Секс і таємниці: Що загрожує Нобелівці з літератури

У мистецькому світі скандал: голова Шведської академії, яка обирає лауреата Нобелівки з літератури, подала у відставку. До цього з академії пішли ще три члени

Секс і таємниці: Що загрожує Нобелівці з…

Радикальне рішення 56-річна шведка Сара Даніус прийняла після трьох годин наради з колегами.

"Моя відставка з позиції постійного секретаря - бажання академії. Я б хотіла продовжувати, але в житті є інші речі, варті уваги", - лаконічно пояснила пані Даніус журналістам.

Тепер її крісло, як і крісла трьох колег, лишатимуться вільними до смерті "колишніх" академіків, зазначає The Guardian.

Минулої ж середи академія отримала наганяй від Нобелівського комітету. Мовляв, огріхи в діяльності організації псують репутацію премії.

ЧЛЕНИ РОДИН АКАДЕМІКІВ СТРАЖДАЛИ ВІД ХАРАССМЕНТУ

Скандал зав'язався ще у листопаді. Видання Dagens Nyheter оприлюднило зізнання 18 жінок, які звинувачували у харассменті та образах сексуального характеру чоловіка, безпосередньо пов'язаного з організацією, який, до того ж, отримував від неї чималі гранти. Цікаво, що серед жертв виявилися члени академії, їхні дружини та доньки. До того ж, чимало інцидентів сталося у будівлі, яка належить академікам.

Чоловіком, за інформацією ЗМІ, виявився 71-річний Жан-Клод Арно - фотограф, директор літературного клубу і чоловік членкині академії, поетеси Катерини Фростенсон.

Поліція розпочала ряд кримінальних справ проти нього, але більшість зразу ж закрила через термін давності. Натомість Шведська академія обірвала з Жан-Клодом усі зв'язки. Адже раніше фінансувала його арт-клуб Forum, який збирав знану богему країни.

А вже на цьому тижні Арно звинуватили ще в одній крамолі: та ж Dagens Nyheter повідомила, що чоловік вибовкував імена майбутніх нобелівських лауреатів. Наразі відомо про шість випадків витоку інформації, починаючи з 1996-го. І це при тому, що секретність - чи не головний пункт статуту премії, констатує SbsNews.

Ймовірно, тут не йдеться лише про нестриманість. Ще у 2008-му виникли підозри у порушенні конфіденційності, коли букмекери поставили на перемогу французького письменника Ле Клезіо з шаленим розривом 15 до 1. Тож людина, яка вибовкала таємницю, могла заробити на інформації кругленьку суму.

Наразі академія навіть найняла контору для розслідування усіх порушень та зловживань. Щоправда, наразі детективи запевняють, що продаж секретної інформації малоймовірний. Особливо, якщо йдеться про ставки у самій Швеції. Сам Арно вперто спростовує звинувачення.

На днях скандал прокоментував і король Швеції Карл XVI Густаф.

"Протистояння, які виникли у Швецькій академії - велика невдача. Є ризик, що вони серйозно зашкодять важливій діяльності академії. Вкрай важливо, щоб усі причетні усвідомили свою відповідальність перед організацією і зробили все можливе, аби розрішити конфлікт. Для членів академії відповідальність має лишатися на першому місці", - заявив монарх.

ДОКИ ЛЕТЯТЬ ГОЛОВИ

Слідство триває і факт шахрайства на отриманих даних про переможців наразі не доведений. Сексуальні домагання, як свідчать ЗМІ, тривали з 1996-го до 2017-го. Між тим, пані Даніус стала членкинею академії у 2013-му, а секретарем - у 2015-му. Тож більша частина порушень відбулася поза її каденцією. Та й її обов'язки здебільшого стосувалися розвитку шведської культури і визначення лауреата. А от опікування моральністю інших членів, а тим паче, їхніх партнерів - аж ніяк. Тож принаймні сексуальний аспект справи не мав би впливати на її долю у академії.

Тим не менш, ЗМІ охоче роздмухують скандал, і організації треба рятувати свою репутацію. Найзручніший спосіб - "зняти" кілька голів і, звісно ж, голова Даніус для цього підходить ідеально. Іронія полягає ще й у тому, що флешмоб #MeToo націлений переважно на захист прав жінок (більшість учасників саме жіночої статі), а Сара - перша жінка, яка очолила організацію, протримавшись на посаді лише три роки.

При затримці з боку слідства Нобелівський комітет може влаштувати таке собі полювання на відьом. В комітеті ще є п'ятнадцять членів, тож виганяти і мотивувати звільнитися є кого. Далі слід переглядати правила з тим, що посада члена академії припиняє бути пожиттєвою. Причому головний "відьмак" - Жан-Клод Арно - залишатиметься осторонь, адже в академію не входить.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme