Світотворчі яйця: Як писанки крокують світом

Розписування яєць - звичай не тільки український, він характерний для більшості слов'янських народів. Однак писанкуванням займаються і далеко за межами європейського континенту

Світотворчі яйця: Як писанки крокують св…

Суперечку про те, що було раніше - курка чи яйце - можна вважати вічною, проте ще древні люди фактично відповіли на неї.

Адже на думку стародавніх індійців, греків і римлян Всесвіт виник із яйця. Відповідне і ставлення було до цього предмета.

Коли ж яйця почали розписувати, ніхто не знає, проте археологи знаходили шкаралупу писанок при розкопках цивілізацій, що існували більше 3000 років тому, і багато з тих візерунків використовується для розпису і сьогодні.

Виставка скульптур-писанок, яка відкрилася на території Софійського собору 9 квітня

Найкраще звичай до розписування яєць зберігся у слов'янських народів, проте подібна традиція є актуальною і далеко за межами Європи. Світотворчий символізм яйця із приходом християнства відступив на другий план, і тепер писанка - один із найважливіших символів Великодня.

Є чотири основних способи прикрашати яйця.

Найпростіший варіант - крашанка. Всі вміють варити яйця, наприклад, у відварі із цибуляного лушпиння. Можна удосконалити одноколірний "візерунок", якщо прив'язати до яйця при варці який-небудь рослинний елемент. Тоді на закритому місці після варіння утвориться візерунок відповідної форми.

Яйця, що варяться в цибуляному лушпинні

Крапанки малюються за тією ж технологією, що і писанки, тобто за допомогою воску і писачків, із занурюванням яйця послідовно у темнішу фарбу, проте візерунок у крапанки надзвичайно простий і зазвичай складається із кружків різного кольору.

Зразок крапанки

Дряпанка має складніший візерунок, проте простішу технологію виготовлення – достатньо зафарбувати яйце в темний колір і продряпати на ньому гострим предметом потрібний малюнок.

Приклади дряпанок

Ну, і нарешті власне писанка. Її малювання вимагає суворого дотримання певного алгоритму і навичок у роботі із фарбами і писачками, тому майстри писанкарства - це справжні художники.

Музей писанки у Коломиї - єдиний подібний музей у світі. Висота пам'ятника яйцю, який є частиною споруди, сягає 13,5 метрів

Майстриня із розписаними страусиними яйцями (фото УНІАН)

Проте коломийську писанку набагато випередила канадська. Висота пам'ятника, спорудженого у місті Вегревілі в провінції Альберта дорівнює 25 метрів і він є найбільшим пам'ятником писанки у світі. Щороку в цьому містечку проводиться Український фестиваль писанки

Зразок традиційної хорватської писанки

У середині березня у Загребі відкрили виставку "Назустріч Великодню", створену із великих стилізованик писанок (фото Mario Kos/Flickr)

Величезне розписане яйце на одній із площ Відня, 2012 рік (фото Ricky/Flickr)

Жінка йде повз велике мальоване яйце на площі Старого міста у Празі, квітень 2014

Писанки, виготовлені лужицькими сербами

Чеські великодні яйця, оздоблені соломою

Румунські писанки

Писанки, мальовані в Греції

У музеї Шпревальд у німецькому Люббенау напередодні католицького Великодня щороку відбувається з'їзд писанкарів. Цього року 38 учасників представили на ньому свої твори

Німець Волькер Крафт, який проживає у Заальфельді, створив "писанкове дерево", на якому розвісив десять тисяч розписаних яєць

Дружина Волькера Кріста готує яйця перед тим, як їх будуть вішати на "писанкове дерево"

Яйце із намальованим на ньому хрестом у руках у індійської жінки



Індонезійські студенти прикрашають 60-сантиметрові великодні яйця під час мистецького змагання на острові Ява, 1 квітня 2015 року.

 


Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme