю роботи у часи Covid-19, загрозою для здоров’я та життя не лише для медичних працівників –але і для їхніх родин, а також низької оплати праці і недофінансування сфери охорони здоров’я загалом, для відтоку лікарів "тут і зараз" є безліч причин.

Хтось вирішує на користь власного здоров’я та сім’ї, і йде працювати в інші сфери. Адже сотні медиків щодня заражаються коронавірусом, і потоками йдуть на карантин. Ще хтось – їде працювати за кордон. І для останніх нині відкриті усі двері, адже проблема нестачі кваліфікованих лікарів – не лише в Україні. А от оплата праці, навіть у найближчих до нас сусідів часто куди вища, що дасть змогу прогодувати родину та забезпечить певну фінансову подушку.

Depo.ua пропонує поглянути, хто та як переманює українських (і не лише) лікарів на свої терени та скільки їм пропонують платити.

Польща переманює лікарів

Основним закордонним постачальником роботи для українських лікарів стала Польща. Нині дефіцит медичних працівників – одна з головних проблем цієї країни. 

Іронічно, але традиційно з 4000 лікарів, які щорічно проходять навчання в Польщі, кілька сотень їдуть за кордон. Зокрема, один із найпопулярніших напрямків – Німеччина. За українськими мірками, може здатися, що у Польщі лікарі заробляють доволі непогано, втім за мірками Європейського Союзу зарплата медиків тут досить невисока, а сама система охорони здоров’я недофінансовується.

Тож ми отримали ситуацію, коли польські лікарі виїжджають за кордон до інших країн ЄС у пошуках вищого заробітку, натомість українські лікарі їдуть у Польщу.

І тепер працевлаштуватися у сусідній країні стало набагато простіше.  

Ще у жовті польський Сейм запропонував спрощену процедуру для прийому лікарів-іноземців, зокрема тих, хто отримав професійну освіту за межами ЄС.  Кілька тижнів тому ці зміни було прийнято, що, фактично, дало "зелене світло" на масовий потік до Польщі медиків з України та Білорусі.  

Раніше процедура підтвердження кваліфікації та пошуку роботи для медиків з-поза теренів ЄС у Польщі була досить складною, із довгою паперовою тяганиною, яка могла тривати понад до 1,5 роки.  Таким чином дозвіл на працевлаштування отримували лише кілька десятків лікарів на рік.

Нині ці умови спрощено. Серед вимог для переведення на роботу у Польщу – знання мови з відповідною медичною термінологією, диплом лікаря завірений консулом Польщі, трирічний досвід роботи за фахом та пройдене у Польщі кваліфікаційне навчання та згода на те, щоб перший рік працювати під наглядом своїх польських колег.  Таким чином, 1,5 роки бюрократичної тяганини скорочуються до кількох місяців – і то за умови, що людина буде не надто поспішати виїхати з України. 

На сполох щодо ймовірних наслідків таких, а також неконкурентної зарплати медиків в Україні забив і міністр охорони здоров’я Максим Степанов. 

"Польща скасувала нострифікацію дипломів українським медикам. Тепер вони можуть безперешкодно туди поїхати і працювати. Їх там чекають. І якщо ми не підвищимо їм зарплати — повірте, вони всі поїдуть за кордон", – сказав Степанов.

За словами очільника МОЗ, обов'язок держави забезпечити медикам нормальні умови для праці і життя, для цього необхідно збільшення заробітних плат лікарям на рівні 23 000 грн, середньому медичному персоналу — 17 000 грн та 12 000 грн — молодшому медичному персоналу. 

Такі ж цифри міністр озвучив, звертаючись до нардепів з проханням забезпечити підвищення зарплат, затвердивши відповідний бюджет на наступний рік.  Втім, у парламенті Степанову вже фактично відмовили.

"Ми розуміємо, що якщо про освіту ми можемо ще говорити, що це можливо в межах бюджету, то про охорону здоров'я – наврядд чи в бюджету є потенціал для того, аби задовольнити ті побажання, ті запити, які є у міністерства охорони здоров'я", – заявив голова бюджетного комітету Данило Гетманцев.

Тож надії на краще життя у рідній країні у українських медиків залишається мало. Хоча, справедливості заради зазначимо, що навіть запропоноване Степановим підвищення не зрівняє зарплати українських медиків із країнами ЄС, навіть із Польщею (тим паче, там нині також за роботу з Covid-19 пропонують хороші надбавки). Втім, можуть стати гарним стимулом для того, аби лікарі принаймні залишалися у своїй професії. 

Невже у Польщі все так погано з медиками, якщо вони вдалися до таких кроків? Так, з кількістю працівників сфери охорони здоров’я там дійсно проблеми. За даними Євростату, у Польщі найменша кількість лікарів у порівнянні з усіма іншими країнами ЄС. Тут  лише 238 медиків на 100 тис. мешканців (тобто, на 37-ми мільйонне населення Польщі, це близько 88 тисяч медиків), і ще до пандемії у країні не вистачало  68 тис. лікарів. 

Для порівняння, станом на 2019 рік в Україні, за даними реєстрів, було 185 тисяч лікарів, а населення наших країн майже рівне (ми не можемо зараз достовірно говорити про 40 мільйонів українців, адже дані перепису населення надто застарілі). Втім, це лише за даними реєстру. 

Може скластися враження, що у нас достатньо медичних працівників, і якщо кілька сотень чи навіть тисяч поїдуть за кордон, то Україна втратить небагато. Втім, це не так. Вже котрий місяць у наших лікарнях стикаються із катастрофічною нестачею медичного персоналу, та лікарів зокрема, про що регулярно повідомляють головні лікарі медичних закладів та самі медики, що змушені працювати подовжені зміни та тримати під контролем куди більше пацієнтів, ніж зазвичай. Від чого, звісно ж, не може не страждати якість лікування пацієнтів та своєчасність надання допомоги. 

Тим часом польські лікарі, здається, зовсім не у захваті від рішення свого парламенту. Зокрема, 2 тижні тому національна рада Всепольської профспілки лікарів (OZZL) написала заяву про те, що імплементація цього законопроекту матиме багато негативних наслідків для пацієнтів, медичних працівників та всієї системи охорони здоров’я. Там також зазначили, що це  "далекосяжна дискримінація" щодо польських лікарів, "які повинні пройти багатоетапну довготривалу процедуру, щоб займатися медициною в Польщі".

"Згідно з прийнятим законопроектом, громадянам за межами ЄС буде дозволено працювати лікарями в Польщі без будь-якої суттєвої перевірки. У крайньому випадку це можуть бути навіть люди з підробленими медичними дипломами", - йдеться у повідомленні.

Скільки заробляють лікарі у країнах ЄС

У Польщі оплата лікарів дуже залежить від спеціалізації та регіону, в якому працюють лікарі. При цьому часто, для лікарів загальної практики найбільш вигідними варіантами є робота у регіональних лікарнях – там найбільше працює кваліфікованих спеціалістів, а де нестача – там відповідно і вища винагорода.

Та, однак, зарплата на рівні $21 000 - $30 000 на рік влаштовує далеко не всіх. Просто тому, що у інших країнах Європейського союзу аналогічні позиції часто оплачуються набагато краще.

Наприклад, у Німеччині, куди і з’їжджаються поляки, середня зарплата десь  $77 000 на рік. При цьому, хороші суми буде заробляти навіть  помічник лікаря, а середня заробітна плата спеціалістів класично вища.

При цьому чим досвідченіший лікар – тим більше буде отримувати, навіть, якщо іноземець.  Рівень досвіду тут є чи не найважливішим фактором визначення заробітної плати.  Так, працівники, які мають досвід від двох до п’яти років, заробляють в середньому на 32% більше, ніж молодші фахівці у галузі. Крім того, заробітна плата відсотково зростає на межах 10 і 15 років стажу. 

А от найбільше серед медичних працівників можуть заробляти головні лікарі. На піку кар’єри їх зарплати можуть становити близько 340 тисяч доларів на рік.

Ще більше лікарям готові платити у Франції – середня заробітна плата тут може сягати  $149 000 на рік для спеціалістів, та становити близько $60 000 на рік для лікарів загальної практики. 

Непогано заробляють лікарі і у Данії. Українські заробітні плати лікарів на такому фоні, на жаль, виглядають вкрай непривабливо. І якщо раптом і інші країни, окрім Польщі, вирішать масово залучати медиків з-за кордону – це буде дуже приваблива пропозиція для наших лікарів, з якою не зрівняються пропоновані надбавки МОЗ.

Рекордні середні зарплати медиків

Серед країн, які найбільше платять своїм лікарям першим йде Люксембург. Як і у Швейцарії, більша частка доходу цієї країни походить від прибуткового фінансового сектору. Та добре заробляють тут не лише банкіри.  За даними ОЕСР, лікарі в середньому отримують тут 357 336 доларів на рік, хоча через невелику чисельність населення (у Люксембурзі мешкає трохи більше півмільйона людей) тут жорстка конкуренція за роботу.

На другому місці – Швейцарія. Тут лікарі загального профілю в середньому заробляють 237 106 доларів на рік, спеціалісти – близько  258 000 доларів.

На третьому місці – Сполучені Штати Америки. Сімейні лікарі тут можуть заробляти близько 208 000 доларів на рік, а от спеціалісти, залежно від профілю, можуть мати куди вищі статки.

Ісландія продовжує рейтинг – тут лікарі загальної практики на рік отримують близько 181 981 доларів США, спеціалісти – понад 200 000 доларів.  

На п’ятому місці – Ірландія та Велика Британія. У першій лікарі-спеціалісти, особливо у районах великих міст за рік заробляють близько 186 863 доларів.

У другій – лікарі загальної практики заробляють в середньому 85 250 доларів, тоді як фахівці розглядають близько 174 068 доларів на рік.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme