ТОП-6 тварин з інтелектуальними здібностями, яким би позаздрили навіть люди

Ставлення до тварин як до милих, але тупуватих істот, - помилкове. Принаймні деякі види здатні здивувати геніальністю

ТОП-6 тварин з інтелектуальними здібност…

Як доводять експерименти вчених, тварини здатні прекрасно впоратися з деякими "суто людськими" завданнями. Причому - впоратися добре. Подекуди краще, ніж люди, передає Depo.ua із посиланням на Popular Science.

ВОРОНЯЧА ЛОГІКА

Вираз "пташині мізки" - лише прояв снобізму. Адже деякі пташки здатні дати фору навіть людині. Нікі Клейтон, професорка Кембріджського університету дослідила інтелектуальні здібності ворон і круків.

Так, перед сойками та дітьми, молодшими восьми років, поставили однакове завдання: виловити іграшку чи то їжу, яка спускалася у вузьку понаповненій водою. Поруч поклали набір невеличких гирьок. Більшість дітей розгубилася, тоді як птахи почали кидати гирьки у пробірку. Так, рівень води, а з ним і здобич, піднялися і ворони без проблем дістали нагороду.

Пані Клейтон акцентує: все це не означає, що ворони розумніші за людину. Просто своєю логікою вони вирішують, в тому числі, людські задачі.

"Це як Mac і PC: різна архітектура, схожі функції. Проаналізувавши, наскільки різні типи мислення можуть наблизити до жаданого результату, ми краще зрозуміємо природу інтелекту", - каже Нікі.

ОРІЄНТАЦІЯ ШИМПАНЗЕ

Хоча є чимало експериментів з навчання мов шимпанзе та орангутангів, результати показують, що такі гуманітарні навички - не козир приматів.

Їхня привілея - розуміння простору.

Так, у 2007-му провели серію з 16 когнітивних тестів, запросивши до участі мавп і дітей. Діти з запасом обігрували суперників у всіх завданнях, які стосуються комунікації, але примати краще пройшли тести, де потрібно орієнтуватися на місцевості. Наприклад, відстежували, куди ведучий ховає обрані предмети після серії переміщень.

МОЗКОВИТІ ВОСЬМИНОГИ І КАРАКАТИЦІ

Нейрони цих морських тварин розташовані по всьому тілу. Зокрема, якщо від восьминога відріжуть щупальці, кінцівки продовжать рухатися десь протягом години. Причому, робитимуть це помірковано, не нападаючи один на одний. Саме завдяки "повсемісним" нейронам тварини змінюють забарвлення у тон навколишньому середовищу, аби вполювати здобич або ж захистити себе.

А, наприклад, каракатиці здатні до обману: так, деякі панянки, не бажаючи вступати у статевий контакт, вдають із себе чоловіків. Також вони здатні вирішувати проблеми і навіть гратися.

МУЛЬТИЗАДАЧНІ ГОЛУБИ

Голуби, м'яко кажучи, слави геніїв не мають, а інколи навіть не знаходять виходу з голубника, але в дечому вони аси. Зокрема, пташки можуть перемикатися між завданнями краще, ніж люди.

Так, група вчених з Рурського університету надресирували голубів безперервно стукати дзьобом і припиняти за сигналом. Для порівняння людей з контрольної групи попросили так само безперервно стукати пальцем. І от, як виявилося, пташки на сигнал припинити реагують скоріше. Вчені не приховували, що здивовані результатом.

СОЦІАЛІЗОВАНІ ПЕСИКИ

Свого часу історія Чейсера - песика-розумника, який знає 1000 слів, стала справжньою науковою сенсацією.

Між тим, вчені вважають, що секрет не в геніальності одного собаки, а у здібностях цілого виду.

Не так давно вчений Університету Арізони Еван Маклін провів з 552-ма собаками ту саму серію тестів, яку у 2007-му проводили з приматами. Виявилося, що собаки далеко не так добре орієнтуються на місцевості, як мавпи. А от з серією "людських задач" виконали чудово. Від хвостатих учасників, вимагалося, наприклад, зрозуміти, на що людина вказує пальцем на відстані, або взаємодіяти один з одним.

"Собаки інтелектуально більше схожі на людину, ніж мавпи", - каже Маклін.

Частина секрету - в тривалому житті пліч-о-пліч з людиною. Але варто зауважувати, що непогані здібності до комунікації мають і дикі вовки.

ТУРБОТЛИВІ ВІЛЬШАНКИ

Новозеландські вільшанки - справжні гурмани, і в своєму меню цінують різноманіття. Наприклад, після кількох м'ясних черв'яків не проти поласувати восковими. При цьому галантний партнер може годувати обідом партнерку.

Дослідження Нікі Клейтон показали, що самець точно знає, якого черв'яка і коли обере його дама серця. Вгадує завжди, навіть якщо не бачив, що вона їла до того.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme