Майже 300 років на п'ятьох: Історії сучасних лідерів країн, які правлять найдовше

Днями королева Великої Британії Єлизавета II відсвяткувала 70-річний ювілей правління і зараз вона є рекордсменкою серед лідерів країн за кількістю років при владі. Розповідаємо і показуємо, хто посідає наступні чотири позиції
 

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Майже 300 років на п'ятьох: Історії суча…

Наступні чотири місця за королевою Єлизаветою посідають не Лукашенко (27, 6 років, 15 місце) з Путіним (22,5 років, 23 місце), а переважно королі і королеви. Depo.ua розповідає і показує, хто це, як вони виглядали на початку і зараз та скільки років стоять на чолі своїх держав.

Королева Єлизавета II, 70 років правління

95-річна королева Єлизавета наразі є монархом, який правив найдовше і найстаршим монархом в історії Великої Британії, а також найстаршою главою держави в світі і очільницею списку лідерів держав за кількістю років при владі.

Єлизавета II зійшла на престол 6 лютого 1952 року у віці 25 років, після смерті батька - короля Георга VI. На той момент вона стала главою Співдружності та царюючою королевою семи країн: Великої Британії, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Південної Африки, Пакистану та Цейлону.

коронаційне фото королеви єлизавети

На фото: Архієпископ Кентерберійський благословляє королеву Єлизавету II під час церемонії її коронації в Лондоні, 2 червня 1953 року

Коли принцеса Єлизавета в 1926 році з'явилася на світ, ніхто не очікував, що їй судилося зайняти британський трон, оскільки він повинен був перейти до її дядька принца Едварда, який повинен був одружитися і мати спадкоємців. Однак у 1936 році той, пробувши після смерті свого батька Георга V королем менше року, зрікся престолу заради шлюбу із розлученою громадянкою США. 

королева єлизавета з собаками

На фото: Єлизавета II з матір'ю під час прогулянки з корги 1956 року.

Любов Єлизавети II до собак породи коргі загальновідома. Це почалося в 1933 році, з коргі на ім'я Дукі, який був у її батька. Власного собаку на ім'я Сьюзан вона отримала у подарунок на 18-річчя 1944-го — і наступними собаками Єлизавети були в тому числі і нащадки Сьюзан. Нещодавно після смерті останніх корги Єлизаветі II знову подарували цуценят - Фергюса та Міка.

королева єлизавета розрізає торт

На фото: королева розрізає торт зі словами: "Думаю, я просто встромлю ножа. Хтось інший може зробити решту". 

6 лютого 2022 року королева влаштувала прийом на честь свого Платинового ювілею царювання, куди були запрошені представники благодійних організацій та місцевої громади, активісти, палацові службовці. Єлизаветі піднесли торт, прикрашений символом її ювілею. Торт розгорнули так, щоб фотографам було зручніше знімати його, повернувши його "задом" до монарха. "А я вже не маю значення?", — пожартувала 95-річна королева.
 

Султан Хассанал Болкіах, 55 років правління

Султан Брунею народився 15 липня 1946 року. Наслідним принцом Болкіах став у 15 і вже за п'ять років очолив державу. Його батько вирішив добровільно зректися престолу, тому юному брунейцю довелося перервати навчання в британській військовій академії Сандхерст і повернутися додому. 

султан брунею болкіах в молодості

На фото: Султан Брунею приймає королеву Великобританії Єлизавету II під час її туру по Борнео, березень 1972 року.
Фото: Getty Images

В автопарку султана Брунею близько дев'яти тисяч суперкарів Mercedes, Ferrari, Bentley, Koenigsegg, Lamborghini, Aston Martin, Jaguar та BMW загальною вартістю 6,5 мільярда доларів.

Крім того, монарх має два вертольоти, два Boeing 747-400 і шість невеликих літаків. У його Boeing розташовані вітальні, спальні та ванні кімнати із золотими вмивальниками.

Султан володіє мережею розкішних готелів The Dorchester Hotel та 150 будинками у 12 країнах світу.

Живе султан Брунею у палаці площею понад 200 тисяч квадратних метрів (для порівняння - площа всього Ватикану становить 490 тисяч квадратних метрів) та вартістю понад 1,3 мільярди доларів. У резиденції — 1788 кімнат, 257 ванних кімнат, 18 ліфтів, п'ять басейнів, стайні на 200 коней, оснащені кондиціонерами, мечеть на півтори тисячі вірян, а також підземний гараж. Куполи палацу вкриті 22-каратним золотом.

султан болкіах з дружиною в золоті

На фото: Хасcанал Болкіах, під час церемонії в палаці Істана Нурул Імам, 1998 рік. 
Фото: Getty Images

Султан Брунею має трьох дружин і 12 дітей. Загалом він дуже любить весілля і на кожну з церемоній витрачає мільйони доларів.

Коли одружився спадкоємець престолу Аль-Мухтаді Білла Болкіах, на ногах його 17-річної нареченої були туфлі з підборами із золота та діамантів. На весіллі однієї дочки султана виступала Вітні Х'юстон, а іншій він подарував літак Airbus A340 за 100 мільйонів доларів.

султан брунею болкіах і борис джонсон

На фото: Зустріч з прем’єр-міністром Борисом Джонсоном. Лондон, Велика Британія, 3 грудня 2021 року. 
Фото: Getty Images

Раніше кожну секунду статки монарха збільшувалися на 104 долари завдяки високим цінам на нафту. Султан був найбагатшою людиною у світі, а його піддані мали другий після японців подушний дохід. Однак тепер вартість енергоресурсів впала в ціні, що дуже вдарило по гаманцях підданих. Втім, сам султан далекий від бідності — на його рахунку лежить 27,7 мільярди доларів.

Королева Маргрете II, 50 років правління

Маргрете II стала королевою Данії в 32 роки, успадкувавши трон від свого батька, короля Фредеріка IX. Прихід до влади нового монарха наступного дня був оголошений з балкону королівського палацу Амалієнборг прем'єр-міністром країни.

королева данії маргрете в молодості

На фото: кронпринцеса Маргрете, спадкоємиця датського престолу. 15 серпня 1966 р

Тоді інституту монархії довіряло менше половини жителів країни, а сама Маргрете спромоглася зайняти трон тільки завдяки зміні закону про престолонаслідування, ініційованого її батьком, в якого були одні доньки. Тим не менш, за п'ять десятиліть королеві вдалося завоювати любов та довіру данців.

Секрет її успіху в тому, що вона є абсолютно аполітичною. Їй вдалося стати королевою, яка об'єднала данську націю під час великих змін: глобалізації, появи мультикультурного суспільства, економічних криз 1970-х, 1980-х і знову у 2008-2015 роках, а також пандемії.

королева данії маргрете в молодості

На фото:  Маргрете II інспектує війська. Вона є верховним головнокомандувачем збройних сил Данії і має звання майора ВПС.

Маргрете II є прапраправнучкою Імператора Всеросійського Ніколая I і двоюрідною сестрою короля Швеції Карла XVI Густава.
В 1967 році Маргрете вийшла заміж за французького дипломата і аристократа, графа Анрі Марі Жана Андре де Лаборд де Монпеза (1934-2018), який з нагоди весілля отримав титул "Його Королівська Високість принц Хенрік".

короролева данії маргрете з родиною

На фото: Маргрете II з членами королівської родини у день свого 70-річчя, 2010 рік. У квітні королеві виповниться 82 ріки.


Король Карл XVI Густав, 49 років правління

15 вересня 1973 року, після смерті діда - короля Швеції, 27-річний Карл Густав Фольке Хубертус Бернадот приступив до виконання королівських обов'язків під ім'ям Карла XVI Густава. Він став наймолодшим з династії Бернадотів на момент коронації і обрав собі девіз "За Швецію - в ногу з часом"

король швеції карл густав в молодості

На фото: король Швеції Карл XVI Густав, сидячи на троні, відкриває засідання парламенту Швеції. Це був перший і останній раз, коли молодий король відкрив парламент, оскільки нова конституція суттєво скоротила його обов'язки

Його батько, наслідний принц Густав Адольф, загинув в авіакатастрофі 26 січня 1947 року. По лінії матері, принцеси Сибілли Саксен-Кобург-Готської, Карл Густав припадає родичем королеві Великобританії Єлизаветі II та королю Бельгії Філіппу.

король швеції карл густав в молодості

На фото: офіційний візит шведської королівської пари до Індії,  жовтень 1993 р. 
Фото: Getty Images

19 червня 1976 року в Кафедральному (лютеранському) соборі Стокгольму Карл XVI Густав одружився з Сільвією Зоммерлат. Королева Швеції має змішане німецько-бразильське походження. За освітою – перекладач з іспанської мови. З кронпринцем Карлом Густавом вони познайомилися на літній Олімпіаді в Мюнхені в 1972 році, і деякий час, після вступу короля на престол, приховували свої відносини. Коли ж Карл XVI Густав оголосив про свій намір одружитися, ріксдагу довелося вносити зміни до деяких законів.

дружина короля швеції і королева швеції сильвія

На фото: королева Швеції Сільвія та король Швеції Карл XVI Густав під час церемонії вручення Нобелівської премії в Концертному залі 10 грудня 2021 року в Стокгольмі, Швеція. Фото: Getty Images

Президент Поль Бія, 47 років правління

88-річний Поль Бія править Камеруном вже 47 років, хоча у конституції країни передбачено обмеження у два терміни по сім років для однієї людини.

поль бія і принцеса діана

На фото: з принцесою Уельською на вечері в Палаці Єдності, Яунде, 1990 рік. Фото: Getty Images

30 червня 1975 року Поля Бія було призначено на пост прем'єр-міністра Камеруну. 4 листопада 1982 року президент Амаду Ахіджо несподівано пішов у відставку, Бія змінив його на посту президент, потім звинуватив попередника у підготовці державного перевороту і з тих пір перемагає на виборах президента, набираючи раз за разом більше 70% відсотків голосів. 

У багатьох списках сучасних диктаторів світу Поль Бія фігурує поряд з Мсваті III, Теодоро Обіанг Нгема Мбасогою та Робертом Мугабе і займає позиції в списках найгірших диктаторів світу.

Камерун багатий на запаси нафти. Крім того, природні умови для ведення сільського господарства тут більш сприятливі, ніж у інших країнах, розташованих на південь від Сахари. У Камеруні кількість грамотних людей перевищує 70% населення - це один із найвищих показників в Африці. Проте в країні вкрай високий рівень безробіття та велике соціально-майнове розшарування населення. У цих проблемах часто звинувачують нинішнього президента Бію.

поль бія і папа римський

На фото: Бія приймає святе причастя від Папи Бенедикта XVI на месі, що відбулася на стадіоні Амаду Ахіджо в Яунде 19 березня 2009 року під час шестиденного візиту Папи в Африку. Фото: Getty Images

Опозиційна преса не без єхидства називає главу держави "президентом-мандрівником" — більшу частину часу він проводить у Європі. Бія збудував розкішний будинок у рідному селі, придбав квартиру на авеню Фош у Парижі та особняк у Баден-Бадені.

поль бія з дружиною

На фото: з дружиною Шанталь Бія на церемонії закриття Кубка африканських націй (CAN) 2021 перед фінальним матчем між Єгиптом і Сенегалом на стадіоні Stade d'Olembe в Яунде, Камерун, 6 лютого 2022 року. Фото: Getty Images

Дивіться також: Коли був Вова маленький: Рідкісні та історичні фото Зеленського

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme