Школярів хочуть змусити вчити християнську етику: Чому опираються батьки і як виправдовується МОН

Предмети "Основи християнської етики" й "Біблійна історія та християнська етика" можуть стати обов'язковими для учнів середньої школи –  і це неабияк обурює батьків

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Школярів хочуть змусити вчити християнсь…

Зокрема, нововведення прописано у проєкті типової освітньої програми для 5 - 9 класів. 13 січня проєкт виклали для громадського обговорення, а 28 січня обговорення завершилося. Тепер МОН має прийняти остаточне рішення – що залишиться у програмі, а від чого варто відмовитися.  Нову програму можуть запровадити вже з 1 вересня. 

За пропозицією Міністерства, школярі 5 та 6 класів мають щотижня відвідувати уроки з "Основ християнської етики" і отримувати оцінки з даної дисципліни.

Така новація – одна з перших ініціатив Сергія Шкарлета на посаді міністра освіти.  У МОН пояснюють, що дисципліни сприятимуть вихованню школярів. Наразі Християнська етика чи то просто Етика викладаються у деяких школах, проте відвідування таких уроків є факультативним. 

Деяким батькам не сподобалася така пропозиція – яка, на їхню думку, вона порушує одразу декілька законів Конституції України та чинить тиск на дітей, як моральний, так і фізичний, адже предметів у школі і так багато, а з введенням нових дисциплін, діти ризикують "застрягати" у школі на 7-8 уроків.

Флагманами у боротьбі виступили активні батьки спільноти "Батьки SOS". Першою, хто став на захист прав батьків та їхніх дітей, стала співзасновниця ГО "Батьки SOS" Альона Парфьонова. Вона написала про це у спільноті:

Питання почали висвітлювати на телебаченні, аби привернути до дискусії якомога більше батьків учнів.

 

До речі, представники різних конфесій вже готують зустріч з представниками МОН, аби обговорити виховання молоді. 

"Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій ініціюватиме зустріч з міністром освіти і науки з цілої низки питань", – йдеться зокрема в офіційному повідомленні Української Церкви Християн Віри Євангельської.

Як зараз у школах викладають Християнську етику 

Курс "Основи християнської етики" належить до факультативних предметів. Назва предмету та варіативність викладання залежить від місця, у якому проживають школярі. Наприклад, до анексії Криму місцеві жителі здебільшого вивчали "Ісламську етику". Головне – за бажанням та вибором батьків. 

Аби "Християнська етика" з'явилась у шкільному розкладі, потрібно, аби більшість батьків конкретного класу або школи поставили підписи під відповідним клопотанням. Тобто, зараз лише за ініціативою директора, якого підтримають батьки учнів, можливо факультативне викладання дисциплін, пов'язаних з християнською етикою. 

Батьки проти: чому МОН зганьбилося через християнську етику

Шкарлет Етика

Завдяки жвавому обговоренню дискусія навколо даного питання привертає чимало уваги. Нещодавно директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Юрій Кононенко дав інтерв'ю порталу "Освіторія", у якому відповів на питання і щодо предмета "Християнська етика". Чиновник запевнив, що йдеться загалом про етику, а не про християнство чи будь-яку релігію.

"Там вивчаються саме етичні питання, можна сказати, що вони там перевірені роками, десятиліттями, століттями, тисячоліттями", — заявив він.

Згодом інтерв'ю директора Департаменту освіти було видалено з порталу. Деякі відповіді чиновника встигла опублікувати Альона Парфьонова.

Це інтерв'ю наробило багато галасу серед батьків. Чиновник не дав жодної чіткої відповіді, сказавши, що предмет "Етика" стане частиною освітніх програм, проте батьки самі зможуть обирати чи то просто етику, чи саме християнську. 

 

Також відомо, що пан Кононенко зазначив, що ініціатива такого нововведення з'явилася не просто так, мовляв, батьки самі зверталися до МОН з пропозицією "узаконити" курс християнської етики. Через цю заяву і слова про те, що загалом низка "моральних" предметів взагалі не про християнство або релігію загалом, більшість батьків обурилися, адже мережею почали ширитися уривки зі сторінок підручників, за якими планують викладати вищезазначені предмети.

Альона Парфьонова вже встигла провести у спільноті опитування щодо доцільності введення курсу до шкільної програми. Завдяки тривалій дискусії, це питання обговорює все більше батьків, ЗМІ та громадських діячів. 

 

 

Християнська етика як обов'язковий предмет у школі: чому батьки проти

У підсумку обговорення можливого введення курсу "Християнська етика" до освітніх програм шкіл, стало зрозуміло, що більшість батьків – принаймні, тих, хто висловлює думку у соцмережах, – проти нововведення. Хтось не хоче, аби на дитину з ранніх років тиснули релігією, хтось вважає, що дитина має сама визначитися в таких питань, інші акцентують, що такий предмет можна вводити лише при наявності нормальних підручників і так далі. Питання дуже гостре та болюче, як показує дискусія.

Проте основними причинами "проти" батьки називають – порушення Конституції та велике навантаження на дітей. Так, згідно з Конституцією, церква і релігійні організації відокремлені від держави. Проте введення предметів подібного штибу повністю порушують цю норму. А щодо навантаження, то батьки учнів вже скаржаться, що попри введення 12-річного навчання тривалість навчального дня не скоротилася: школярі 5-6 класів мають по 6-7 уроків, а з 8 – по 7-8.  Тому не вистачає часу на відвідування факультативів, гуртків, виконання домашніх завдань або щасливе дитяче дозвілля. 

Відповідно, якщо "Етику" введуть до освітніх програм з наступного року, навантаження ще зросте. Така ситуація не влаштовує батьків.

Навчальна програма "Основи християнської етики" Навчальна програма "Християнська етика в українській культурі"...

Опубліковано Inna Sovsun Пʼятниця, 5 лютого 2021 р.

Співзасновниця ГО "Батьки SOS" нагадує тим батькам, які не захочуть, аби їхні діти відвідували уроки Етики, що є вихід:

Слід зазначити, що курс "Християнської етики"  вже давно майорить над шкільними освітніми програмами. Можливе впровадження його у програму почали обговорювати ще за президентства Віктора Ющенка. Втім, поки батьки тримають оборону, наголошуючи на тому, що Українська – світська держава. Можливо, якщо б предмет вивели за межі релігії і звели до вивчення загальнолюдських цінностей, ініціатива була б популярнішою. Хоча й тут вельми вірогідні скандали з "традиційними сімейними цінностями" та дискримінацією цілих груп населення. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme