Червона тюрма: Чому тюремники люблять Саакашвілі

Екс-президент Грузії і голова виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеїл Саакашвілі опинився в одиночній камері невеликої тюрми поблизу Тбілісі, в якій утримують, зокрема, політиків та чиновників

Економічний і політичний оглядач
Червона тюрма: Чому тюремники люблять Са…

Міхеїл Саакашвілі, якого днями затримали Грузії за підозрою у підготовці державного перевороту, опинився в невеличкій тюрмі у місті Руставі, в 30 кілометрах від Тбілісі. Він сидить в одиночній камері "євростандарту" з відеоспостереженням і триразовим харчуванням. Проте від останього користі ніби небагато - Саакашвілі оголосив голодування, яке погрожує продовжити до кінця життя. Це дуже гучна заява, будемо сподіватися, що наш полум'яний революціонер таки погарячкував.

Depo.ua зібрав відомості про тюрму №12 і те, чи не загрожує щось життю грузинського екс-президента, в часи якого з в'язнями у тюрмах особливо не церемонилися. І багато хто з них має мотиви для помсти.

Саакашвілі сидить в одиночці з телевізором

Саакашвілі, після того, як нелегально перетнув кордон з Грузією в районі міста Поті і прибув до Батумі, був затриманий місцевою владою. Про що оголосив прем'єр-міністр цієї країни Іраклі Гарібашвілі. Колишнього голову держави тримають в'язниці №12, що у місті Руставі, в 30 кілометрах від грузинської столиці.

тюрма, де сидить саакашвілі

Тюрма, де сидить Міхо. Фото: telegraf.com.ua

Для Саакашвілі знайшли одиночну камеру так званого "європейського стандарту": тут є телевізор та мобільний туалет, а також забепечується триразове харчування. Саакашвілі перебуває під постійним відеоспостереженням, біля його камери чергують охоронці, а шотригодини лікар вимірює елітному в'язню тиск та проводить огляд. Адже, як повідомлялося, Саакашвілі оголосив голодування і стан його здоров'я тепер потребує уваги.

Інформатор російської "Комсомольської правди", один з "постояльців" закладу, повідомив, що до Саакашвілі в тюрмі ставляться добре і в'язні, і персонал. Навіть звертаються до нього з поважливим "пане президент".

Джерела говорять, що Саакашвілі потрапив до в'язниці у досить вдалий час: аби йому довелося сидіти за часів свого президентства, про жодні "євростандарти" утримання не могло й бути мови. Про безпеку також. Особливо в контексті того, що результатом реформ експрезидента були великі втрати для кримінального світу Грузії.

як виглядає тюрма де сидить саакашвілі

Вхід в тюрму, де сидить Саакашвілі

Нова "червона тюрма"

Насправді, якби Саакашвілі потрапив під арешт в часи свого президентства, або навіть ще пару років тому, він би з великою ймовірністю опинився не у пенітенціарному закладі №12 у Руставі, а в так званій "Матросівській тюрмі" №9 у Тбілісі. Саме вона була до недавніх часів так званою "червоною тюрмою", куди саджали чиновників та правоохоронців. Сюди саджали і повалених у 2003-му в результаті "революції троянд" високопосадовців. А після завершення президентства Саакашвілі тих, хто був його опорою і залишився у країні. В "Матросівській тюрмі" свої майже сім років відсидів колишній прем'єр Грузії Вано Мерабішвілі. Тут же утримували і колишнього мера Тбілісі Гігі Угулаву.

Але в травні минулого року "Матросівську тюрму", названу так на честь Матросова, чиє ім'я раніше носила вулиця, де розташовано заклад, закрили, а в'язнів перевели у Руставі - саме туди, де нині й утримують Саакашвілі. 

"Спеціальної пенітенціарної установи для колишніх високопоставлених чиновників в Грузії більше не буде. Ми вважаємо, що колишній чиновник або працівник державної установи, якого б чину і рангу він не був, повинні перебувати в тій же пенітенціарній установі, що і інші ув'язнені", - заявила напередодні закриття тюрми міністр юстиції Теа Цулукіані.

Але це не значить, що після закриття "матросівської", всіх "політичних в Грузії почали кидати у буцегарні разом з злодіями, вбивцями та гвалтівниками. Неофіційно статус нової "червоної тюрми" отримала саме "Руставі-12". 

Чому тюремники люблять Саакашвілі

Нагадаємо, після того, як Саакашвілі в середині двотисячних влаштував важкі часи для грузинських кримінальних авторитетів, вітчизняним тюремникам значно додалося роботи: тюрми були переповнені. При цьому вплив так званої "злодійської системи", коли кримінальники значною мірою встановлювали правила та порядки в тюрмах, суттєво знизився. І баланс впливу перехилився у бік адміністрації закладів. Їм додавали і статусу, і зарплати. І це певною мірою пояснює, чому тюремники нині так добре ставляться до Саакашвілі.

Зате в сидільців більше приводів любити саме нову владу - вона, після того, як позбулася "сатрапа", провела амністію і послаблення режиму утримання в'язнів, в тюрмах почали впроваджуватись цивілізовані умови: зросли бюджети на охорону здоров'я в'язнів, оновлювалася інфраструктура, а деякі тюрми взагалі закрили через жахливі умови утримання. В той же час побічним ефектом пом'якшення стало певне відновлення впливу кримінальних авторитетів.

Втім, до "Руставі-12", за твержденням грузинських правозахисників, так і не повернулась практика "неформального управління" тюрмою. Тут утримують колишніх посадовців і правила диктує адміністрація. Саме тому це місце можна вважати найбільш безпечним для перебування Саакашвілі з усіх можливих в Грузії.

Читайте також: У Грузії перемогла "Мрія": Що буде з Саакашвілі

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme