Щепити 93% дорослих за два тижні: Чого Степанову варто повчитися у Бутану та Ізраїлю

В Україні за півтора місяці вакцинації першу дозу вакцини проти коронавірусу отримали близько 0,9% громадян. При цьому у королівстві Бутан за 16 днів повністю щепили 93% дорослих або ж 62% всього населення. Таким чином кампанія у країні майже завершена

Журналіст відділу "Життя"
Щепити 93% дорослих за два тижні: Чого С…
Фото: Getty Images

Звісно, перша очевидна причина – розмір Бутану.  У крихітному королівстві у Південній Азії близько 800 000 громадян, а 62% – це 496 000 людей. Але темпи таки важко порівняти з українськими: мешканці азійської країни отримали вже по дві дози препарату у рекордно стислі терміни. Наразі Бутан – срібний призер за часткою населення, охопленою вакцинацією. Попереду – лише Сейшели, у яких 100 тис. громадян. До того ж, складається враження, що якби бутанців було більше, темпи кампанії просто пропорційно наростили б.

Із наявністю препаратів проблеми не виникло: Індія подарувала країні 600 тис. доз Covishield, таким чином затверджуючи свій авторитет на тлі спроб Китаю наростити вплив у регіоні. До речі, від Індії країна дістала тести, респіртори та жарознижувальні. 

Втім, наявність вакцини – не єдиний секрет, адже ще треба на достойному рівні організувати процес та переконати мешканців щепитися. 

Depo.ua пропонує дізнатися, в чому особливості настільки успішної кампанії вакцинації, та які лайфхаки могла б взяти на озброєння українська влада. 

Хто забезпечив кампанію

Отже, загалом на початок пандемії у країні було лише 37 лікарів та 3000 медичних працівників, пише The Telegraph. Втім, за весь період коронавірус забрав життя однієї людини. Пандемію переважно вдавалося тримати під контролем. Велику роль у приборканні напасті відіграли так звані десупи – волонтери-дружинники, що охороняють громадський спокій та безпеку. Власне, вони стежили за дотриманням хворими бутанцями самоізоляції. В тому числі, забезпечували необхідними харчами та медикаментами.

Власне, десупи взяли на себе і координацію щеплень – зокрема, призначали час процедури та стежили, щоб люди дотримувалися правил безпеки.  Інколи доводилося організовувати цілі експедиції у домівки співвітчизників. Зокрема, близько 3000 бутанців живуть у важкодоступних гірських селах, віддалених від цивілізації. 

Так, у найвіддаленіші точки країни відправляли загони з медпрацівників та десупів, які могли за день дістатися і зробити щеплення в одному селі. За шість днів покрили шість населених пунктів. 

Як заручилися довірою громадян

Прем'єр Бутану Лотей Тшеринг – медик за освітою і всіляко підкреслює, що кампанія – його відповідальність. До початку процесу у країні взялися за збір інформації щодо препарату – доручили це спеціальному органу з регулювання обігу ліків. Шість людей протягом певного періоду шукали дані щодо безпечності, ефективності та побічних ефектів препарату. 

Крім того, у країні хваляться, що загалом мають високий рівень довіри у сфері вакцинації. Зокрема вже багато років у Бутані діє програма "холодовий ланцюг". По-перше, це вантажівки, які мають умови для перевезення навіть тих медикаментів, що вимагають низьких температур зберігання. А по-друге, відлагоджена і до дрібниць скоординована система дій. 

Як у Ізраїлі

Ще один чемпіон, що останні місяці не сходить зі шпальт світових ЗМІ, – це Ізраїль. Там повністю вакцинували 4 921 648 людей, а це 52,92%.  Прем'єр держави Біньямін Нетаньягу навіть назвав її "глобальною моделлю для швидкої вакцинації всієї країни".  Саме цей концепт і допоміг свого часу Ізраїлю укласти контракти з виробниками препаратів. Думати, як отримати перші вакцини почали ще в листопаді, тоді й вирішили запропонувати ретельний збір даних про перебіг кампанії – які побічні ефекти виникають найчастіше, наскільки швидко виробляються антитіла залежно від віку, статі та стану організму щеплених. При цьому особисті дані людей начебто залишилися у таємниці. Згодом країна домовилася про 10 млн доз Pfizer та 500 тис. доз Moderna. 

Що ж до самої кампанії, у статті "Швидке розповсюдження щеплень проти COVID-19 в Ізраїлі" назвали понад десяток чинників успіху. Окрім унітарної системи управління та невеликих розмірів країни, у публікації, зокрема, згадують гарний рівень підготовки медичного персоналу до подібних викликів. Час від часу Ізраїль тренує медиків працювати у надзвичайних умовах, крім того, у країні вельми продумана система медичних карток, тож визначити людей з пріоритетних груп було вельми просто. Цікаво, що за кожну з обраних груп відповідала окрема організація, тому в разі чого люди могли запросто знайти контакти і вирішити питання. 

При цьому мотивація щепитися була навіть у тих, хто "не боїться коронавірусу": у країні розробили так звані імунні паспорти, які забезпечуватимуть громадянам допуск у місця спільного користування.  Зелене світло вмикатимуть перед вакцинованими, тими, у кого є негативний ПЛР-тест, зроблений протягом 72 годин, або ж тими, хто перехворів на коронавірус найближчими місяцями.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme