Що потрібно знати про сказ, аби не заразитися: Симптоми інфікування і перша допомога при укусі

Щороку у світі від сказу гине понад 55 тисяч людей і понад 1 млн тварин. Інфікуватися можна як від диких, так і від свійських тварин, і не завжди через укус – достатньо подряпини, мікроушкодження шкіри, контакту зі слизовими оболонками чи навіть ослинення хворою твариною

Журналіст відділу новин
Що потрібно знати про сказ, аби не зараз…
Ілюстративне фото. Джерело: Рixabay

Офіційна статистика в Україні свідчить про те, що з січня по вересень 2021 року в країні не було підтверджених випадків сказу серед людей. Однак інфікування тварин фіксувалося. Сказ може чатувати на нас всюди, тому дуже важливо знати, як вчасно його розпізнати та що робити, якщо зараження відбулося.

Що таке сказ і як відбувається інфікування

Фахівці Міністерства охорони здоров'я характеризують сказ як гостре інфекційне вірусне захворювання тварин і людей. Інфікування людей найчастіше відбувається в результаті контакту з хворими на сказ домашніми котами й собаками та дикими тваринами: лисицями, вовками та кажанами. Небезпечними є й безпритульні невакциновані тварини.

сказ у тварини

Слина хворих на сказ тварин стає заразною в останні дні інкубаційного періоду від моменту зараження. Вона залишається інфікованою протягом усього періоду хвороби. Як свідчать дані ВООЗ, у 99 % випадків люди підхоплює хворобу від домашніх собак, а 80% заражених – мешканці сільських регіонів.

Як зрозуміти, що тварина хвора на сказ

Виявити, чи дійсно тварина скажена, можна лише за допомогою відповідних аналізів. Однак про ознаки захворювання можуть свідчити низка симптомів. Зокрема, прояви захворювання залежить від його стадії.

скажена тварина

  1. Спершу хвора тварина стає пригніченою, лежить, втрачає апетит. Водночас вона може бути ласкавою і примхливою.

  2. Наприкінці другого дня у неї виникає неспокій, вона намагається сховатися в куток (під ліжко в будку), хапає ротом повітря, може розгризати свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети, нападає на людей. Період збудження триває три-чотири дні.

  3. На шостий-восьмий день тварина гине від хвороби.

Також про наявність сказу може свідчити надмірна слинотеча, блювота, прояви виснаження. 

Як сказ проявляється у людини

Тривалість інкубаційного періоду сказу в людини найчастіше становить від одного до трьох місяців. Бувають випадки, коли він варіюється від одного тижня до року. За словами медиків, усе залежить від місця, кількості та глибини укусів. Так, якщо укус був на руці або у верхній частині тулуба, то симптоми з’являться через 10-14 днів. При укусі на ногах перші ознаки захворювання можуть з'явитися через один або два місяці. Тобто чим вища ділянка укусу, тим швидше проявляться симптоми сказу.

сказ у людини

Якщо вони вже з'явилися, це у більшості випадків закінчується летально. Найнебезпечніші укуси — в обличчя та голову. Також дуже важливо враховувати кількість вірусу, який потрапив у рану, і вік постраждалого. Зазвичай діти вразливіші до зараження, ніж дорослі.

  1. На початку зараження у людини підвищується температура, з'являється біль та незвичні або дискомфортні відчуття (поколювання, пощипування чи печіння) у місці пошкодження. Хворий також може скаржитися на зниження апетиту і схуднення, порушення сну та нічні кошмари, розвиток апатії.

  2. Під час другої стадії у хворого підвищується чутливість до зовнішніх подразників (світло, запах, дотик, звук) і страх води. Людині навіть стає важко зробити ковток – одразу ж починаються судомні скорочення, аж до блювоти. З розвитком захворювання виникають судоми навіть від звуку води, яка ллється. Підвищується артеріальний тиск, зростає частота серцевих скорочень, дихання стає частим і поверхневим, з'являється рясне потовиділення і слинотеча. На цій стадії людина може себе не контролювати: стає агресивною, рве на собі одяг, кидається на людей, кричить не своїм голосом. 

  3. Третя стадія є паралітичною і повністю протилежною другій. Людина заспокоюється, стає нерухомою. Вона не реагує на світло та інші подразники. Більше не боїться води та не має судом, однак у неї різко підвищується температура, а артеріальний тиск падає. Частота серцевих скорочень наростає, на тлі ураження дихального центру настає смерть.

Що робити, якщо вкусила дика тварина: перша допомога

Якщо вкусила чи подряпала дика або бездомна тварина, і ви не знаєте, чи вона вакцинована, діяти потрібно негайно. Спершу ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70% спиртом або 5% розчином йоду), що нейтралізують вірус. Після цього зверніться до найближчого пункту надання медичної допомоги або до сімейного лікаря.

лікування сказу

Медпрацівник залежно від характеру укусу визначить, чи потрібно вам розпочинати курс вакцинації від сказу. Важливо пам'ятати, що навіть потрапляння слини незнайомої тварини на пошкоджені шкірні покрови може бути показанням до початку лікування. Вакцина від сказу (антирабічна) запобігає зараженню на сказ у 96–99% випадків.

Коли потрібно робити щеплення від сказу і скільки уколів має бути

Зараження на сказ можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини. 

щеплення від сказу

Таких щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим забороняється.

Обов’язково щеплення потрібно зробити людям:

  • яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;
  • які покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);
  • які подряпані підозрілими тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;
  • які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортування трупів тварин для дослідження.

Важливо пам'ятати, що препарат від сказу ефективний лише, якщо людина звернеться за меддопомогою не пізніше, ніж на 14 день з моменту укусу чи потрапляння слини на пошкоджену шкіру. Втім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту з інфікованою твариною.

скажений собака

Якщо скажена тварина вкусила людину за обличчя, шию, голову, пальці рук, промежину, то, окрім щеплення, потенційному інфікованому вводять антирабічний імуноглобулін. Також його застосовують тоді, коли укус був здійснений кажаном чи гризуном. Якщо з моменту укусу чи потрапляння на рану інфікованої слини минуло більш як три доби, антирабічний імуноглобулін не застосовують.

Лікування людини спрямоване на зменшення її страждань. Хворого кладуть до окремої палати та забезпечують максимальний спокій. Щоб знизити збудливість, призначають наркотичні засоби. Втрати рідини поповнюють шляхом внутрішньовенного введення сольових розчинів, плазмозамінників, розчину глюкози. За необхідності здійснюють штучну вентиляцію легень. Також у світі обговорюють ефективність лікувального "протоколу Мілуокі". Цей метод базується на переведенні людини у штучну кому і застосуванні противірусних препаратів.

Як захиститися від сказу

Для профілактики сказу необхідно:

  • регулярно вакцинувати тварин;
  • уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
  • дотримуватися правил утримання тварин.

Для планової профілактики сказу вакцинуватися можуть люди, які професійно пов’язані з ризиком інфікування сказом: спеціалісти ветеринарної медицини, працівники ветеринарних лабораторій, клінік, мисливці, лісники та ін. Перевірити, чи є вакцина від сказу саме у вашому регіоні, можна за посиланням.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme