Стартап по-українськи: як заробити на онлайн-навчанні

Оволодіти професією програміста або вивчити англійську сьогодні можна безкоштовно. На платформі онлайн-курсів Prometheus вже біля 85 тис. користувачів. Ідеологи проекту зізнаються, що на такий успіх навіть не розраховували

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Стартап по-українськи: як заробити на он…

Співзасновнику проекту Івану Примаченку 25 років. Хлопець вчиться в аспірантурі історичного факультету КНУ ім. Шевченка, а весь вільний час присвячує розвитку революційної для України освітньої платформи.

Depo.ua розвідав у Примаченка, як реалізувати власний проект з нуля і що корисного зможуть знайти українці на його ресурсі.

НАС ЗАПЕВНЯЛИ, ЩО СТВОРИТИ ПРОЕКТ БЕЗ ГРОШЕЙ НЕМОЖЛИВО

Бажання створити щось своє у хлопця виникло вже давно. Так, першою ластівкою став проект "Лови момент!", присвячений студентському життю. Взятися за платформу онлайн-курсів Іван вирішив, переконавшись у їхній користі на власному досвіді.

"Я пройшов кілька курсів західних університетів з історії, а одного разу вирішив перевірити, чи можна освоїти з нуля програмування, адже книги мені не допомогли. Записався на курс Гарвардського університету, і все вийшло. Я зрозумів, що завдяки онлайн-курсам люди можуть навчитись чомусь принципово новому. Це не просто модний тренд, а справжня революція в освіті. Тоді ж захотів зробити щось подібне в Україні", - розповідає хлопець.

Спочатку Примаченко створив курси бренд-менеджменту при КНУ ім. Шевченко. Але швидко зрозумів, що стіни одного університету для проекту затісні. Скооперувавшись із викладачем КПІ Олексієм Мовчановським, у жовтні минулого року він вирішив запустити масштабний міжвишовий проект Prometheus.

Стартап національного масштабу: українцям пропонують здобувати нові професії безкоштовно - фото 1

Засновники проекту - Іван Примаченко та Олексій Мовчановський

За його словами, спочатку в успіх проекту мало хто вірив, адже запускалась платформа практично без копійчини.

"Проект надскладний, бо комбінує багато всього. Потрібно знайти класних викладачів і вмовити їх безкоштовно працювати. Зняти і змонтувати курси. Зробити сайт, розробити методичні рекомендації для лекторів, адже в Інтернеті своя специфіка. Зрештою, забезпечити піар... Більшість з наших співрозмовників запевняла, що зробити це на волонтерських засадах неможливо. Але ми раді, що вони помилились", - коментує стартапер.

СТВОРЮВАТИ ПЛАТФОРМУ ДОПОМАГАЛИ САМІ КОРИСТУВАЧІ

Сайт Мовчановський і Примаченко написали самостійно. Першому допомогли професійні навички, другому - знання, здобуті на онлайн-курсах. Доволі швидко сформувалась і команда з п'яти волонтерів, готових присвячувати проекту чимало часу.

"Приєднався наш знайомий режисер. Потім пішли у школу журналістики Києво-Могилянської академії, просити студію для зйомок курсів. Студію нам виділили безкоштовно, а серед студентів-магістрів знайшли свого майбутнього оператора. Написали у "Фейсбуці", що потрібен дизайнер-волонтер, і людина вийшла на зв'язок. Це яскравий приклад самоорганізації людей навколо цікавої справи. Таке вміння - характеристика українського суспільства після Майдану. До речі, сам сайт знаходиться на сервері, який нам безкоштовно надав в аренду один із дата-центрів", - розповідає Примаченко.

Багато в чому допомогли самі користувачі. Один хлопець налаштував робочу пошту, а дівчина намалювала карти для лекцій з історії України.

Спочатку на Prometheus було чотири курси - "Фінансовий менеджмент", "Історія України від другої світової до сучасності", "Алгоритми і структури даних" і "Структура програмування", а кількість користувачів після першого місяця роботи становила 15 тис.

"Ми прогнозували, що після перших восьми місяців цифра сягне відмітки 40-45 тис. А в реальності вийшло більше 85 тис. Тож за кілька місяців ми перетнемо позначку у 100 тис. - це чудовий показник, який перевищив наші очікування", - каже хлопець.

Згодом до проекту приєдналися чотири провідні українські виші, ставши офіційними партнерами Prometheus.

При цьому Примаченко, акцентує, що на легке життя майбутнім стартаперам розраховувати не слід - він разом з партнером і досі працює без вихідних, приділяючи проекту 14 годин на добу.

ВИКЛАДАЧІ ПОВИННІ БУТИ НЕ МЕНШ ВІДОМИМИ, НІЖ РОК-ЗІРКИ

Звісно, коли викладачам пропонують розмістити власний курс на ресурсі, ті нерідко відмовляють. Але до цього стартапери ставляться як до невід'ємної частини будь-якої справи. Тим паче, що наразі пропозицій від викладачів більше, ніж працівники Prometheus можуть обробити.

Стартап національного масштабу: українцям пропонують здобувати нові професії безкоштовно - фото 2

"Викладачі створюють курси безкоштовно. Для них це можливість стати відомими, чудовий піар. З іншого боку, так можна донести знання до великої кількості людей. Візьмемо для прикладу Олексія Геращенка, викладача нашого першого курсу з фінансового менеджменту. Він цей курс читає в бізнес-школі Києво-Могилянської академії для аудиторії з 50 осіб. А у нас на курс вже зареєструвалось більше 20 тис. слухачів. Завершило 3-4 тис. Це більше людей, ніж Олексій встигне навчити у бізнес-школі за все життя. Ми живемо в суспільстві знань. А в такому суспільстві талановиті викладачі повинні бути такими ж відомими, як рок-зірки", - акцентує Примаченко.

При цьому у проекту є свої умови до лекторів. По-перше, їх майбутній лектор повинен мати певний викладацький стаж, не обов'язково університетський. Підходить досвід у проведенні семінарів та зустрічей для зацікавлених людей. По-друге, людина повинна викладати цікаво. Перед тим, як почати співпрацювати з потенційним викладачем, їхня команда проводить співбесіду, опитує його студентів. І по-третє, викладач має бути готовим працювати над відео майбутніх лекцій, граючи за правилами Інтернет-комунікацій.

"За результатами останніх досліджень, слухач втрачає цікавість до предмета розмови після 6 хвилин безперервного викладення матеріалу. Зараз у нас ліміт у 15-20 хвилин, але з осені змінюватимемо правила. Тож викладачі будуть повинні змінити звичний для них формат", - говорить Іван.

ДО НОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ СТАВЛЯТЬСЯ ЗІ СКЕПСИСОМ, АЛЕ ПЕРШІ КРОКИ ЗРОБЛЕНО

На Prometheus користувачам пропонують курси з інформаційної безпеки, основ комунікації, захисту прав споживачів, економіки, тестування програмного забезпечення, журналістики.

В найближчих планах засновників проекту - запуск циклів лекцій.

"Якщо курси будуть організовані в цілі програми, це підвищить їхню цінність. Скоро будемо починати цикл лекцій з підприємництва, який допоможе людині з нуля запустити власний бізнес - чи то технологічний стартап, чи то щось більш традиційне. Також у планах - цикл курсів з іноземних мов. Будуть курси, які дають можливість освоїти нову професію. Наприклад, програмування та бухгалтерського обліку. Ми хочемо, щоб принаймні частина курсів мала практичний характер", - стверджує Примаченко.

Зізнається, що часто отримує від потенційних лекторів доволі дивні пропозиції. Наприклад, один раз відмовив людині, яка хотіла навчити українців основ езотерики. Занадто вузькоспеціалізовані курси поки що теж лишають поза увагою.

"Ми хочемо зосередитись на дисциплінах, потрібних великій кількості людей. А одна з наших цілей - спробувати інтегрувати онлайн-курси в систему вищої освіти. Така практика вже є на заході, і вона дає чудові результати. Зокрема, студенти засвоюють матеріал онлайн, а відточують знання на семінарах. За змішаною системою майбутнє, адже вона дозволяє з одного боку, залучити найкращих у країні лекторів. А з іншого - зберігає можливість живого "зрізу" знань. Впродовж наступних півроку ми спробуємо запровадити таку практику в Україні", - каже хлопець.

За його словами, поки що до освітніх онлайн-технологій у нас ставляться зі скепсисом. Проте перші кроки до освітньої революції вже зроблено. Зокрема, у засновників Prometheus вже є попередні домовленості з Міносвіти про створення курсів підвищення кваліфікації вчителів.

ЯК ЗАРОБИТИ НА СТАРТАПІ

Прибутку платформа поки що не приносить, але у її ідеологів є план з монетизації проекту. По-перше, Prometheus пропонує компаніям створити курси для власного персоналу - стверджують, що таке навчання обійдеться значно дешевше, а користі принесе не менше.

А по-друге, вже зараз на платформі впроваджують верифіковані сертифікати. По закінченню курсів користувачам видаватимуть іменні документи.

"Після курсів студент може скласти іспит онлайн - відповівши на ряд запитань, або ж, наприклад, якщо йдеться про програмування, - власноруч написавши код. Система підраховує кількість балів, і, якщо ви впорались з більшістю завдань, видає вам сертифікат. Проте у безкоштовному варіанті такий документ одна людина може отримати за іншу. Тепер ми пропонуємо іменні сертифікати - ви надсилаєте знімки з веб-камери, скани документів, і зрештою отримуєте документ на власне ім'я", - розповідає Примаченко.

При цьому каже, що освітніх ліцензій в Міносвіти не отримував і навіть не намагався.
"Україні є сотні вишів, які мають ліцензію. І багато з них - профанація чистої води. Сертифікат державного зразка не відрізняється у КНУ ім. Шевченка та педагогічного інституту в якомусь райцентрі. В сучасному світі репутація важить набагато більше. Наш фокус - це якість. Тому ми добиватимемось того, щоб люди, які прослухали наші курси, і справді отримували вагомий набір знань з дисципліни", - говорить стартапер.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme