"Теорія функцій і топологія" Зелінського: Що залишив по собі найкращий математик сучасності

21 липня на україно-польському кордоні помер 70-річний професор математики Юрій Зелінський, який зробив визначний внесок у світову науку 

"Теорія функцій і топологія" Зелінського…

Трагедія сталася, коли Зелінський їхав на міжнародну математичну зустріч у Польщі.

За словами його колеги Юрія Чураченка, у професора під час поїздки при собі був лист, підписаний керівниками, ректорами, директором Інституту математики, в якому вони просили посприяти в безперешкодному пропуску через кордон. Але співробітниця контрольного пункту з польського боку йти назустріч не побажала.

"Дівчина сказала, що це її не стосується. Вік і не дуже здорове серце зіграло свою роль", - цитують ЗМІ Чураченка.

"Юрій Зелінський був дуже хороший математик і цікава людина. Навіщо вони в ту чергу пішли, я не знаю. Колеги думають, що він би може знайшов гроші на поїзд, але їхали компанією математиків, у інших, можливо, грошей не було. Держава не оплачує конференції, а їздити на них треба за рахунок відпустки. За власні кошти або за рахунок сторони, яка запрошує", - коментує старший співробітник Інституту математики НАН України Ірина Єгорченко.

ПІШОВ З ЖИТТЯ НА ПІКУ АКТИВНОСТІ

У неділю, 23 липня, Зелінського поховали у Борисполі. Наразі на його сторінці у Facebook - пости жалоби. Колеги і знайомі згадують професора як талановитого вченого і добру людину з чудовим почуттям гумору, публікують світлини з наукових конференцій і спільного дозвілля.

Пан Юрій полюбив математику ще у першому класі. Неодноразово брав участь у математичних і фізичних олімпіадах. У 1965 році став переможцем заочної всесоюзної олімпіади з фізики.

Зелінський закінчив механіко-математичний факультет КНУ імені Тараса Шевченка. За три роки захистив кандидатську дисертацію, а за дев'ятнадцять - докторську.

У 26 років почав працювати в Інституті математики НАН України. Пройшов шлях від інженера до завідувача відділом комплексного аналізу і теорії потенціалу Інституту математики НАН України.

В Інституті Марі Кюрі-Скадовської у Любліні

"Юрій Зелінський займався дослідженнями на стику математичного аналізу, топології, геометрії. У нього велика наукова школа, багато учнів - захищені кандидати наук. Сам Зелінський – активний математик, підтримував зв'язки з іноземними науковими спільнотами. У математиці досягнув великих успіхів. Він любив працювати з молоддю, цікавився шкільними олімпіадами, завідував кафедрою відділення МАУП у Борисполі, читав лекції в Університеті Шевченка. У нього більше 150 наукових публікацій, в тому числі – три монографії. Також він – головний редактор індійського журналу, який спеціалізується на теорії багатозначних відображень", - розповідає про померлого вченого провідний математик Інституту математики НАН України, професор Олександр Бахтін.

Про суть відкриттів, за словами Бахтіна, простою мовою не розкажеш. Зелінський працював з абстрактними відділами математичного аналізу і, наприклад, знайшов серйозне застосування функціонального аналізу.

Один з напрямків роботи раніше минулої весни намагався пояснити сам Зелінський.

"Моя наукова робота "Теорія функцій і топологія" доводить ефект існування нерухомої точки на поверхні кулі. Якщо крутити коло, жодної нерухомої точки на ньому не залишиться. Коли ж візьмемо повну кулю, то як би ми її не повертали, навіть деформували, на ній обов'язково залишиться нерухома точка. Ці ефекти мають значення для вирішення диференційних рівнянь. А рівняння вже мають прикладне застосування в різних галузях інженерії при розрахунках, в тому числі, й космічних дослідженнях", - пояснював науковець у інтерв'ю для "Трудової слави".

Математик жив не лише наукою. Зелінський багато читав, зібрав прекрасну бібліотеку з книжками різних жанрів.

"Це людина дуже широких поглядів, дуже освічена і начитана. Також він відомий есперантист, входив у керівництво Спілки есперантистів України", - згадує Бахтін.

25 років тому Юрій Зелінський пережив інфаркт, але останній період виглядав добре, був у гарному настрої, готувався до поїздки у Польщу.

У Інституті стверджують, що вчений працював, не покладаючи рук і був на піку творчої активності.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme