Жага крові: Чому розрив дипвідносин з Росією перекреслить Україну для Заходу

Нардепи внесли у законопроект щодо реінтеграції Донбасу поправку, яка в теорії може зіграти проти України. Через популізм Україна може посваритися саме із Заходом

Жага крові: Чому розрив дипвідносин з Ро…

Вчора нардеп від "Народного фронту" Андрій Тетерук розповів, що у законопроект про реінтеграцію Донбасу внесли поправку, яка передбачає розрив дипломатичних відносин із Росією. Ініціаторами, за його словами, стали члени депутатської групи "Укроп". За чутками авторство поправки надавали нардепу від "БПП" Івану Віннику, але він спростував їх, сказавши, що не вносив її. Втім, підкреслив, що має намір запропонувати в прикінцевих положеннях законопроекту зобов'язати Кабмін привести вітчизняне законодавство у відповідність з практикою міжнародного права.

"В прикінцевих положеннях я запропоную комітету звернути увагу на те, що виконавча гілка влади – Кабінет міністрів – зобов'язана буде привести наше законодавство, наші правовідносини і дипломатичні відносини з країною-агресором до практики міжнародного права і його застосування, а саме – розрив дипломатичних відносин і відповідно – розглянути можливість залучення якоїсь третьої сторони для здійснення окремих представницьких функцій України в РФ, яка буде визнана країною-агресором", – зазначав Вінник.

Також Вінник додавав, що поправка ще не внесена. Але це було до того, як про її внесення заговорив Тетерук.

Згідно із поправкою у законопроект до другого читання уряду України пропонується протягом трьох місяців розглянути питання про розрив дипломатичних відносин з північним сусідом.

На Росії цю тему почали обсмоктувати ще до того, як з'явилися коментарі депутатів. За даними газети "Комерсант", цю поправку готові підтримати більшість депутатів Ради.

Прес-секретар Росії Дмитро Пєсков навіть поспішив попередити, що розрив дипвідносин ускладнить і так "складну ситуацію" і від цього рішення програють люди як в Україні так і на Росії.

Британське авторитетне видання The Independent так само не в захваті від таких новин. Там звернули увагу на те, що рішення про розрив дипвідносин може спричинити ескалацію конфлікту на Донбасі, а також зазначили, що законопроект про реінтеграцію Донбасу може бути проголосований 16-го листопада разом із нею.

Окрім цього, The Independent, посилаючись на джерела, підкреслює, що наявність цієї поправки ставить у незручне положення президента Порошенка. І припускає, що її внесення стало наслідком його конфлікту з міністром внутрішніх справ Аваковим. Мовляв, Вінник лише номінально числиться у "БПП". Насправді ж він відомий дружніми відносинами із Аваковим. І хоча сам нардеп нібито не є автором поправки, його ініціатива примусити владу діяти і розірвати дипвідносини може бути доказом такої конспірологічної теорії британського видання.

Окрім цього, від того самого Вінника стало відомо, що Петро Порошенко вже виступив проти розриву дипвідносин з Росією.

"Президент не підтримує ідею розриву дипломатичних відносин з Російською Федерацією … Вона залишається на розгляді комітету, будемо визначатися в подальшому з модальністю", – зазначив Вінник в ефірі ТК "Прямий".

Президентський Законопроект про реінтеграцію Донбасу був внесений у ВР на початку жовтня і проголосований у першому читанні. Захоплені території Донецької та Луганської областей визнаються тимчасово окупованими, Росія – окупантом. Під час голосування у першому читанні з тексту законопроекту було прибрано положення де у початковому варіанті згадувалися Мінські домовленості.

Наразі ж внесення поправки щодо розриву дипвідносин може зіграти злий жарт не стільки з Порошенком, скільки з Україною в цілому. Оскільки, наразі єдиним існуючим інструментом щодо врегулювання ситуації на Донбасі залишаються "Мінські домовленості". Окрім цього, працює Тристороння контактна група з мирного врегулювання ситуації на сході України. Все це передбачає дипломатичні контакти України та Росії за участю західних посередників. На Заході неодноразово підкреслювали, що альтернативи "Мінським домовленостям" наразі немає. Прибічниками такого формату врегулювання, зокрема, є канцлер Німеччини Меркель та президент Франції Макрон. Росію "Мінськ" також влаштовує, попри те, що проросійські бойовики не дотримуються положень домовленостей. Головне у цій ситуації те, що розрив дипвідносин з Росією – це практично оголошення війни. За цим послідує непередбачувана реакція. Зокрема, і на Донбасі, оскільки саме з Москви курується діяльність бойовиків. Відповідно, таке рішення поставить хрест на всіх дипломатичних зусиллях із врегулювання ситуації, які були досягнені за майже чотири роки війни. Оскільки Росія поспішить вийти із домовленостей і матиме козир в рукаві у вигляді української позиції. Так чи інакше, ці зусилля призвели до того, що наразі замість широкомасштабної війни на Донбасі триває позиційна. І кількість втрат зменшилася в рази. Окрім цього, розрив дипвідносин призведе до конфлікту України із західними партнерами, які підтримують нинішній порядок речей.

Відповідно – це буде дипломатичний скандал. Безперечно, удар як із Заходу, так і з Росії, буде спрямований на президена Порошенка. І йому зовсім непотрібно зараз, щоб поправка була прийнята. Україні ж доведеться якось виходити із дипломатичного колапсу, який створить таке рішення. Росія ж з розривом дипвідносин отримує одразу декілька козирів. По-перше, широке поле для маневру із зривом усіх домовленостей – військова ескалація на Донбасі і не тільки. По-друге – саме Росія зможе нав'язувати свій подальший дипломатичний сценарій вирішення проблеми і спробує стати генератором ідей і пропозицій, вийшовши на діалог із Заходом з позиції ініціатора. Україна ж у цьому випадку виглядатиме для західних партнерів звичайним подразником, який руйнує їхні зусилля.

Наразі Україна опинилася під загрозою руйнації мирних зусиль через популізм окремих нардепів, які прикриваються ідеями, які підтримують маси ще з 2014-го року, коли ледь не кожен говорив про оголошення війни та розрив дипвідносин. Але, якщо маси здебільшого далекі від розуміння від методів і принципів гібридної війни та наслідків, до яких призведуть озвучені дії, то нардепи, що їх просувають, про це добре знаю. Втім, схоже, задача в них інша. І вона вписується у методи боротьби із президентом. Втім, програє від них вся країна, яка розсвариться через це із Заходом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme