Що українці насправді святкують 9 травня

Реакція на можливе скасування державно-вихідного статусу свята 9 травня у певної частини українців буде різко негативна. Але - за що ж так чіпляються ці люди, за яку подію?

Володимир Миленко
Журналіст Depo.ua
Що українці насправді святкують 9 травня…

Ініціатива Інституту національної пам'яті скасувати деякі державні свята (8 березня, 1 і 9 травня) прогнозовано викликала в українському, а радше - пострадянському суспільстві певне збурення. Не обійшлося і без персон найвищого рівня. Наприклад, добре відомий епатажними заявами мер Дніпра Борис Філатов висловився "коротко, по-днепровски" – "От@битесь от 9-го Мая".

Звісно, всерйоз розглядати всі зі заяви не має ніякого сенсу. Конкретний пан Філатов вже ставав грудьми на захист комуністичної назви свого міста – і де вона? Так що і тут його чекає та сама доля – покричить на публіку, заробить кілька відсотків у електората "за 45", та й по всьому. Собаки гавкають, караван іде. Тому в цій історії цікава не реакція людей та політиків, а інший аспект.

Однією із особливостей країни під назвою Союз Радянських Соціалістичних Республік та комуністичного ладу в цій країні була тотальна формалізація будь-яких подій і явищ. Причому це було як в мінус, так і в плюс. Всі ми, хто народився ще в радянські часи, пам'ятаємо святкування "23 февраля". А що означав цей день, звідки він взявся, чому саме цього дня було вирішено святкувати день Радянської армії? Того ніхто в пізньому совку вже і не згадував. Перевели свято на "всесоюзний чоловічий день", та так і жили.

Так само і 8 березня. З цим святом взагалі вийшло кумедно – день, який символізував боротьбу жінок за свої права, в одній із найсексистських країн Європи перетворили на відбувайлівку. На тобі квіточку і до наступного восьмемарта не діставай. Зате Міжнародний жіночий день – вихідний. Хоча хто там згадував про причину появи цього дня.

З 9-м травня ситуація, з одного боку, складніша. Тут все-таки історія його виникнення відома усім – бо День Перемоги у другій половині існування СРСР став головним національним святом червоної імперії. (І всі потихеньку забули, що взагалі-то в міжвоєнний період і перші повоєнні десятиліття таким святом було 1 травня, а 9 травня до 1965 року було звичайним робочим днем, хоч і пам'ятним. Але ніхто його не святкував і роботу не відміняв.) З іншого боку – як і у всій історії країни під назвою СРСР, тут криється обман. Пересмикування. Акуратна фальсифікація.

Справа в тому, що Акт про капітуляцію німецьких збройних сил – а це і є документ, на підставі якого святкують День Перемоги, бо фактично бойові дії тривали і після 9 травня (останній бій відбувся в Чехії, під Прагою, в ніч з 11 на 12 травня) – був підписаний 7 травня. Підписаний в місті Реймс начальником оперативного штабу Верховного командування Вермахту Альфредом Йодлем та представникам усіх країн-союзників. Усіх. Включаючи СРСР. Історія зберегла ім'я людини, яка від Радянського Союзу поставила крапку у війні в Європі – це був генерал-майор Іван Суслопаров.

Згідно із цим документом, капітуляція Німеччини набирала чинності о 23:01 8 травня. Саме тому в Європі і не тільки V Day відзначається відповідними заходами саме 8 травня. А в СРСР День Перемоги – 9 травня. І зовсім не тому, що за московським часом Акт про капітуляцію набрав чинності уже вночі 9-го. Справа в тому, що Сталіна не влаштувала ситуація, коли він, його країна не була головною в цьому спектаклі. Тому на його вимогу Німеччина капітулювала ще раз, спеціально для СРСР – 8 травня, а оголошена була ця капітуляція на наступний день. (До речі, першу, справжню капітуляцію в радянських джерелах сором'язливо називали "попередньою". Бо ж зовсім приховати її існування було нереально – це ж офіційний документ, тому для внутрішнього використання придумали от таку брехню. Правда ж, дуже схоже на нинішню Росію із її байками про хунту і бандерівців, якими (байками) Кремль кормить своїх холопів?)

Саме тому у мене погана новина для всіх тих, хто чіпляється і буде чіплятися за дату "9 травня". Любі друзі, захищаючи цю дату, ви захищаєте не "великий подвиг радянського народу" – ви стаєте грудьми на захист примхи Йосипа Сталіна. Знайте це і живіть з цим.

А радянські свята, які до наших часів виродилися у чисту бутафорію (ну скільки сотих відсотка громадян України пояснять святковість і вихідність 2 травня?), все одно вимруть. Хто б і як не кричав про це по фейсбуках. Час цих свят давно минув. Епоха відійшла у вічність, після зими-2013/14 уже остаточно. Пора і їм.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme