"Територія, вільна від коронавірусу": Чи усе так райдужно в Угорщині, де не носять маски

Днями побувала у Будапешті, який дивував не тільки своїми визначними пам'ятками та відмінною погодою, а й найжахливішою митницею на кордоні з Україною та ставленням до коронавірусу 

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
"Територія, вільна від коронавірусу": Чи…
Фото: Depo.ua

Я, журналістка Depo.ua, розкажу, як живуть угорці у коронавірусній реальності. 

За півтора року коронавірусу, який шириться світом, я уважно слідкую за правилами перетину кордонів сусідніх держав та правилами всередині країни. Про Угорщину писали багато: мовляв, заселитися в готель можна лише при наявності сертифікату про вакцинацію чи з ПЛР-тестом. Так само і до купалень чи інших публічних місць потрапити також можна лише за наявності документів про ковід. Втім, протягом останніх місяців обмеження суттєво послабили. 

Перетин кордону з Угорщиною

кпп захонь

Зокрема, перетин кордону сухопутним шляхом не вимагає жодних документів про ковід, а ось авіа – потребує. Про перетин угорського кордону можна писати довго, адже це захопливий квест. На КПП Чоп-Захонь люди стоять у черах по 20 годин. Ми на легковому авто впоралися за 10. Побачили чергу з екскурсійних автобусів, що простягалася на десятки кілометрів. Обурені українці влаштували бунт біля шлагбаума на в'їзд до України, на знак протесту затуливши шлях своїм же громадянам. Деякі "блатні" нейтральною смугою обходили десятки авто, які стояли годинами. До речі, коли я почала знімати "блатних" та зателефонувала на лінію довіри ДПСУ, це неподобство на певний час припинилося. 

кпп чоп

Наші прикордонники працюють доволі швидко, а, на питання, чому 20-годинні черги, відповідають прямо: "Угорці завжди так працюють, вони не поспішають і не люблять наших". Після відвідин угорського туалету починаєш розуміти, чого не люблять. Люди біжать до туалету і вибігають швидко, аби не платити 50 євроцентів за користування. В мене було бажання стояти і роздавати ті кляті центи нашим, аби не ганьбилися.

У підсумку ми підрахували, що за одну годину найбільший КПП з Угорщиною може пропускати лише шість легкових авто. При цьому обслуговують туристів молоді хлопці і дівчата. Один запитав мого чоловіка, чи вперше він на цьому КПП, той чесно відповів, що так. "Тоді витягай усі речі, які є в авто", – почув від хлопця. Подивився кожну сукенку, кожне відділення валізи. До речі, на кордоні, окрім біопаспортів, нічого більше не просили. Просто запитали, куди їдемо. Ми принципіально спілкувалися з прикордонниками англійською, але вони удавали, що не розуміли, і перепитували російською. 

На зворотному шляху обрали інший КПП і пройшли два кордони за 50 хвилин. Ніхто нічого не перевіряв, а сертифікат вакцинації у "Дії" просканували за лічені хвилини. 

Угорщина – територія вільна від коронавірусу

будапешт трц

У Будапешті в готелі трохи здивувало, що персонал без масок, але це був лише початок. Згодом виявилося, що масок нема ніде, як, в принципі, і антисептиків, і соціальної дистанції. У ресторанах усі набиваються як кілька у банці. У готелях персонал каже, мовляв, можете не носити маски, тут безпечно. Громадський транспорт – жодної побаченої людини у масці. Якщо ви помітите людину у масці, це, стовідсотково, буде іноземець. 

Купальні, зоопарк, музей – ніхто не вимагає жодних документів про ковід, як і маску. Така сама ситуація і у торговельних центрах, магазинах, галереях, аптеках. 

Уряд країни скасував більшість обмежень ще весною. Маски і ковід-сертифікати наразі вимагають тільки на найбільш велелюдних зібраннях. Втім, наразі чимало експертів закликають владу вжити заходів – адже наразі крива захворюваності вкотре йде вгору і вельми схоже на те, що у країні починається четверта хвиля епідемії. 

Наші люди, коли приїздять до Будапешта, одразу також знімають маски і радіють вільному життю, міркуючи, що Угорщина дійсно чудова, адже окрім визначних пам'яток, смачної їжі та неймовірних пейзажів, тут нема коронавірусу. Таке складається враження. Якось у ресторані власники хотіли поставити поруч з нами стіл для інших відвідувачів, хоча місця було обмаль. Вони дивилися на нас такими здивованими очима, коли ми заборонили це робити і пояснили, що необхідно дотримуватися соціальної дистанції. 

Потім я потрапила на острів Маргіт і побачила те, що вразило. Посередині острову знаходиться неймовірно гарний парк із зеленим газоном посередині. Так ось весь газон оточено камінням. Лише підійшовши ближче розумієш концепцію: кожен камінець, це людина, яка померла від COVID-19. Маркером на білому камінні написано номер померлої людини, її ім'я та вік. 

маргіт померлі від ковіду

Статистика свідчить, що в Угорщині від коронавірусу померло 30.5 тисяч людей. Здається, що не так вже і багато, але, якщо згадати, що населення Угорщини складає 9.75 мільйонів людей, то стає моторошно… Виходить, що у нас зараз 65 тисяч померлих на 40 мільйонів населення, а в Угорщині, населення якої менше у чотири рази, 30 тисяч.

острів маргіт

Коли наступного разу хтось із угорців запропонував моїй сестрі зняти маску і дихати вільно, вона відповіла: "А як же камінчики у парку?". На що отримала лише дивні та байдужі погляди.

Після повернення додому одна людина на весь маркет без маски не так вже і бісить, проте уявляти сад з камінням за кількістю померлих українців не хочеться, досі ті камінчики з Будапешта перед очима… На сьогодні ця цифра становить 65 359 людей…

Фото: Depo.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme