Що страшніше: наслідки COVID-19 чи побічні ефекти вакцини

Більшість опитувань свідчать, що люди не вакцинуються від коронавірусу через страх, що препарати для щеплення недостатньо перевірені. Також багато хто побоюється побічних реакцій на вакцину

Журналіст стрічки новин
Що страшніше: наслідки COVID-19 чи побіч…
Ілюстративне фото. Джерело: Рixabay

Нещодавнє дослідження Українського інституту майбутнього показало, що вакцинуватись від коронавірусу не планує понад третина українців. А дискусії про те, що ризикованіше – щеплення чи сама хвороба – точаться від початку вакцинальної кампанії. Depo.ua розбирався, як співвідносяться ці ризики. 

Як у світі контролюють безпечність вакцин

У МОЗ пояснюють, що усі препарати для щеплення підлягають дуже суворому тестуванню та перевіркам на безпеку. Клінічні дослідження відбуваються за участі тисячі, а подекуди й десятки тисяч людей. На цьому етапі можна виявити найпоширеніші реакції та зробити висновки, чи препарат безпечний.

Як правило, клінічні дослідження препаратів проводяться у три фази:

  1. Спершу вводять вакцини невеликій кількості людей – так вперше оцінюють безпеку препаратів.

  2. Потім вводять препарат сотням добровольців – це потрібно для подальшої оцінки його безпеки й здатності генерувати імунну реакцію.

  3. Після цього вакцину вводять тисячам добровольців і проводять порівняння з аналогічною групою людей, які отримали плацебо – це дозволяє визначити ефективність препарату і  перевірити безпеку на більшій групі. 

вакцинація від коронавірусу

Всі дослідження проводяться за участі добровольців та їхньою письмовою згодою. Якщо раніше  безпечність і ефективність вакцини визначали багато років, тепер завдяки фінансовим та науковим можливостям це можна зробити у рази швидше.

Як на наш організм впливає COVID-19 і вакцина: відповіді на важливі питання

Ті, хто відмовляються вакцинуватися від коронавірусу, зазвичай налякані страшилками про побічні ефекти та роблять ставку на природний імунітет. Та чи дійсно ці страхи виправдані? 

Від чого помирають частіше: коронавірусу чи вакцинації?

У МОЗ стверджують, що дізнатися, що частіше спричиняє летальні випадки: коронавірус чи вакцинація, можна за допомогою простих цифр. Фахівці проводять аналогію: минула хвиля COVID-19 забрала 56 тисяч життів в Україні – це понад 500 осіб щодня. А за сім місяців вакцинальної кампанії було зафіксовано лише 103 повідомлення про летальні випадки.

коронавірус

На момент публікації матеріалу у МОЗ заявили, що розслідували вже 80 випадків і не знайшли доказів, що смерті пов'язані з вакцинацією. Тобто смерті збіглися в часі з проведеним щепленням, а причинно-наслідковий зв’язок з вакцинацією відсутній. Щодо інших повідомлень про смерті триває розслідування.

Від чого частіше утворюються тромби: після коронавірусу чи вакцинації?

Медики стверджують, що тромби частіше утворюються після того, як людина перехворіла (як важко, так і у легкій формі), аніж після щеплення. У тих, хто потрапляв до лікарні з діагнозом "коронавірус", показники утворення тромбів були вищими. 

тромби після вакцинації

Щодо твердження, що щеплення вакциною AstraZeneca можуть призводити до утворення тромбів, лікарі зазначають: таке стається приблизно в однієї людини з 50 тисяч. у віці до 50 років (вірогідність 0,002%) та в однієї людини на 100 тисяч осіб віком від 50 років (вірогідність 0,001%).

Водночас від тромбозу у світі щодня помирає близько 1 600 людей, а за рік понад 10 мільйонів смертей пов’язані саме з венозним тромбоемболізмом.

Від чого частіше з'являються проблеми із серцем: після коронавірусу чи вакцинації?

Одне з досліджень британських вчених показало, що 50% людей, які потрапили до лікарні з важким перебігом COVID-19, мають проблеми з серцем навіть через місяці після одужання. Крім цього, отримати ускладнення у виді серцевих хвороб можуть і люди, які перенесли коронавірус у легкій формі.

проблеми із серцем після вакцинації

Щодо того, чи виникають проблеми із серцем після вакцинації від коронавірусу, то медики зазначають, що були зареєстровані дуже рідкісні випадки міокардиту (запалення серцевого м’яза) та перикардиту (запалення зовнішньої оболонки серця). Запалення серцевого м’яза чи його оболонки траплялося переважно у молодих чоловіків. Більшість випадків були легкими та проходили за кілька днів.

Однак п'ятеро людей все ж померли після щеплення: вони були або похилого віку, або із супутніми захворюваннями.

Через що більше страждає нервова система: від коронавірусу чи вакцинації?

Медики розповідають, що сама коронавірусна хвороба пов'язана з багатьма неврологічними ускладненнями, серед яких – синдром Гієна-Барре. Це надзвичайно рідкісний нервовий розлад, у якому імунна система людини вражає власні периферичні нерви. Синдром може призводити до м'язової слабкості та втрати чутливості в ногах та/або руках. У важких випадках перенесення хвороби – до майже повного паралічу. Одне з досліджень вчених свідчить, що після перенесеного COVID-19 ця хвороба розвивається у 15 зі 100 тисяч інфікованих коронавірусом, тобто у 0,015% випадків.

синдром Гієна-Барре

У вересні 2021 року Європейське агентство з лікарських засобів додало синдром Гієна-Барре як можливий побічний ефект вакцини проти коронавірусу AstraZeneca після того, як було зареєстровано 833 випадки цієї хвороби на 592 млн доз вакцини, які були введені у світі до 31 липня 2021 року. Це означає, що шанси отримати цю хворобу після щеплення вакциною AstraZeneca мають 14 людей на 1 млн (0,0014%). 

У більшості випадків виникнення цього захворювання після вакцинації усі симптоми вдалося повністю вилікувати. Науковці резюмують, що йомвірність отримати це ускладнення через коронавірус у 10 разів вища, ніж після вакцинації. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme