У Чехії школярів вчать розпізнавати пропаганду на прикладі російських ЗМІ

У чеських школах дітей почали навчати медіаграмотності

На прикладі російського фільму "Крим. Повернення на батьківщину" пояснюють реальний факт анексії і те, як з ним працює пропаганда.

Протягом останнього року особливо зросла кількість російських інформаційних джерел в інтернеті, які чеською мовою поширюють російську інформаційну пропаганду.

Це спонукало співробітників організації "Людина у скруті" розробити програму, яка б давала розуміння того, як "медіа" маніпулюють увагою читачів і глядачів, повідомляє depo.ua з посиланням на Радіо Свобода.

Аналітик Ондржей Кундра, який займається пошуком і вивченням першоджерел – інтернет-порталів, зокрема, російських, розповідає, що у 10-мільйонній Чехії, далеко не найбільшій і не найвпливовішій країні ЄС, діють десятки проросійських ЗМІ.

"Залежить від того, як ви це розглядаєте. Я б сказав, що порталів є кілька десятків, але чи є їх 30, 35 чи 40 – ці цифри різняться, але безумовно, що цих проросійських серверів є десятки. Серед них я б назвав сервер Parlamentní listy як одне з найбільш впливових джерел, де працюють дуже обдумано. Обдумано тому, що в них частина новин є правдивою і серйозною, але між ними виринає і російська пропаганда.

Це становить ризик, тому що сервер Parlamentní listy має велику кількість читачів, а відтак ця інформація дістається до великої кількості людей і на них впливає. Саме в цьому бачу проблемний фактор", – зазначив Ондржей Кундра.

Чеський споживач інформації, який за роки демократії звик до відповідальної журналістики, виявися не готовим до того, щоб йому під виглядом інформації подавали відверту брехню, каже чеський політолог, оглядач ділової газети "Господаржске новіни" Ондржей Соукуп.

На його думку, те, що колеги з відомої чеської гуманітарної організації "Людина у скруті" розпочали навчання інформаційної грамотності, є важливим кроком, щоб навчити чехів, передусім молодь, відрізняти дезу від об’єктивної інформації.

Чеська гуманітарна організація "Людина у скруті" підготувала 14 різноманітних освітніх програм, якими буде охоплено 600 чеських шкіл. На лекціях, які підготували чеські фахівці із засобів масової інформації, учнів учитимуть зіставляти правду з перекрученою чи недоговореною до кінця інформацією, планується також проведення зустрічей та бесід із журналістами – свідками подій.

Наприклад, цикл освітніх програм "Один світ у школах" включає демонстрацію російського пропагандистського фільму про окупацію Криму "Крим. Повернення на батьківщину". Після показу стрічки відбувається розмова про побачене, порівнюється реальний факт – захоплення Криму агресором із запереченням факту агресії Росією.

Керівник програми "Один світ у школах" Карел Страхота вважає, що зараз найважливіше звернутись до шкіл, до молоді, на яку направлена нинішня потужна хвиля російської інформаційної пропаганди.

Відомий чеський журналіст і дисидент Ян Урбан говорить, що сьогодні російська інформаційна пропаганда зовсім інша, вона набагато небезпечніша, ніж стара, радянська.

"Нинішня пропаганда є більш осмисленою завдяки розвитку електронних засобів масової інформації, соціальних мереж. Адже тоді існувало тільки телебачення і радіо, не були потрібні тролі чи дезінформаційні хвилі, які сьогодні становлять базу для звернень Росії до світу. Це – нові явища, а тому ми всі зараз вчимося", – зауважує Ян Урбан.

І ще один крок, реалізований чеськими журналістами. Вони створюють портали, які збирають, аналізують та інформують чехів про російську інформаційну пропаганду в країні. Наприклад, вебсайт Hlídacíр Pes – дослівно "Сторожовий пес" подає інформацію про російський вплив у різних сферах життя Чехії: від економіки до культури. Велика частина цього впливу є закулісною, тому найбільш дієвим шляхом його викриття є просто говорити правду наголосила в розмові з Радіо Свобода чеська дисидентка Петра Шустрова.

"Єдине, що можемо робити з пропагандою, – будемо говорити правду про те, що діється, якою є реальна ситуація", – наголошує Шустрова.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme