Степанов попереджає про "подвійну мутацію" коронавірусу: Що це і чи варто боятися

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що Україна пройшла пік третьої хвилі коронавірусу, але попередив про новий штам коронавірусу – так звану "подвійну мутацію"

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Степанов попереджає про "подвійну мутаці…
Фото: УНІАН

 "Ми пройшли пік захворюваності - це третя хвиля, я вважаю, що ми і далі будемо йти на зниження кількості недужих. Але ... дуже важливо, щоб ми дотримувалися правил, до того ж, в умовах тих мутацій, які супроводжують цей вірус. У нас є вже і британський, і південноафриканський штам, і ми це побачили за тяжкістю захворювання. Зараз зафіксована ще одна мутація, так звана подвійна мутація, у Великій Британії, Індії, Гонконзі", - сказав міністр в ефірі 24 каналу.

Журналісти Depo.ua зібрали наявні дані про цей новий штам і пояснюють, чи варто через це перейматися.

"Подвійна мутація", вона ж – "індійський варіант" або B.1.617 (офіційна назва) була помічена в західному індійському штаті Махараштра – ранньому епіцентрі другої хвилі у Індії.

24 березня міністерство охорони здоров'я Індії повідомило, що 15% -20% випадків коронавірусу у цьому регіоні мали дві мутації: E484Q і L425R. Їх поєднання було незвичним, адже до цього їх фіксували лише окремо, в інших варіантах коронавірусу. За останніми даними індійського МОЗ, з того часу 15-20% перетворилися на 60%.

Існує думка, що саме цей варіант підживлює нову смертоносну хвилю випадків Covid-19 в Індії, яка чи не найбільше у світі постраждала від Covid-19. Але чи дійсно це так?

Що це за мутації?

Мутація E484Q подібна до E484K, мутації, виявленої у варіанті родом з Південної Африки – часто вона робить вірус стійким до вакцин. 

Мутація L452R була виявлена ​​у швидко розповсюджуваних варіантах у Каліфорнії (B.1.427 та B.1.429). Вона може збільшити силу зв’язування "спайкових білків" з рецепторами ACE2 на клітинах людини, роблячи їх більш трансмісивними. L452R також може потенційно посилити реплікацію вірусу. 

Теоретично, разом E484Q та L452R мають давати більш легкий у розповсюдженні та більш стійкий до антитіл варіант коронавірусу. Але точно говорити зарано – нині "подвійна мутація" лише вивчається, а науковці називають  її " потенційно тривожною". 

Де вже виявили "індійський варіант"?

Крім власне самої Індії, "подвійну мутацію" зареєстрували у Великій Британії, США, Ізраїлі, Австралії, Новій Зеландії та Німеччині. Щоправда, здебільшого ці випадки були так чи інакше пов’язані із поїздками до Індії і, принаймні поки що, не є масовими.

Наприклад, 20 травня Ізраїль зареєстрував вісім випадків "подвійної мутації" - переважно серед людей, що приїжджають з-за кордону. Там також зазначили, що вакцина Pfizer-BioNTech "має проти цього варіанту ефективність, хоча і знижену", повідомляє Reuters . Наразі це чи не єдині дані щодо вакцин у взаємодії з даним штамом.

Чи є "індійський варіант" більш смертоносним?

Наразі науковці не мають відповіді на це запитання. У всьому світі три нові варіанти коронавірусу викликали особливе занепокоєння. Серед них – британський, південноафриканський та бразильський. Дослідження показують, що вони є більш заразними, і деякі докази вказують на те, що один з них є більш смертоносним. Чи доєднається до цієї групи варіант з Індії, покаже час.

"Гарні" новини

Втім, подвійною мутацією все не обмежується. За останніми новинами з Індії, там виявили потрійну мутацію . Про це пише індійське видання NDTV. Деталі поки що невідомі.

Чи є межа у кількості мутацій коронавірусу?

Генетичний код коронавірусу складається із чотирьох різних хімічних основ або молекул, які можна зобразити довгою комбінацією із чотирьох букв. Код Sars-Cov-2 складається із 29 881 таких букв. Ці "листи" містять інструкції щодо виготовлення 9860 амінокислот, які є будівельними елементами білків вірусу. Коли ці хімічні основи змінюються, амінокислоти також змінюються, що може впливати на форму білків вірусу. У свою чергу,  ці зміни форми можуть впливати на функціонування вірусу: наприклад, на те, як він зв’язується з клітинами людини та розповсюджується.

Попередні дослідження інших РНК-вірусів які, як і SARS-CoV-2, мають єдину нитку РНК в якості генетичного матеріалу, з’ясували, що більше ніж половину основ в цих вірусах можна змінити, йдеться у журналі LiveScience. Математично це означає, що при довжині вірусу у 10 000 пар таких основ, існує 4 ^ 5000 можливостей генетичної послідовності.

Якщо такий висновок можна застосувати і до нашого "героя", у якого генетичний код утричі довший, то для його генетичної послідовності може бути 4 ^ 14 941 різних можливих комбінацій. Втім, це лише підрахунок основних змін літер та їхньої послідовності, коли одна хімічна речовина замінює іншу. Але є і інші мутації, такі як делеції або вставки в геномі, що може збільшити кількість можливих варіантів розвитку подій.

Та чи означає це, що мутації коронавірусу ставатимуть все більш небезпечними для людини? Аж ніяк. Величезна кількість з них – нейтральні і не мають для нас жодного значення. Деякі мутації можуть бути смертельними для самого вірусу. Для людства мають значення лише мутації у так званому "шиповому білку" коронавірусу – це його зброя, яку він використовує для закріплення на рецепторах АСЕ2 на поверхнях клітин людини. 

Джон Мур, професор мікробіології та імунології з Університету Корнелла в Ітаці, слова якого наводить видання, зазначає: не кожна мутація буде визначена як новий "варіант" коронавірусу. "Тихі мутації трапляються, але вони не актуальні. Варіанти, які ідентифікуються та мають назву, як правило, мають варті уваги властивості - наприклад, більшу здатність передаватись людям або уникати дії вакцин", – каже він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme