Що це за премія Сахарова, яку отримав Сенцов

Сьогодні в Страсбурзі вручили премію імені Андрія Сахарова "За свободу думки" за 2018 рік, лауреатом якої став український режисер, політв'язень Олег Сенцов. Нагороду за полоненого режисера отримали його сестра Наталія Каплан і адвокат Дмитро Дінзе 

Що це за премія Сахарова, яку отримав Се…

Пані Каплан зачитала звернення режисера.

"Я не можу зараз бути присутнім у цьому залі, але ви можете почути мої слова, навіть якщо їх вимовить хтось інший... Андрій Сахаров - це людина, на яку, безумовно, варто рівнятися, і стояти навіть десь трохи поряд із ним - це вже велика честь для мене. Він дуже високо підняв планку освіченості і таланту, інтелігентності та вихованості, гідності та гуманізму, але я сподіваюся, що я ще зможу, встигну щось зробити для того, щоб відчути, що я заслужив цю нагороду", - написав Олег Сенцов.

На здобуття премії Сахарова "За свободу думки" українського режисера висунула фракція "Європейської народної партії" в Європарламенті.

Depo.ua пропонує згадати, що це за премія, і хто отримував її у різні роки.

Зупинити ядерні перегони

Премія названа на честь російського фізика Андрія Сахарова, який винайшов водневу голову, але пізніше схопився за голову через можливі наслідки його винаходу для людства.

Сахаров почав кампанію проти гонки ядерних озброєнь. Його акції отримали міжнародний резонанс: у 1963 році СРСР, США та Велика Британія підписала Договір про заборону ядерних випробувань.

Через сім років вчений заснував Комітет із захисту прав людини та жертв політичних переслідувань - першої радянської дисидентської організації, яка отримала міжнародний статус.

Андрій їздив на процеси над противниками режиму, намагаючись їх захистити.

У 1975 році був удостоєний Нобелівської премії миру, а у 1980-му виступив проти введення радянських військ у Афганістан. Цього ж року разом з дружиною був затриманий і відправлений у заслання у Горький. Каральна система вирішила позбавитися від активіста навіть без суду.

У засланні дізнався, що Європарламент хоче назвати премію за свободу думки на його честь, і дав на це згоду.

Як визначають лауреатів

Номінантів висувають депутати Європарламенті у вересні. Аби стати номінантом, кандидат має отримати принаймні 40 голосів парламентаріїв. Причому кожен депутат може віддати голос лише одній людині.

Заслуги номінантів обговорюють на засіданні кількох комітетів, складаючи шот-ліст із трьох прізвищ. На Конференції голів Європарламенту приймають остаточне рішення. Нового лауреата оголошують у жовтні, а безпосередньо вручають премію у грудні на урочистій церемонії. Розмір премії - 50 тис. євро.

Хто здобував премію

Вперше премію вручили у 1988-му. Лауреатами стали борець проти рабства у ЮАР Нельсон Мандела і радянський правозахисник та письменник Анатолій Марченко.

Зазначимо, що у 1993-му Мандела здобув Нобелівську премію миру, а у 1994-му став президентом ЮАР.

У 1992-му премією Сахарова вперше нагородили організацію. Відзначили аргентинських активістів "Матері площі Майо", які у період військової диктатури у країні наважилися вийти на площу, вимагаючи повернути своїх викрадених владою дітей. Люди зникали тисячами: їх страчували, скидаючи в океан, чи закривали у камерах, тримаючи їх долю у таємниці. У 1977-му активістка Асусена Вільяфлор вперше виступила на невеликому мітингу з 14 жінок, а за п'ять місяців її знайшли мертвою. Втім, жінки продовжували збиратися щочетверга і зрештою достукалися до міжнародної спільноти.

У 2003-му премію здобув Кофі Аннан. На той момент - генсек ООН. Під його керуванням організація провела велику кількість миротворчих операцій (на момент обрання на посаду миротворчий контингент ООН складав майже 70 тис. військових).

У 2004-му та 2005-му премією Сахарова нагороджували медійні організації - "Білоруську асоціацію журналістів" та "Репортери без кордонів".

У 2016-му почесну нагороду отримала Ламійя Аджі Башар з Іраку, яка змогла втекти з полону ІДІЛ, після чого стала почесним послом ООН в боротьбі проти рабства. А у 2017-му - Демократична опозиція Венесуели - лідери протесного руху та політв'язні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme