Собачі GPS-навігатори за $850: Навіщо вони песикам на кордоні та чи знадобиться вашому чотирилапому улюбленцю

На сторожі державного кордону України – близько 1600 різних за харакером та породою службових песиків, а в собачому дитсадку підростає нове покоління охоронців. Нещодавно ж у чотирилапих з’явилися девайси, які коштують сотні доларів і гарантують їхню безпеку та поліпшують службу

Аліна Євич
Журналістка
Собачі GPS-навігатори за $850: Навіщо во…
Фото: Державна прикордонна служба України

Про нові гаджети чотирилапих прикордонників дізнавалися журналісти Depo.ua.

GPS-навігатори з вдосконаленою системою стеження

Днями українські прикордонники завдяки міжнародній співпраці з Данією отримали сучасні комплекти GPS-навігаторів "GARMIN Alpha100" з вдосконаленою системою стеження за службовими собаками. Один девайс допомагає відслідковувати пересування одразу 20 тварин і завдяки цьому покращує рівень їх підготовки.

Службові собаки в ошийнику "Альфа"

"Ми тренуємо собак знаходити людину по запаховому сліду. А навігатори малюють схему руху тварини, допомагають з'ясувати, чи вона відхиляється, відволікається на щось. Наприклад, один ошийник ми даємо помічнику (людині, яку потрібно буде знайти), а інший надягаємо на собаку. Помічник йде, а собака його шукає. На екрані з’являються дві лінії – пересування людини і пса. Потім ми можемо їх накласти і зрозуміти, наскільки чітко собака йде по сліду", – пояснює журналістам Depo.ua фахівець Кінологічного навчального Центру Олександр Ревуцький.

Кінолог додає: цей навігатор може показати різницю слідів навіть у метр - і допоможе визначити, чому собака відхилилася від маршруту і пройшла по запаховому коридору (який через вітер може відхилитися на 3-5 метрів). До того ж програма навігаторів дозволяє поставити мітку в конкретному місці (наприклад, якщо під снігом захована якась річ чи іграшка) і спостерігати, як швидко службовий пес знайде захований предмет.

Вібрація замість похвали: кінологічні секрети

Службові прикордонні собаки отримали коштовні ошийники

Окрім навігатора, в нашийники вбудована функція вібрації – такий сигнал для кожного окремого пса може означати різну команду. 

"Як правило, вібровиклик є у звичайних електроошийниках для собак і функція вібрації в них - це ніби заохочення. Тобто за правильне виконання команди подається так званий виклик і нашийник вібрує. Це для собаки сигнал, що він молодець, і означає те саме, що й словесна похвала", – розповідає кінолог Олександр Ревуцький.

Для службових собак дистанційний вібровиклик слугуватиме більше командою, аніж похвалою. Таку ж функцію виконуватиме і звуковий сигнал. 

"Пікання, яке видаватиме ошийник, можна використовувати, якщо собака робить щось не так – він буде для неї командою "стоп". Можна ж видресирувати собаку, щоб при цьому звуку він повертався до господаря.

Ці команди для кожної собаки ми регулюватимемо окремо, бо все залежать від того, що ми від неї хочемо - чи щоб вона наздоганяла порушників, чи щоб шукала наркотики чи зброю, наприклад. Можна видресирувати собак, щоб вони сідали, лягали чи подавали голос, коли чують цей сигнал", – каже кінолог. 

Окрім перерахованих функцій, ошийники у темряві можуть світитися - завдяки цьому прикордонникам буде легше знайти чотирилапого товариша. Однак Олександр Ревуцький додає, що для прикордонників ці системи - нові й експериментальні, тому разом зі службовими псами навчатимуться й кінологи.

Десятки тисяч за "Альфу": скільки коштують новітні ошийники на службових псах

Службові собаки отримали нові ошийники

Українські прикордонники отримали комплекти GPS-навігаторів "GARMIN Alpha100" безкоштовно у рамках міжнародної технічної допомоги "Підтримка Держприкордонслужби України у запобіганні та боротьбі з незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухових речовин", за сприяння ОБСЄ. Проте сьогодні українці можуть придбати навігатори й самостійно - хоча й обійдеться це недешево.

За інформацією одного з інтернет-магазинів, який продає оригінальні системи, вартість цих навігаторів - 24 276 гривень. Дещо дешевше обійдеться оптова закупівля - тоді одна система коштуватиме до 22 тисяч гривень.

"Столичний собака - не службова махіна": кінолог про спецошийник

Столичним псам купувати такий ошийник кінолог не радить

Кінолог із Луцька Софія Макогон зауважує, що власникам звичайних собак не варто витрачати кошти на такі девайси. Якщо господарі хочуть контролювати пса, ліпше обрати бюджетний ошийник з функцією підсвітки.

"Для такого суперконтролю в місті немає причин - звісно, якщо собака не на самовигулі, чого я категорично не раджу. Ошийник із вібрацією та звуковим сигналом створений для того, щоб контролювати пса на великих дистанціях. У місті відпускати собаку далеко від себе не варто, максимум - кількадесят метрів. Накладати карту маршруту собаки не треба - якщо у вас немає мети самостійно виховати суперпса. Тим більше, що це навряд чи вдасться. Домашній собака - не службова махіна. А ще в основу цього навігатора встановлена функція відслідковування двох десятків собак. А я не думаю, що в містах живуть люди, які одночасно вигулюють навіть 10 псів. 

Тому моя порада - купити якісний ошийник для собак, який коштуватиме одну-три тисячі гривень. Він буде світиться (тому ви знайдете собаку в темряві), в ньому може бути встановлений навігатор (і вам буде достатньо однієї точки на карті, щоб побачити, де зараз бігає собака). 

Функція ж звукового сигналу не надто потрібна. До того ж вона вимагає величезних сил, щоб пояснити псу, що від нього хочуть. Тому найкращий варіант - витратитись на кінолога, який налагодить ваш зв’язок із собакою. Щоб коли ви покликали пса - він прибіг. Але тут додам, що не лише від собаки все залежить, а й від вас - і від поведінки, й від характеру та тональності голосу", - пояснює кінолог.

Фото: Кінологічний навчальний центр

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme