Річниця одеської трагедії: Як це було (ФОТО)

За рік, який минув після трагічних подій в Одесі, слідчі не змогли заарештувати і допитати усіх підозрюваних в організації терористичного акту, який спричинив загибель 43 людей

Річниця одеської трагедії: Як це було (Ф…

Сьогодні в Одесі день жалоби. Рівно рік тому у результаті зіткнень між євромайданівцями і сепаратистами та пожежі у Будинку профспілок загинуло 43 людини. 

Відтоді встановлені причини пожежі, яка завдала найбільше жертв, а також визначено підозрюваних в організації безладів, через які сталася трагедія. Все це, передусім, - проросійські активісти. Близько половини з підозрюваних наразі перебувають у розшуку.

Багато питань стосовно тих подій лишаються відкритими, проте слідство суттєво просунулося у розслідуванні.

Журналісти depo.ua вирішили коротко нагадати вам про події річної давнини.

Марш фанатів, якого не відбулося

2 травня минулого року на стадіоні в Одесі грали між собою "Чорноморець" і "Металіст". Перед тим фанати команд, які давно товаришують між собою, запланували проведення "Маршу єдності України".

Вони мали пройти від Соборної площі по Дерибасівській вулиці і далі до парку ім. Шевченка, де розташований стадіон "Чорноморець". Однак їм не дали розпочати ходу активісти проросійської "Одеської дружини", які також опинилися на Соборній площі. Між сторонами конфлікту почалися перші зіткнення із використанням петард, димових шашок, а також бруківки.

 

Зіткнення біля Грецької площі і перші жертви

Через годину після початку зіткнень з'являється перший загиблий - євромайданівець Андрій Бірюков отримує вогнепальне поранення у легені кулею калібру 5,45 мм. Серед причин загибелі активісти називають те, що йому просто не встигли надати необхідну допомогу - "швидка" прибула із запізненням.

Втеча міліціонерів із місця подій

При цьому працівники міліції практично не втручаються в конфлікт, навіть не намагаються затримати людей, що кидають пляшки із запальною сумішшю і застосовують вогнепальну зброю (зокрема у руках проросійських активістів бачили предмети, схожі на автомат АКС-74У і пістолет-кулемет UZI). Більше того, у відповідь на вимоги євромайданівців втрутитися в ситуацію дві машини міліції залишають місце конфлікту.

Заради справедливості варто зазначити, що є свідчення про використання вогнепальної зброї обома сторонами конфлікту.

Пізніше на перехресті вулиці Грецькіої та провулку Віце-адмірала Жукова від вогнепального поранення в живіт, отриманого в зоні обстрілу біля ТЦ "Афіна", гине молодий чоловік.

Запис, що свідчить про координовані дії міліції і проросійських активістів під час зіткнень 

О 19.30 прес-служба Головного управління МВС в Одеській області заявила про загибель ще двох учасників протистоянь, а також повідомила про поранення трьох співробітників міліції, серед яких, за деякою інформацією, виявився заступник голови обласного управління МВС Дмитро Фучеджі.

Тим часом активісти Євромайдану спершу блокують близько двох сотень проросійських активістів у приміщеннях кількох торгових центрів у районі Грецької площі, а решту поволі змушують відступити у бік Куликового поля, де був розташований табір сепаратистів. Проукраїнські активісти вирушають за ними.

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 1

Проукраїнські активісти спалюють табір сепаратистів на Куликовому полі

Конфлікт на Куликовому полі

Прибувши на площу Куликове поле, євромайданівці за допомогою пляшок із коктейлями Молотова спалили усі розташовані на ній намети проросійських мітингувальників, змусивши останніх забарикадуватися у Будинку профспілок, розташованому поруч.

Пожежа у Будинку профспілок виникає приблизно о 19.45. Проросійські активісти називають причиною займання влучання коктейля Молотова у вікно на другому поверсі, однак ця версія неправдоподібна, враховуючи висоту поверхів у будівлі.

Судячи з усього, осередком займання стали захисні редути сепаратистів у фойє будівлі, зроблені переважно із легкозаймистих матеріалів - дерев'яних піддонів, дощок і меблів, а також ємностей із горючими рідинами - бензин був у генераторі, каністрах і пляшках із коктейлем Молотова.

У міру прогорання вхідних дверей вогонь почав поширюватися далі на верхні поверхи сходовими прольотами за принципом камінної витяжки. Через 10-15 хвилин після займання стався вибух газу, що виділилися при нагріванні оліфи і фарби на стінах сходових прольотів. Температура на сходових прольотах до цього часу становила близько 400-500 градусів Цельсія, в цей момент загинули всі, хто там перебував (раніше було відомо, що значну частину тіл знайшли саме на сходах, які люди, ймовірно, використовували для евакуації).

Пізніше у Генпрокуратурі причиною займання також назвали застосування запалювальних сумішей. Крім того, слідство встановило, що масові заворушення в Одесі були організовані і навмисне сплановані.

Версію про диверсію і застосування в Будинку профспілок хлороформу та інших отруйних речовин, які спричинили швидку загибель багатьох людей, слідство пізніше відкинуло, оскільки вона не знайшла підтвердження.

Наступного дня після трагедії прокурор Одеської області Ігор Боршуляк повідомив, що у результаті зіткнень усього загинуло 46 людей (пізніше цю цифру зменшили до 43), із яких 8 загинули внаслідок падіння з Будинку профспілок, а більше 200 звернулися за медичною допомогою, 20 з яких — міліціонери.

Після трагедії Одеська міська рада прийняла рішення про триденну жалобу у місті. Крім того, два дні жалоби, 3 і 4 травня, були оголошені в Україні.

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 2

Жінка проходить через заставлену квітами площу перед входом до згорілого Будинку профспілок

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 3

Чоловік із квітами, зайшовши всередину згорілого Будинку профспілок, фотографує на мобільний телефон територію перед будинком

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 4

Родичі загиблих проросійських активістів плачуть усередині згорілого Будинку профспілок

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 5

Родичка проукраїнського активіста Андрія Бірюкова, який першим загинув внаслідок зіткнень в Одесі, плаче під час його похорону

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 6

Похорон депутата Одеської облради В'ячеслава Маркіна. Виступаючи на боці сепаратистів, він постраждав від пожежі у Будинку профспілок і помер невдовзі в лікарні 

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 7

Похорон депутата Одеської облради В'ячеслава Маркіна

4 травня 2014 кілька сотень проросійських активістів зранку блокували будівлю міського управління міліції на вул. Преображенській, де перебувало багато затриманих під час заворушень 2 травня. Ввечері вони почали штурм міськвідділу - виламали ворота у внутрішній двір міськУВС за допомогою автозака, та вибили вікна. У результаті міліція звільнила всіх затриманих.
Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 8

Міліція охороняє вхід до Одеської міськради під час акції сепаратистів з вимогою звільнити заарештованих після подій 2 травня проросійських активістів

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 9

Проросійські активісти атакують представника міліції під час акції з вимогою звільнити заарештованих у результаті зіткнень сепаратистів 

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 10

Зіткнення проросійських активістів із представниками міліції під час акції з вимогою звільнити інших сепаратистів, заарештованих після подій 2 травня

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 11

Зіткнення проросійських активістів із представниками міліції під час акції з вимогою звільнити інших сепаратистів, заарештованих після подій 2 травня

Теракт в Одесі: Що сталося у Будинку профсоюзів 2 травня  - фото 12

Звільненого проросійського активіста вітають родичі та інші активісти


Хто винен?

Наразі у причетності до організації масових заворушень в Одесі, внаслідок яких загинуло понад 40 людей, генпрокуратура звинувачує 22 особи. Одинадцять із 22-х звинувачених уже перебувають під вартою, а один загинув, повідомили в Генпрокуратурі.

Також серед тих, кому ставлять у провину одеські безлади, - три представники Євромайдану і 19 проросійських активістів. Загалом 13 учасників заворушень оголошені в розшук. При цьому всі вони - громадяни України.

Один із підозрюваних - колишній заступник керівника одеської міліції Дмитро Фучеджі, який не забезпечив належної реакції міліції для урегулювання конфлікту. Крім того, його звинувачують у прикритті і потуранні діям антимайданівців. За даними слідства, він зараз перебуває на території самопроголошеного Придністров'я, хоча президент невизнаної республіки Євген Шевчук це заперечує.

Крім того, прокуратура розслідує бездіяльність працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій - слідство вважає, що пожежники із запізненням відреагували на загоряння у Будинку профспілок.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme